Messor barbarus

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 07 sty, 2012

Kolonia rośnie więc trzeba było im coś zbudować. Gniazdo z betonu komórkowego, wymiary 30x8x8 cm. Nawadnianie jak na zdjęciach - wywiercone korytko średnicy 4 cm, głębokość 1 cm, wypełnione żwirkiem, do korytka doprowadzony wężyk (10 mm) przez wywiercone dziury (10 mm). Zrobiłem to po to aby nie musieć podnosić pokrywy do nawodnienia. Gniazdo zabudowane szkłem na długość 20 cm (dwa kawałki szkła jak na zdjęciach) aby nie wysychało zbyt szybko. Rozmiary areny to 40x25x25 cm. Na 2 ściankach wywiercone otwory średnicy 13 mm aby doprowadzić w przyszłości wężyk do kolejnego gniazda i areny - czerwone strzałki to miejsca gdzie będzie wchodził wężyk do gniazda i w którym miejscu wyjdzie. Zielona to miejsce na wężyk do kolejnej areny. Choć oczywiście można to zrobić na odwrót. Pokrywka ze szkła, dodatkowo zabezpieczona uszczelką do okien.
Kolonia jak na razie nie narzeka, jak widać na zdjęciach znoszą każde ilości lnu - moje wprost go uwielbiają.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wejście

Obrazek

Obrazek

Klik (miniaturki bo mają po 900 pikseli na dłuższym boku)
|
V

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ujdzie?
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 07 sty, 2012

Gniazdo bardzo ciekawe jak i sposób nawadniania;) widzę, że masz takie samo akwarium co ja kupiłem. Moje na razie stoi bezczynnie ...
Natomiast Makro urywa tyłek przy samej głowie :o Szkoda, że tylko 3
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Zygi
Posty: 86
Rejestracja: śr 23 lis, 2011

sob 07 sty, 2012

Ciekawie wykonane. Powiedz ile dałeś za akwarium a ile za plexi ?
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 07 sty, 2012

Kamil - no tylko 3 bo co tu więcej focić w takiej koloni? :) Każdą robotnicę z osobna ;P
Zygi - wszystko to szkło. Akwarium koszt 40 zł. Wizyta u szklarza (pokrywka 41x26 cm, 3 szybki 20x8 cm (miały być 2 ale to już starszy dziadek i dałem mu zarobić :P) i wywiercenie 4 otworów - 40 zł). Dodatkowo sylikon 14 zł., bloczek betonu 3 zł + własna praca + weżyk = 100 zł. za całość (uszczelki już były) ;)
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 07 sty, 2012

A choć by obfocić jaśnie panią i majora, bo widzę, że jednego masz :p A z Twoimi zdolnościami i jakością można oglądać tysiące zdjęć ;)
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 07 sty, 2012

W takim razie kolejne 3 zdjęcia (majorek zazwyczaj wisi na suficie)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 07 sty, 2012

Zdjęcia jak zwykle doskonałej jakości natomiast major wielgachny podrzucany czy wyhodowany?
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 07 sty, 2012

Oczywiście wyhodowany ;)
kamil8865
Posty: 201
Rejestracja: sob 04 lip, 2009
Lokalizacja: Olszyna

ndz 08 sty, 2012

Zdjęcia jak zwykle zaje...fajne, formi zresztą też :P
Ile robotnic liczy Twoja kolonia?
ARTUR83M
Posty: 217
Rejestracja: ndz 06 cze, 2010
Lokalizacja: Sanok

pn 09 sty, 2012

A ja trzy razy podchodziłem do Barbarusa i trzy razy królowa mi w takim ytongu padła... . :mad:
Aha był płukany żeby nie było.
Obecnie Polska:
Formica sanguinea

Obecnie świat:
Pachycondyla apicalis

W zainteresowaniu:
Myrmecia pavida
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 09 sty, 2012

Artur - mam nadzieję, że mnie to nie spotka.
Tam wyżej poprawka - wczoraj doliczyłem się 101 robotnic :)

Jeszcze trzy zdjęcia z ich specyficznym elementem.

http://i940.photobucket.com/albums/ad24 ... 4718ss.jpg

http://i940.photobucket.com/albums/ad24 ... 4710ss.jpg

http://i940.photobucket.com/albums/ad24 ... 4704ss.jpg
ODPOWIEDZ