Probówka +

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

zmorr
Posty: 7
Rejestracja: czw 23 wrz, 2021

czw 23 wrz, 2021

Cześć,
W lipcu wpadła do mojej kuchni jakaś podejrzana mrówka.
Jakaś taka dużą, tłusta z jednym skrzydełkiem :wink:
Coś mi o mrówkach świtało, więc skojarzyłem, że to królowa. po szybkim sprawdzeniu w necie stwierdziłem - a co mi tam, do probówki z nią :D.
Tak oto zostałem posiadaczem mojej małej kolonii Lasius Niger (chyba), która w obecnej chwili ma kilkanaście robotnic.

Karmienie mrówek w probówce zaczęło mnie wkurzać od samego początku.
Jestem Konstruktorem, mam drukarkę 3D i postanowiłem zrobić mini formikarium na bazie probówki, głównie dla własnej wygody
w necie znalazłem to: https://www.thingiverse.com/thing:2010612
głównie dlatego, że ja mam większą probówkę (fi18) postanowiłem zrobić swój model, potem go trochę podrasowałem i oto jest.

Założenie jest takie, aby mrówki dalej spokojnie siedziały sobie w probówce (wszyscy zalecają aby jak najdłużej), ale abym ja miał wygodę podawania jedzenia (wyjmowane karmidełko) i wywalania śmieci tacka na końcu areny)
Dodatkowo zrobiłem mini labirynt, aby powiększyć gniazdo jak będzie taka potrzeba( będzie przykryty dodatkową pleksą
*Dwa otwory wentylacyjne fi 6 ( + slot na siatkę)
*Otwór do przeprowadzi, pod wężyk fi 8
*tunel do probówki z areny fi 7
*slot probówki uszczelniony O-ringiem ( w mojej głowie jest to wygodniejsze, niż kawałek wężyka)

Dajcie znać co myślicie i wytknijcie mi wszystkie błędy :D
może z waszą pomocą zrobię idealnego "second stepa"...
oczywiście dla mocno zainteresowanych mogę wydrukować po kosztach finalną wersję :)

Pozdrawiam

PS gdzie kupujecie pleksę na wymiar?
Załączniki
probówkaplus_3.png
probówkaplus_2.png
probówkaplus_1.png
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

czw 23 wrz, 2021

Jeśli chcesz aby mrówki wynosiły śmieci na tackę to zamontuj na niej jakiś "daszek" czasem to pomaga.

Co do labiryntu to lepiej zamiast zrobić wkładany na arenę zrobić go na przeciwko próbówki tak że w mą męcie wyczerpania się wody w taj że bądź zapleśnienia waty będzie można tam mrówki wyprowadzić w całości a w miejsce samej próbówki wstawić inną już pełniącą tylko i wyłącznie rolę poidełka.

Mocowanie próbówki to staraj się nie ograniczać sobie aż tak widoku na wejście do mrowiska bo tam się wiele ciekawych rzeczy dzieje.

nie będziesz musiał robić slotów na siatkę wentylacyjna jak skorzystasz z mojego pomysłu:
viewtopic.php?f=29&t=8044
wystarczy dostosować wielkość otworu.
główny maruda
zmorr
Posty: 7
Rejestracja: czw 23 wrz, 2021

pt 24 wrz, 2021

Dzięki za odpowiedź :)
Daszek to problem na drukarce 3d - trzeba by robić osobny element (zostawię to na potem)

Co do tunelu pomysł spoko, ale założenie jest, że to ma być typowy second step ( nie chce tego dalej rozbudowywać, tylko potem przenieść mrówy do czegoś w rodzaju "4mikarium" - podoba mi się ten pomysł) - nie chce już zwiększać ogólnych gabarytów. Takie coś mogę zrobić w probówce ++ :D (temat na kolejny projekt)

Mocowanie probówki ma teraz 1cm. Sugerujesz aby to zmniejszyć? W sumie... da się. Dobry pomysł

Co do wentylacji Twój pomysł jest mega tani i prosty :D ale z tym na plexi nie będę w stanie układać jednego probówka+ na drugim
No i wygląda to trochę partyzancko :D
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 24 wrz, 2021

zmorr pisze: czw 23 wrz, 2021 PS gdzie kupujecie pleksę na wymiar?
Hej ja kupuję w zaprzyjaźnionej firmie która dla mnie robi, Pytanie jaką masz drukarkę ?
zmorr
Posty: 7
Rejestracja: czw 23 wrz, 2021

ndz 26 wrz, 2021

srebrny pisze: pt 24 wrz, 2021
Pytanie jaką masz drukarkę ?
Prusa i3
A podasz jakiś namiar na tą pleksi?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

ndz 26 wrz, 2021

podeślij na pw wymiary - bo tak to tobie nie wytną tego jak nie masz dużego zamówienia
zmorr
Posty: 7
Rejestracja: czw 23 wrz, 2021

pn 27 wrz, 2021

Mam pierwszy wydruk
Jeszcze plexa i można wprowadzać.
PS po przemyśleniu przerobiłem na probówkę fi18x200 (wewnątrz fi16). 20 jest jednak za duża, zdecydowanie.
Wyszło słabo, bo nie mogę dojść do ładu z drukarką po dłuższej przerwie.
Załączniki
IMG_20210927_211408.jpg
IMG_20210927_211252.jpg
IMG_20210927_211332.jpg
IMG_20210927_211319.jpg
IMG_20210927_211225.jpg
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 27 wrz, 2021

ciekawy projekt sam robiłeś ?
zmorr
Posty: 7
Rejestracja: czw 23 wrz, 2021

śr 29 wrz, 2021

srebrny pisze: pn 27 wrz, 2021 ciekawy projekt sam robiłeś ?
Tak, model od zera sam, ale tak jak pisałem w pierwszym poście, ogólny pomysł podpatrzyłem :)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 29 wrz, 2021

Podaj ilości ile tych płytek potrzebujesz z maila to ogarnę je jakoś na początku tygodnia
zmorr
Posty: 7
Rejestracja: czw 23 wrz, 2021

śr 29 wrz, 2021

Wystarczą mi 3 małe i 3 duże, ale jak to za małe zamówienie to mogę wziąć więcej.
Ktoś chętny na mój wynalazek? To od razu wezmę więcej szybek :)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 29 wrz, 2021

zmorr pisze: śr 29 wrz, 2021 Wystarczą mi 3 małe i 3 duże, ale jak to za małe zamówienie to mogę wziąć więcej.
Ktoś chętny na mój wynalazek? To od razu wezmę więcej szybek :)
Na discordzie jest kanał do sprzedaży tam jest większy ruch
ODPOWIEDZ