Przecieka wata w probówce, pomocy!

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Krzychu z 37
Posty: 4
Rejestracja: ndz 10 wrz, 2023

ndz 10 wrz, 2023

Witam. No więc na początku lipca schwytałem królową lasius niger, kolonia szybko się rozrosła i tak teraz liczy sobie ok. 10 robotnic. Niestety byłem ostatnio zmuszony przeprowadzić mrówki do nowej probówki, co okazało się być katastrofą - wata przecieka! Zorientowałem się kiedy mrówki były już zalane, jednak na szczęście po odsączeniu wody okazało się że żyją. Postanowiłem postawić probówkę na tymczasowej arenie tak żeby była troszkę pochylona(z nadzieją że to spowolni przeciekanie) i dać tam jeszcze drugą probówkę, żeby się przeprowadziły, jednak nic z tego - woda przeciekła przez watę bardzo szybko i tylko moja sprawna reakcja uratowała sytuację. Prawie wszystkie mrówki żyją(możliwe że jedna zmarła, ale nie jestem pewien). Obecnie probówkę trzymam pionowo, ale jest to rozwiązanie bardzo tymczasowe. Co robić? Jak przeprowadzić mrówki(królowa prawdopodobnie będzie miała problem z przejściem po pionowej ścianie)? Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 10 wrz, 2023

Witam.
Skoro to tylko 10 mrówek to przenieś ręcznie, np wykałaczką/zagiętym drucikiem. Podstawiasz im takie coś pod nogi, żeby weszły na niego i przenosisz do nowej probówki. Ostrożnie żeby nie zgnieść larw/jaj, te później przenieś wykałaczką z wacikiem na końcu. Trzeba to robić ostrożnie ale da się.
Pozdrawiam
Krzychu z 37
Posty: 4
Rejestracja: ndz 10 wrz, 2023

pn 11 wrz, 2023

dobra, przeprowadzka się udała, niestety finalnie straty wynoszą 3 robotnice martwe, jedna uciekła i wszystkie jaja/larwy/poczwarki(zalane), niemniej jednak kolonia jest umieszczona w nowej probówce i po jakimś czasie odzyska stracony czas( cofnęła się o jakiś miesiąc w rozwoju).
ODPOWIEDZ