Pierwsze formikarium - L. Flavus

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

sob 23 cze, 2018

Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia kolonii postanowiłem jak najszybciej zareagować na pleśń (prawdopodobnie to jest pleśń), która zaczęła rosnąć na poczwarkach i zorganizowałem po szybkości takie pseudo formikarium. Chciałem zapewnić im jak najlepszą wentylację (pleśń chyba tego nie lubi, bo wtedy wilgoć nie osadza się wszędzie wokół), a przy okazji dać im coś, żeby poczuły się bardziej swojsko.
Elementy wystroju przemyłem ciepłą wodą i wysuszyłem pod lampką.
Piasek przepłukałem kilkakrotnie wylewając wszystko, co odłączyło się od piachu, tak samo ten pył. Potem wysuszyłem pod lampką.
Ten drobniejszy, ciemny pył znalazłem pod murem ogrodowym, czyli zwietrzały mur. Nie wiem czy dobrze, że go dałem, doradźcie.
Pojemnik u góry posmarowałem talkiem zmieszanym ze spirytusem spożywczym.
W tym momencie jest około 10 robotnic, może 12. Wiem, trochę wcześnie, ale ta pleśń mnie zmartwiła.
Położę też tam przygotowaną pod gniazdo strzykawkę - taką bez pleśni :)
Załączniki
IMG_3434.JPG
IMG_3433.JPG
IMG_3432.JPG
IMG_3431.JPG
IMG_3430.JPG
IMG_3428.JPG
IMG_3427.JPG
IMG_3426.JPG
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

sob 07 lip, 2018

Okazał się, że L. flavus kompletnie nie jest zainteresowany furażerowaniem. Doczytałem tutaj na forum i postanowiłem zasiedlić je L. Umbratus, która już się nieźle rozrosła (na razie same zaadoptowane L. Niger).
Dla flavusów planuję zrobić małe gipsowe formikarium, a za arenę posłuży wierzch gniazda (to będzie takie pionowe). Jak tylko je zrobię to zamieszczę zdjęcie.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 11 lip, 2018

Lasius flavus raczej do furażerowania nie będą skłonne - zasłoń czymś gniazdo żeby miały ciemno
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

pt 13 lip, 2018

Flavusy są najlepsze na świecie.

Ta woda w żelu spełnia swoje zadanie? Długo tak może leżeć zanim zamieni się w postać płynną?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 10 gru, 2018

Witam.
Jaka woda w żelu?
Jeżeli chodzi o zdjęcie/filmik z moich flavusów to ta płytka po prawej jest pokryta kropelkami miodu, zaś w zatyczce z igły jest woda z cukrem.
Sory za zapłon ale nie wiedziałem że to do mnie, tak sobie teraz przeglądam stare tematy i zauważyłem.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ