Formi dla Myrmic

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Soluer
Posty: 55
Rejestracja: ndz 22 lip, 2012

sob 25 sie, 2012

Kopiąc u znajomego w ogrodzie - właściwie wyrzucaliśmy gruz na przyczepę - odkopaliśmy niewielką kolonię Myrmica sp. Około 50 robotnic wraz z królową - siedzą teraz grzecznie w próbówce na arenie z pojemnika na jedzenie i czekają na nowy dom.

Szyby ze starych antyram i ytong. Część gniazdowa pionowa z wejściem od strony pochyłości, komory drążone śrubokrętem, nawadnianie wężykiem + strzykawką do zbiorniczka na dole (wycięty od spodu), od strony areny ytong odgrodzony małą szybką co by piasek nie podsiąkał. Napaprałem za dużo sylikonu ale pousuwam nadmiar pod koniec, żeby zbytnio nie szpecił - szybki też do umycia :P
Wymiary 24x15x12. Do tego jeszcze szybkę na górę przesuwaną jak w kompaktach - ale najpierw chciałem spytać czy mrówkom będzie tutaj dobrze.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Co poprawić? Proszę o sugestie zanim wszystko posklejam do kupy :P
Awatar użytkownika
mrmonsun
Posty: 41
Rejestracja: sob 18 sie, 2012
Lokalizacja: Bydgoszcz

ndz 26 sie, 2012

Na moje oko wszystko jest ok :lol:
Zrób im ładny wystrój areny i powinno byc wszystko w porządku.
L.niger, Formica fusca, C.herculeanus
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 26 sie, 2012

Ciężko im będzie wejść do gniazda przez taki wysoki otwór...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Soluer
Posty: 55
Rejestracja: ndz 22 lip, 2012

ndz 26 sie, 2012

uderzyłem szybą o kran >.< ehhhh

edit:

Nie udało się uratować starego szkła - to zamówiłem u znajomego szklarza.
Wymiary 30x20x15cm + pokrywka z dwoma otworkami 10 mm - za całość 26 zł.
Do pokrywki kupiłem metrowy aluminiowy kątownik - zrobię przesuwaną szybkę jak w kompaktach.
Gniazdo gipsowe z gipsu budowlanego - pierwszy raz próbowałem i nie wyszło tak źle :)
Kształt komór - napychałem plasteliny do uchwytu od nożyczek :P później tylko mostki pomiędzy.
Nawadnianie - zalałem aluminiowy koszyczek ze świeczki podgrzewacza + plastelina i wężyk - po wyjęciu powstał mały zbiorniczek - jak posklejam i wyschnie to zrobię próbę podsiąkania.

a wygląda to w skrócie tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Gips schnie - żwir przepłukany i przeprażony, kilka kamieni rzecznych wyprażonych - posklejam całość to dodam fotkę.

Pytanie mam jedno - jak zabezpieczyć brzeg akwarium i pokrywkę, żeby zbytnio nie szurało? można korkiem od spodu pokrywki podkleić? Czy macie na to jakieś inne sposoby?
Soluer
Posty: 55
Rejestracja: ndz 22 lip, 2012

sob 01 wrz, 2012

btw ma ktoś jakiś pomysł na ciekawy wystrój areny :P ?
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 01 wrz, 2012

Nie powiem, ładnie się prezentuje :D Dobry pomysł z tymi nożyczkami :)

Patyki, kamyki, krzemień, trochę mchu jakiegoś, kora, kość, trochę zeschłej trawy i piach z glinką - taki mój standard :D Ostatnio znalazłam sporo fajnego drewna/patyków na plaży. Ciekawe kształty, ładnie otoczone i raczej czyste. Cokolwiek tam żyło, powinno zdechnąć po wyjęciu z wody.
Kiedyś posklejałam kilka kamieni w wysoki stosik z muszlą na wierzchu, miało służyć za karmnik, ale było za wysokie do kompaktów.

A powiedz, dodawałeś czegoś do gliny żeby nie zostawiała śladów? Albo coś nałożyłeś na formę do gipsu żeby łatwiej wyszła?
Przymierzam się do gniazda z gipsu i nie chcę kolejny raz jechać do brico :P
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Soluer
Posty: 55
Rejestracja: ndz 22 lip, 2012

sob 01 wrz, 2012

Do plasteliny nie dodałem nic - tylko trzeba dobrze wygładzić przed zalaniem, żeby nie pozostawały zagłębienia - bo jak gipsem zalejesz to później ciężko wygrzebać resztki. Jak zaczęło tężeć to odkleiłem szybkę i lekko podważałem z każdej strony i się odkleiło. Tylko zanim porządnie zwiąże lepiej wygładzić krawędzie i ścianki, bo gips budowlany nie jest najlepszy do poprawek jak zastygnie na amen.

W sumie nie pomyślałem o krzemieniu :) mam niedaleko piaskownie i tam pełno tego leży koło maszyn. Na razie troszkę żwirku kwarcowego i może kilka kamieni z rzeki wyciągnę (górski potok) i patyczki powiadasz - z rzeki też w sumie mogą być - tylko chyba lepiej wygotuję.

Myślałem nad zrobieniem dekoracji ze styropianu krytego klejem do glazury - tak jak robi się dla jaszczurek i węży - później tylko grunt żeby nie namakało. Może by się dało nawet konar zrobić :P
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 01 wrz, 2012

widziałam cuda z "plaster of paris" (to chyba gips modelarski, bo na bank nie cekol, już próbowałam :P). W sumie z takiego gipsu robią całe formikaria

http://antfarm.yuku.com/topic/10097/My- ... tos?page=5 - tym się jaram się :mrgreen:

i całe formikaria z tego czegoś bez części ozdobnej na wierzchu:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... rbarus.jpg
http://images.yuku.com.s3.amazonaws.com ... afeb91.jpg
http://images.yuku.com.s3.amazonaws.com ... ab8d0e.jpg
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Soluer
Posty: 55
Rejestracja: ndz 22 lip, 2012

sob 01 wrz, 2012

hm... nie wygląda to na bank na budowlany :P raczej taki jakiego używałem do odlewania zawieszek na choinkę - a dostałem go od znajomego dentysty :P
Myślałem o czymś podobnym dla podziemnic - ze względu na małą arenę jaką potrzebują. Próbowałem nawet robić skałki podobne do tych na zdjęciu i przyznam, że po paru razach każdemu zacznie coś podobnego wychodzić. Tylko nie wiem jak później zabezpieczyć utwardzony klej - piszą, że gruntem akrylowym - ale czy on nie zaszkodzi mrówką?
Soluer
Posty: 55
Rejestracja: ndz 22 lip, 2012

śr 05 wrz, 2012

Obrazek

namaka dość równomiernie - nie cieknie :)
Soluer
Posty: 55
Rejestracja: ndz 22 lip, 2012

czw 06 wrz, 2012

posklejane i poukładane:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

i 10 min po włożeniu próbówki :
Obrazek
ODPOWIEDZ