Zestaw dla Dolichoderus quadripunctatus

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

lukaszt
Posty: 35
Rejestracja: pn 30 lip, 2012
Lokalizacja: Warszawa

pn 20 maja, 2013

Hej,
stałem się posiadaczem małej kolonii Dolichoderus quadripunctatus, której postanowiłem sklecić małe gniazdo.W tym wątku opisałem w jaki sposób i z czego jest wykonane gniazdo. Przepraszam za jakość, ale nie miałem naładowanych baterii do lampy błyskowej, więc zdjęcia wyszły jak wyszły. Na zdjęciach doskonale widać "kaszę" co jest efektem dużego ISO.

Całość składa się z dwóch modułów: części gniazdowej połączonej gumowym wężykiem z dwiema arenami wykonanymi z plastikowych szalek Petriego (fi = 90 mm).
Korytarze mają około 3-4 mm głębokości, frezowane. Jak zasugerował pewien użytkownik, komora nawadniająca znajduję się po przeciwnej stronie ( względem wejścia).

Pozostałe linki:
Gniazdo 1,Gniazdo 2,

Pytania, które mogą się pojawić:
* Dlaczego gniazdo nie jest pionowe? Jak kolonia się rozrośnie, to zrobię dla niej gniazdo pionowe z prawdziwego zdarzenia, takie, które będzie na prawdę ładne i estetyczne, a przy okazji funkcjonalne, jednak myślę, że na takie, które teraz ma też narzekać nie będzie.
* Dlaczego na arenie jest mech? Czterokropek to gatunek wybitnie sucholubny, a robotnice w naturze piją duże ilości wody, którą spijają właśnie z mchu.
* Czy piach, który jest na arenie, nie nasiąknie wodą z mchu? Nie, ponieważ leży na drobnym żwirku, który wody nie chłonie, a ja staram się nie lać wody bez umiaru, tak, by wszędzie się rozpływała.
* Ile czasu zajęła budowa? Wykonanie gniazda to około godziny pracy, natomiast całość niewiele dłużej, bo połączenie wszystkiego wężykami do wyzwań nie należy.
* Co z wentylacją? Przy tak małym gnieździe uznałem to za przerost ambicji nad potrzebą, mam bardzo małe wiertła i w każdym momencie mogę zrobić jakiś otwór wentylacyjny. Arena nie jest zamknięta szczelnie, bo przykrywki od szalek są na tyle podniesione, że zapewniają dopływ powietrza, jednocześnie uniemożliwiają ucieczkę.
* Czy drewno nie będzie pleśnieć? Będzie, jeśli znacie jakiś sposób, którego ja jeszcze nie wypróbowałem, to proszę, podzielcie się nim ze mną.


Mam nadzieję, że gniazdo się podoba, jeśli macie jakieś sugestię, zastrzeżenia chętnie ich wysłucham.
Ostatnio zmieniony pn 20 maja, 2013 przez lukaszt, łącznie zmieniany 4 razy.
Freelance designer
Web Design | Logotypy | Graphic Design
e-mail: lukasztolak@gmail.com

C. ligniperdus | C. fallax | D. quadripunctatus | M. capitatus | M. rubida | Temnothorax sp.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 20 maja, 2013

powinna być jeszcze jedna odpowiedź na możliwe pytanie:
ile za kopię?
Obrazek

jaki to gatunek drewna? pewnie coś twardego, żeby się szybko nie wypaczało ?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
lukaszt
Posty: 35
Rejestracja: pn 30 lip, 2012
Lokalizacja: Warszawa

pn 20 maja, 2013

geb88 pisze: jaki to gatunek drewna? pewnie coś twardego, żeby się szybko nie wypaczało ?
Użyłem dębu szypułkowego.
geb88 pisze:ile za kopię?
Nie pomyślałbym nawet o takim pytaniu, a co dopiero odpowiedzi na nie. Nie wiem, szczerze powiem, że nie mam pojęcia, czy jest to warte coś więcej.
Freelance designer
Web Design | Logotypy | Graphic Design
e-mail: lukasztolak@gmail.com

C. ligniperdus | C. fallax | D. quadripunctatus | M. capitatus | M. rubida | Temnothorax sp.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

czw 23 maja, 2013

:o Za******* gniazdo czym grawerowałeś drewno, i czy można tworzyć podobne, a jeśli nie można to ile by coś takiego kosztowało?
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
lukaszt
Posty: 35
Rejestracja: pn 30 lip, 2012
Lokalizacja: Warszawa

czw 23 maja, 2013

kamiklo pisze::o Za******* gniazdo czym grawerowałeś drewno, i czy można tworzyć podobne, a jeśli nie można to ile by coś takiego kosztowało?
Dziękuję, już kolejna osoba pyta o cenę, hmmmm... Chyba będę musiał pomyśleć nad jakąś stałą serią gniazd. Dobry pomysł? Nawet nie wiem ile coś takiego może być warte.
Komory są frezowane, ale nie frezarką, bo takowej nie posiadam (niestety, ale to wydatek kilkunastu tysięcy), tylko mini wiertarką (taką modelarską) ze zwykłym frezem do drewna.

Może zrobię jakiś tutorial czy "step by step" jak zrobić takie gniazdo.

Pozdrawiam, Łukasz
Freelance designer
Web Design | Logotypy | Graphic Design
e-mail: lukasztolak@gmail.com

C. ligniperdus | C. fallax | D. quadripunctatus | M. capitatus | M. rubida | Temnothorax sp.
ODPOWIEDZ