Nietypowe formi ze starego akwarium

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

dupekwglanach
Posty: 7
Rejestracja: wt 06 mar, 2012
Lokalizacja: Zabrze

wt 06 mar, 2012

Witam.
Mam zamiar zrobić formi ze starego akwarium. Plan jest taki aby 3 ściany starego akwarium były "podziemiami" dla moich mrówek a prawie cała powierzchnia akwarium (tj. 25x40cm) areną.
Wykonam to w następujący sposób: do środka akwarium wkleję 3 szyby które stworzą lukę około 8mm między nimi a szybami akwarium. Następnie na te 3 nowo wklejone szyby wkleję czwartą na górę która stworzy podłoże areny. Nie wiem czy jasno to opisuje dlatego wykonałem takie 3 rzuty w Paincie ( :p ) które może pomogą Wam wyobrazić sobie mój zamysł.

Obrazek

O.k.
Więc w ramach wyjaśnienia.
I rzut przedstawia widok z przodu akwarium
II rzut przedstawia widok z góry akwarium
III rzut przedstawia widok z lewego boku akwarium

Zielonym kolorem zaznaczyłem wszystkie nowo wklejone szyby do akwarium.

Jak myślicie czy taki "patent" przejdzie?

Mam od razu kilka pytań co do szczegółów tego projektu.
1. Czy kiedy przymocuje wszystkie te szyby do siebie silikonem akwarystycznym to mrówki mi go nie przegryzą z czasem? Jeśli tak to czym uszczelnić połączenia?
2. W jaki sposób doprowadzić wilgoć do części formikarium?
3. Jakiej grubości zrobić podziemia ? 1cm? mniej ? więcej?
4. Będzie to dość duże formikarium. Z areną 25x40cm i "podziemiami" łącznie około 15x86cm dodatkowo chciał bym żeby wszystko jak najlepiej odzwierciedlało naturalny biotop mrówek czyli był bym za tym żeby podziemia były wypełnione ziemią bądź piaskiem. Moje pytanie jest takie jaki z rodzimych gatunków mrówek najlepiej nadaje się do formi takiej wielkości z naturalnym "wypełnieniem"
5. Jako zabezpieczenie przed uciekinierami chciał bym do około wewnętrznych ścian formikarium zamontować coś w rodzaju rynny ze szkła do której nalał bym trochę wody a od spodu posmarował ją talkiem czy takie zabezpieczenie da rade?


Uff trochę się tych pytań i wątpliwości nazbierało. Był bym wdzięczny za jaką kolwiek pomoc.
Pozdrawiam.
Andrzej.
Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

wt 06 mar, 2012

Wypełnij dno korkiem wg mnie to najlepszy materiał. Zrób otwór przez który będziesz nawadniał. Nożem zetnij nadmiar silikonu to może mrówki nie uciekną xD. Ja ściany formi zabezpieczam olejem jadalnym. Napisz jaki gatunek chcesz hodować to pomogę ci wybrać zabezpieczenie.
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
dupekwglanach
Posty: 7
Rejestracja: wt 06 mar, 2012
Lokalizacja: Zabrze

wt 06 mar, 2012

Mam zamiar hodować Lasius niger bądź Lasius flavus.
Wiem że korek jest najbardziej praktyczny ale jest nienaturalny.
Jak zrobię podziemia z ziemi/piasku to trzeba tam jakoś wydrążyć tunele czy mrówki poradzą sobie same?
Awatar użytkownika
Szacho
Posty: 122
Rejestracja: czw 26 sty, 2012

wt 06 mar, 2012

dupekwglanach pisze:Mam zamiar hodować Lasius niger bądź Lasius flavus.
Wiem że korek jest najbardziej praktyczny ale jest nienaturalny.
Jak zrobię podziemia z ziemi/piasku to trzeba tam jakoś wydrążyć tunele czy mrówki poradzą sobie same?
korek jest najbardziej naturalny (oprócz ziemi) i nie jest praktyczny, bo pleśnieje i porasta glonami, ale za to można w nim zrobić spory gradient wilgotności

z tymi podziemiami chodziło Ci o gniazdo??? mrówki same wydrążą w ziemi tunele

Pozdrawiam :D

P.S. Lepiej niger bo flavus nie potrzebuje tak wielkiej areny
Obrazek

"To za mało, jeśli na to ciebie stać
Trzeba znacznie więcej, więcej z siebie dać"
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 06 mar, 2012

Szacho pisze:P.S. Lepiej niger bo flavus nie potrzebuje tak wielkiej areny
Ani takiego gniazda. Te mrówki przez pierwsze 2 lata można spokojnie trzymać w probówce.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
dupekwglanach
Posty: 7
Rejestracja: wt 06 mar, 2012
Lokalizacja: Zabrze

śr 07 mar, 2012

Ok to mam jeszcze 2 pytania.
Jaką ziemie lub piasek dać do gniazda? Może to być zwykła ziemia "uniwersalna" z kwiaciarni?
I jak bardzo mogę ją ubić żeby gniazdo się samoistnie nie zasypywało a mrówki dały rade w tym drążyć? I co z tą grubością gniazda 1cm może być dla Niger? Będzie je widać?

Pozdrawiam!
karol223
Posty: 98
Rejestracja: sob 04 kwie, 2009
Lokalizacja: Siedlce / Ujrzanów

śr 07 mar, 2012

Jak dasz czarną ziemię ogrodową i nigerki to wątpię w widoczność tego gniazda.
Myślę że ta ziemia dobrze ubita byłaby dobra ale dla L.flavus/umbratus.
Ja aktualnie także robię formi i myślę nad wypełnieniem gniazda mieszanką gliny i jasnego/białego piasku
Awatar użytkownika
Szacho
Posty: 122
Rejestracja: czw 26 sty, 2012

śr 07 mar, 2012

Obrazek

"To za mało, jeśli na to ciebie stać
Trzeba znacznie więcej, więcej z siebie dać"
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 62
Rejestracja: ndz 21 lis, 2010
Lokalizacja: Gliwice

śr 07 mar, 2012

Takie formi nie jest wcale nietypowe :) Jeśli koniecznie chcesz mieć wypełnienie ziemne to użyj mieszanki gliny z piaskiem. Możesz także zrobić wypełnienie z balsy (rodzaj drewna). Jeśli będzie to Twoja pierwsza hodowla zacznij od Lasius niger. :)


Pozdrawiam Krecik 8)
ODPOWIEDZ