siatka aluminiowa

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Lehu
Posty: 31
Rejestracja: śr 10 paź, 2012
Lokalizacja: Kraków

śr 31 paź, 2012

Ja myślicie, czy wykorzystanie siatki aluminiowej do budowy formikarium (nie mówię, że całego, ale np jednej, dwóch ścian) dla lepszej wentylacji areny czy łatwiejszego nawadniania gniazda ma sens?

Pytam, bo znalazłem coś takiego na ebayu:

http://www.ebay.co.uk/itm/Fine-Mesh-Net ... ink:top:en
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

śr 31 paź, 2012

ja w moich formi uzywalem siatki modelarskiej gdzies na gornej scianie (zamknieciu), nie potrzeba tego wiele zeby mrowy mialy jakis obieg powietrza, a przy siatkach modelarskich dobre jest to ze mozesz sobie wybrac wielkosc "oczek" siatki pod twoj gatunek mrówek :p

nie wydaje mi sie zeby wtoje mrowki potrzebowaly calej sciany z wentylacja :wink:
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 31 paź, 2012

Często widuje się wentylację w postaci niewielkich wyciętych w ścianie "pasków" po przeciwnych stronach "pojemnika". Jeden z nich znajduje się w górnej partii ściany, a kolejny u dołu. W sumie wiele więcej nie potrzeba. Chyba nawet w "Metodach hodowli.." coś takiego widziałam.
Ogólnie wszystko zależy od tego co chcesz zrobić i jak wielkie (albo raczej małe) to będzie, jak będzie tam wilgotno itp, itd.

Mooożesz dać całą ścianę z siatki, ale jak dla mnie nie będzie to estetyczne :P Popieram przedmówcę :)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

śr 31 paź, 2012

Pamiętaj, że mrówki nie lubią przeciągów. Wszelkie zmiany temperatury w pomieszczeniu odczują tym szybciej im lepsza będzie wentylacja. Lepiej w tą stronę nie przesadzać.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Lehu
Posty: 31
Rejestracja: śr 10 paź, 2012
Lokalizacja: Kraków

czw 01 lis, 2012

Ok, czyli zwiększona wentylacja areny jest "lekko" bez sensu. A część druga mojego pomysła? Tzn korek wpakować między dwie szyby, a od góry/z boku/od góry i z boku zamknąć korek siatką? Dzięki temu łatwiej byłoby nawodnić gniazdo (generalnie łatwiej nalać wodę przez siatkę niż przez szybę bądź silikon ;) ) a mrówki by nie przegryzły się na zewnątrz. Wada byłaby taka, że parowanie też byłoby łatwiejsze...
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

czw 01 lis, 2012

Jeżeli już zdecydował bym się na zastosowanie siatki, to właściwie tylko od góry. Tak jak mówisz korek będzie szybko wysychał na krawędziach. Trzymanie wilgoci to jego duża zaleta w porównaniu z innymi materiałami.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

pt 02 lis, 2012

Lehu sam sobie odpowiedziales :D parowanie wody z korka bedzie za szybkie, lepiej wyszczerb gdzies scianke i wklej silikonem kawalek wezyka (naprawde maly kawalek), znajdz cos co bedzie zamykac ten wezyk i sprawa miejsca nawadaniania bedzie rozwiazana :wink:
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
ODPOWIEDZ