Gipsarium

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Raptorus
Posty: 43
Rejestracja: śr 07 wrz, 2011

ndz 16 paź, 2011

Wylałem swoje pierwsze gipsowe formikulum i tak się zastanawiam czy może być dla L. niger.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Zakreskowane na żółto komory będą zasypane piaskiem początkowo dopóki kolonia się nie powiększy i sama nie sprzątnie go.
Komorę bez połączenia z innymi zamierzam wypełnić watą i przez nią nawadniać. Tylko czy nie jest za mała?
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Zastanawia mnie czym można gips pokryć czy pomalować, żeby nie był taki wilgotny i nie zbierał brudu z otoczenia. Silikon akwarystyczny by się do tego nadawał czy może jakaś farba?
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 16 paź, 2011

Jak najbardziej będzie odpowiednie dla L. niger. Z racji, iż większa część gipsu jest odsłonięta będziesz musiał często dolewać wody. Ja na twoim miejscu nie zasypywał bym komór piaskiem, gdyż mrówki nie opróżnią później tych komór do czysta i widoczność będzie słaba. Pomysł z watą nie jest dobry. Materiał szybko spleśnieje i będziesz musiał rozbierać gniazdo z lokatorami w środku. Zamiast waty możesz użyć piasku albo najlepiej keramzytu. Komora do nawadniania mogła by być głębsza. Możesz to jeszcze poprawić wiertarką.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Raptorus
Posty: 43
Rejestracja: śr 07 wrz, 2011

ndz 16 paź, 2011

Dziękuję za poradę. A co z pokryciem gipsu by tak nie wysychał? Taśma klejąca pewnie nie wchodzi w grę bo z powodu wilgoci odpadnie.
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

wt 18 paź, 2011

Gips można nawoskować powierzchniowo. Poskrobać powierzchnię świeczką i topić suszarką.
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
ODPOWIEDZ