Gniazdo gipsowe by Lux Ferre v 1.0 beta

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Lux Ferre
Posty: 47
Rejestracja: sob 28 lip, 2012
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska
Kontakt:

ndz 18 sie, 2013

No więc troszkę mi się nudziło, więc wybrałem się na zakupy do Leroy Merlin.
Po zakupie nożyka do cięcia szkła i 1,5 kg gipsu budowlano-modelarskiego, wyszedłem stamtąd o 20 złotych lżejszy.

A do rzeczy przechodząc, obmyśliłem sobie taki plan działania :

Zdjęcia:
Zdj 1. (Materiały):
Zdj 2. Krok pierwszy:
Zdj 3. Krok drugi:
Zdj 4. Krok trzeci:
Zdj 5. Krok czwarty - gotowe gniazdo:

Opis:

Krok 0 (zdj 1):
Na pierwszym zdjęciu widać wszystkie potrzebne materiały, tj. :
1. Formy na gniazda (w tym wypadku pudełka po lodach, etc).
2. Formy komór ( w tym wypadku nakrętki od napojów).
3. Szkło.
4. Nożyk do szkła.
5. Gips.

Krok 1 (zdj 2):
Wycinamy ze szkła odpowiedniej wielkości szybki, które następnie umieszczamy na dnie form na gniazda, w ten sposób, aby boki szybki znajdowały się w odległości przynajmniej 1cm od boków formy. Rzecz jasna szybka leży na dnie formy.

Krok 2 (zdj 3):
Na szybie umieszczamy formy komór gniazda. W tym wypadku są to nakrętki po napojach. Korki ustawione są częścią wewnętrzną do szyby, tak aby po zalaniu gipsem nie dostał się on do środka.

Krok 3 (zdj 4):
Zalewamy gipsem przygotowanym wg instrukcji umieszczonej na opakowaniu i czekamy dobę (pewnie można krócej)

Krok 4 (zdj 5):
Wyciągamy gniazda z formy, wyciągamy szybę z gniazda, wycinamy korytarze (np. śrubokrętem) i wejście, a na koniec zakładamy z powrotem szybę.
GOTOWE.


Uwagi:
To moje pierwsze gniazda zrobione samodzielnie. Bogatszy w doświadczenie mogę powiedzieć, że nie należy kupować najtańszego nożyka do szkła. Użycie takiego jest powodem nierównych boków szybek (zdj 5).
http://ants.aq.pl - Blog + dziennik z hodowli.
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

pn 19 sie, 2013

No, całkiem niezłe.
Jak z nawadnianiem w tym wszystkim?
GG: 51713465
Lux Ferre
Posty: 47
Rejestracja: sob 28 lip, 2012
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska
Kontakt:

pn 19 sie, 2013

Z nawadnianiem nie ma problemu, jak to przy gniazdach gipsowych.

Wystarczy np wyryć od spodu miejsce na krawędź nakrętki i nalać do nie wody. Można posłużyć się większym pojemniczkiem. Gips wchłania wszystko bardzo szybko.


I tutaj pojawia się pytanie:
Gdy nawadniam gniazdo, owszem wilgotność ścianek komór wzrasta, ale kolor gipsu się nie zmienia. Da się na oko oszacować stopień nawilżenia gniazda?
http://ants.aq.pl - Blog + dziennik z hodowli.
ODPOWIEDZ