Budowa areny. Mega projekt. Pytania,wiedza,akcesoria

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Daxarius
Posty: 22
Rejestracja: wt 13 cze, 2023

pn 19 cze, 2023

Witajcie konstruktorzy.
Plan na arenę dla messor barbarus. Będzie duże i z pleksi lub akrylu (niby to samo), wstępne rozmiary to 100cm na 60cm i 30 cm wysokości. Moje pytania
1. Jak łączyć pleksi lub akryl ? Myślę nad klejem na gorąco lub klej do pleksi.
2. Jakich wężyków używać do Messor barbarus? Te zwykle podobno przegryzą
3. Zastanawiam się nad wentylacja owej areny, widziałem siatki drobne na necie, lecz może ktoś ma lepsze patenty. Bo jakoś ta siatkę będzie trzeba zamontować.
4. Pokrywy górne do otwierania planuje zrobic dwie, cała Góra będzie otwierana na dwa segmenty
Projekcik z czasem pewnie tu wrzuce, lecz potrwa to trochę. Pierw pozyskanie wiedzy i pomysłów, później wszystkich materiałów.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 26 cze, 2023

Witam.
Daxarius pisze: pn 19 cze, 2023 1. Jak łączyć pleksi lub akryl ? Myślę nad klejem na gorąco lub klej do pleksi.
Klej na gorąco sobie daruj, to nie trzyma jakoś dobrze, a lipa by była gdyby się rozpadło :p Ja swoje formikarium kleiłem kropelką, choć niektórzy też mówią że słabo trzyma. Fakt że zaskoczyło mnie trochę z jaką łatwością rozerwałem klejone krawędzie, ale też nigdy mnie nie zawiodła i nie puściło samo od siebie. Kwestia budżetu, ale pewnie lepiej wybrać coś specjalistycznego-np klejenie przy pomocy UV?
Daxarius pisze: pn 19 cze, 2023 2. Jakich wężyków używać do Messor barbarus? Te zwykle podobno przegryzą
Załatw sobie przelotki/konektory, takie by wężyk był nasuwany na przelotkę tak jak tu. Plastiku nie przegryzą, a wężyk gryzą właśnie przy krawędzi, gdzie mają punkt zaczepienia (bo tak od wewnątrz nie są w stanie złapać żuwaczkami.
Daxarius pisze: pn 19 cze, 2023 3. Zastanawiam się nad wentylacja owej areny, widziałem siatki drobne na necie, lecz może ktoś ma lepsze patenty. Bo jakoś ta siatkę będzie trzeba zamontować.
Otwarta arena z rantem i barierą w postaci suchego smaru (podobno tylko firmy Technicqll sprawdza się lepiej od fluonu) lub fluonu, ewentualnie na to jeszcze jakaś siateczka na wypadek jakichś wyjazdów czy coś.
Daxarius pisze: pn 19 cze, 2023 4. Pokrywy górne do otwierania planuje zrobic dwie, cała Góra będzie otwierana na dwa segmenty
Jak wyżej, polecam rant, najlepiej zdejmowany żeby można w przyszłości nałożyć ponownie barierę.

A co z cięciem plexi?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ