Pierwsze formikarium

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

SmoGG
Posty: 22
Rejestracja: sob 20 cze, 2020

sob 20 cze, 2020

:D Witam, co myślicie o takiej arenie i gnieździe a mojej pierwszej kolonii Formika Cinerea? Wszystko zrobiłem sam w domu przy użyciu tego co miałem pod ręką :D. Mam też pytanie odnośnie fluonu. Czy fluon traci na efektywności jak powierzchnia nie jest równa jak np. szkło? Jeśli tak to jakie jest alternatywne zabezpieczenie które będzie działać nawet na tworzywach sztucznych :wtf: . Z góry dzięki
Załączniki
IMG_20200620_115434_1[1].jpg
IMG_20200620_115440[1].jpg
IMG_20200620_115445[1].jpg
IMG_20200620_115451[1].jpg
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 22 cze, 2020

Witam.
SmoGG pisze: sob 20 cze, 2020 co myślicie o takiej arenie i gnieździe a mojej pierwszej kolonii Formika Cinerea?
Ogólnie fajne, tylko nie wpuść tam zbyt małej kolonii do gniazda, arena troszkę mała się wydaje.
SmoGG pisze: sob 20 cze, 2020 Czy fluon traci na efektywności jak powierzchnia nie jest równa jak np. szkło?
Co rozumiesz pod "nierówna"? Jeżeli jest wykrzywiona czy coś w tym stylu, ale nadal jest gładka to nie ma znaczenia, ale jak będzie szorstkie/porysowane to tak.
SmoGG pisze: sob 20 cze, 2020 Jeśli tak to jakie jest alternatywne zabezpieczenie które będzie działać nawet na tworzywach sztucznych :wtf:
Alternatywą jest naklejenie taśmy przezroczystej i wysmarowanie jej fluonem, pewna osoba tak ma i mówi że zdaje egzamin :)
Pozdrawiam
SmoGG
Posty: 22
Rejestracja: sob 20 cze, 2020

pn 22 cze, 2020

Arena ma wymiary 27x27x14 cm :D . Może te zdjęcia trochę zmyliły bo robiłem je z bliska. Dzięki za rady odnośnie fluonu, właśnie o to mi chodziło.

Pozdrawiam

Edit: I tu nasuwa się kolejne pytanie. Czy mrówkom arenę trzeba robić proporcjonalnie do wielkości kolonii, czy ta zasada tyczy się tylko części gniazdowej i wybieg mogą mieć sporo większy?
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

wt 23 cze, 2020

SmoGG pisze: pn 22 cze, 2020 Arena ma wymiary 27x27x14 cm :D . Może te zdjęcia trochę zmyliły bo robiłem je z bliska. Dzięki za rady odnośnie fluonu, właśnie o to mi chodziło.

Pozdrawiam

Edit: I tu nasuwa się kolejne pytanie. Czy mrówkom arenę trzeba robić proporcjonalnie do wielkości kolonii, czy ta zasada tyczy się tylko części gniazdowej i wybieg mogą mieć sporo większy?
Wybieg może być większy.
SmoGG
Posty: 22
Rejestracja: sob 20 cze, 2020

wt 23 cze, 2020

Puki co musi wystarczyć, jak kolonia się rozrośnie pomyśle o dołożeniu drugiej areny o podobnych rozmiarach.
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

wt 23 cze, 2020

SmoGG pisze: wt 23 cze, 2020 Puki co musi wystarczyć, jak kolonia się rozrośnie pomyśle o dołożeniu drugiej areny o podobnych rozmiarach.
A jak duża ta kolonia jest obecnie?
Królową masz z tego roku czy poprzedniego?

W jakim sklepie można kupić tą "cegłę" z której zrobiłeś gniazdo?
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
SmoGG
Posty: 22
Rejestracja: sob 20 cze, 2020

wt 23 cze, 2020

Obecnie kolonia jest jeszcze w probówce i planuje je tam przetrzymać do około 30 robotnic. Królowa Formika Cinerea z tego roku ale mam też Lasius Nigger z poprzedniego. Ta "cegła" to zwykły gazobeton/suporeks do kupienia w praktycznie każdym sklepie budowlanym.
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

wt 23 cze, 2020

SmoGG pisze: wt 23 cze, 2020 Obecnie kolonia jest jeszcze w probówce i planuje je tam przetrzymać do około 30 robotnic. Królowa Formika Cinerea z tego roku ale mam też Lasius Nigger z poprzedniego. Ta "cegła" to zwykły gazobeton/suporeks do kupienia w praktycznie każdym sklepie budowlanym.
Ja mam też kolonię F. cinerea. Królowa złapana 3 maja. W niecałe 2 miesiące mam dopiero kilka robotnic. Nie jestem pewny czy osiągnę 30 w tym roku. Prawdopodobnie masz podobną sytuację i gniazdo zostanie ci dla nigerek albo na następny rok.
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
SmoGG
Posty: 22
Rejestracja: sob 20 cze, 2020

wt 23 cze, 2020

Może tak być lecz jednak mam nadzieje że im się uda. Królowa co prawda jeszcze nie ma robotnic ale ostatnio złożyła spory pakiecik jaj (10). Jeśli nie to prawdopodobnie tak jak pisałeś pójdą tam Nigerki a F. Cinerea poczeka do następnego roku.
Załączniki
IMG_20200623_175829.jpg
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 24 cze, 2020

SmoGG pisze: wt 23 cze, 2020 Może tak być lecz jednak mam nadzieje że im się uda. Królowa co prawda jeszcze nie ma robotnic ale ostatnio złożyła spory pakiecik jaj (10). Jeśli nie to prawdopodobnie tak jak pisałeś pójdą tam Nigerki a F. Cinerea poczeka do następnego roku.
To gniazdo będzie dobre dla kolonii powyżej 50 robotnic. Samotna królowa lub malutka kolonia umrze w takim gnieździe
SmoGG
Posty: 22
Rejestracja: sob 20 cze, 2020

czw 25 cze, 2020

Wiem o tym, dopóki kolonia nie zapełni probówki tak jak pisałem do minium 30 sztuk nie wpuszczę ich tam. Gniazdo może wydawać się na duże ale w rzeczywistości ma 11.5x8cm i komory nie są jakieś duże.
ODPOWIEDZ