Miniformi dla D. quadripunctatus

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

czw 13 cze, 2013

heja :)

Zapewne nic odkrywczego wam tu nie pokażę, ale może komuś przypadnie do gustu.

Posiadam na stanie królową D. quadipunctatus (od kamilko) z zaadaptowanymi znaleźnymi całymi 2 robotnicami 'zbieraczkami'. Królowa w probówce o przekroju 0,6 fi nie chciała się nieść pomimo dostępu do pożywienia. Postanowiłam zrobić im lepsze 4kąty.

Kilka dni temu przyszły do mnie 3 pudełeczka - ekspozytory do minerałów:
http://allegro.pl/pudeleczko-82x55x62mm ... 17918.html
wymiary ok. 8x5x6cm, tworzywo sztuczne.

Pudełko odwrócone do góry dnem, tworzy formikarium z pokrywką. Minusy są trojakie: bardzo łatwo zarysować, nieprzezroczysta w tym wypadku "pokrywka", potarte materiałem/papierem elektryzuje się przyciągając wszystkie śmieci (pył, resztki roślinne) do ścianek (przecierać zwilżonym).

I tak oto są 3 etapy tworzenia miniformikarium
Obrazek
Podłoże to piasek z gliną + syf ze startego mchu, suchej kory, gliniane kamyczki, oraz dekoracje. Wilgoć zapewnia ułożona na folii zwinięta w małą kulkę wata (co kilka dni dolać trochę wody). Gniazdo z suchej kory, doklejone kapkami sylikonu do bocznej ścianki. W razie co łatwo jest je oderwać. Od zewnątrz zakrywa je czerwona folia imitując dla mrówek ciemność/półmrok.

Efekt końcowy
Obrazek

'Kolonia' w gnieździe
Obrazek

Królowa na drugi dzień po podaniu pokarmu od razu złożyła 4 jajki widoczne na zdjęciu ;) Robotnice chętnie furażerują, a matka siedzi w gnieździe - nie miałam okazji ich dłużej popodglądać, nie wiem jaki stosunek mają robotnice do matki, ale na pewno gniazdo się wszystkim 3 podoba.

Nie jest ani szczególnie wymyślne, ani piękne - za to tanie i na ten czas funkcjonalne.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 14 cze, 2013

Mnie się tam podoba to formikarium i cieszę się że królowa jest ok, gdyż obawiałem się, że może być do bani.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

pt 14 cze, 2013

No mi też się podoba :D .
Ta arenka jest z plexy czy ze szkła? I ile to kosztowało ( arenka, tzn. ta gablotka )?
GG: 51713465
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 14 cze, 2013

Barciu, cieszę się, że obejrzałeś zdjęcia. Niestety poza zdjęciami jest też trochę tekstu i 1 link, dzięki którym dowiedziałbyś się rzeczy, o które pytasz. Jako że lubisz zdjęcia, to wstawiam kolejne do pooglądania (po co ja piszę sama do siebie..)

Obrazek
http://blogs.scientificamerican.com/ima ... the-ranks/
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

pt 14 cze, 2013

Małe, ale bardzo efektowne. :) Każde gniazdo akrylowe się elektryzuje i warto zwilżać, bo inaczej mrówki latają jak po zastosowaniu Gravity guna z Half-Life'a. Dziwne, że jeszcze nie wstawione do konkursu. ;)
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 16 cze, 2013

nie ma co wstawiać, sam plastik i niewiele wkładu własnego ;p

Dodam tylko, że dorobiłam rozgrzaną igłą trochę otworków w pokrywce w ramach wentylacji. Podgrzewane zaczynało parować.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Thom-Ash
Posty: 129
Rejestracja: pt 28 lis, 2008

sob 03 sie, 2013

Ależ świetne ekspozytory znalazłaś :naglowie: Już kiedyś chciałem coś podobnego kupić do minikompaktów: http://www.paradox.co.pl/detale.php?id_prod=920 ale Twoje są znacznie lepsze. No i trzymam kciuki za hodowle.
http://www.youtube.com/watch?v=Cv3dnwp6tZw&feature=player_embedded#!
ODPOWIEDZ