oecophylla smaragdina - start

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 24 mar, 2022

r0bby.in.the.net pisze: czw 24 mar, 2022 srebrny - jak tam Twoje smaragdiny? Udało się wyjść poza etap jajeczek?
Nie, ostatnio mi królowa zdechła bez wyraźnego powodu, jadła mącznika ciutkę miodu miała jajeczka — u mnie została już tylko jedna, ale niestety nie widzę, żeby ona się uchowała.

Obecnie dogrywam opcje z azji aby kupić ciut większą kolonię bo sens hodowania tego od zera widzę mizerny.

Istnieje jeszcze opcja że coś źle robimy - bedę szukał kogoś kto ma już jakieś mrówki tego gat. i będzie chciał się podzielić doświadczeniem
r0bby.in.the.net
Posty: 65
Rejestracja: ndz 12 gru, 2021

czw 24 mar, 2022

Od razu wydawało mi się niepokojące, że większość filmów na YT dotyczy zakładania hodowli, a postępami już się nie chwałą.

Możesz napisać coś więcej o możliwościach zakupu takiej większej kolonii?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 24 mar, 2022

r0bby.in.the.net pisze: czw 24 mar, 2022Możesz napisać coś więcej o możliwościach zakupu takiej większej kolonii?
Niestety obecnie żadnych konkretów nie mam
r0bby.in.the.net
Posty: 65
Rejestracja: ndz 12 gru, 2021

czw 24 mar, 2022

Tak sobie jeszcze pomyślałem, że może one potrzebują jakiejś konkretnej rośliny. Tak jak pisałem, wypuszczona do terrarium Q w ogóle nie była zainteresowana składaniem jak na liściach fikusa.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 25 mar, 2022

r0bby.in.the.net pisze: czw 24 mar, 2022 Tak sobie jeszcze pomyślałem, że może one potrzebują jakiejś konkretnej rośliny. Tak jak pisałem, wypuszczona do terrarium Q w ogóle nie była zainteresowana składaniem jak na liściach fikusa.
Nie, widziałem na nacie jak poprostu wpuścili do formicarium w malezji i normalnie się zaczynały rozwijać - dzisiaj zmienię miejsce gdzie jest bardzo ciepło ~31 stopni non stop i sprawdzimy co wtedy
r0bby.in.the.net
Posty: 65
Rejestracja: ndz 12 gru, 2021

pt 25 mar, 2022

Czytałem, że w naturze Q wybiera liść podwinięty, tworzący jakby tunel. Obok fikusa posadziłem scindapsus, który się trochę podwija, ale Q padła zanim się przyjął.

Co do temperatur to u mnie miała cały przekrój od 20 do 40 pod halogenem.

Pochwal się wynikami 😀

Edit:
w 9 minucie https://www.youtube.com/watch?v=ddbysPcjgzI
W komentarzach ktoś radzi, żeby probówkę trzymać pionowo.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 15 kwie, 2022

r0bby.in.the.net pisze: pt 25 mar, 2022 Czytałem, że w naturze Q wybiera liść podwinięty, tworzący jakby tunel. Obok fikusa posadziłem scindapsus, który się trochę podwija, ale Q padła zanim się przyjął.
Pochwal się wynikami 😀
Miała tunel z liścia zrobiony, ale poziomo probówka leżała — zaraz ją przekrzywię, aby była pionowo.
Wyników obecnie nie ma - dalejskłada jaja, zjada je i tak w kółko.


r0bby.in.the.net pisze: pt 25 mar, 2022 w 9 minucie https://www.youtube.com/watch?v=ddbysPcjgzI
W komentarzach ktoś radzi, żeby probówkę trzymać pionowo.
Popatrzę i wrzucę pionowo
r0bby.in.the.net
Posty: 65
Rejestracja: ndz 12 gru, 2021

sob 16 kwie, 2022

Nie wiem ile prawdy jest w tej radzie o pionowej probówce. Dużo szukałem informacji na zagranicznych forach i nigdzie więcej o tym nie pisano. Natomiast zwracali uwagę, że Q musi mieć przewiew ( plastikowe probówki z dziurkami) i szybko trzeba ją wyprowadzić z probówki. I że probówka nie powinna być zasłaniana od światła.

Szukałem jakieś źródła zakupu. I wszędzie Out of stock. Czy nie jest tak, że ze względu na cykl rozwoju, one pojawiają się w ofercie późną jesienią - początkiem zimy?

Życzę powodzenia,

R.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

ndz 17 kwie, 2022

Dałem pionowo przed świętami i sprawdzę to, zatyczkę. Probowki zrobiłem z siateczki więc powinno być mocno przewiewnie. W następnym miesiącu będę kupował kolejne królowe sprawdzę czy coś z tego będzie
r0bby.in.the.net
Posty: 65
Rejestracja: ndz 12 gru, 2021

sob 25 cze, 2022

Miałem już nie próbować z hodowlą samotnej Q ale znowu się skusiłem. Jestem na etapie Q + jajeczka. Za namowa sprzedawcy, który utrzymuje, że wyprowadził już kilka koloni O. Smaragdina, próbuję standardowego systemu hodowli CCC ( cicho, ciepło, ciemno).

Może tym razem będę miał więcej szczęścia.

Dla zainteresowanych, na OLX są aktualnie w bardzo korzystnych cenach.
r0bby.in.the.net
Posty: 65
Rejestracja: ndz 12 gru, 2021

sob 09 lip, 2022

Niestety, ale wspomnianą wyżej metodą nadal nie mogę wyjść poza stadium składania i zjadania jajek. Trwa to już miesiąc, a biorąc pod uwagę czas jaki mrówka spędziła u sprzedawcy 2.

Przenoszę dzisiaj próbówkę z Q do docelowego pojemnika z roślinami. Umieszczę pod liściem, żeby trochę prywatności miała i zostawiam otwartą probówkę.
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

śr 13 lip, 2022

Mam do was pytanie a zarazem może radę

W jakich miesiącach ta mrówka ma rójki?
W Tajlandii jest to tak ...
- kwiecień -> bardzo suchy miesiąc
- połowa maja do wrzesień / październik -> pora deszczowa
- listopad do marca -> pora "umiarkowana"

Jeśli ta mrówka ma rójkę w porze deszczowej to możliwe że macie za małą wilgotność w formikarium
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
r0bby.in.the.net
Posty: 65
Rejestracja: ndz 12 gru, 2021

sob 16 lip, 2022

Na ściankach probówki widać ślady kondensacji wody, więc wilgotność musi być zbliżona do 100%. Również w terrarium w którym aktualnie trzymam mrówkę (nadal siedzi w otwartej probówce) wilgotność jest ok 80%.

A jednak coś jej nie pasuje.

Zamontowałem w pojemniku mały wentylatorek, żeby trochę ruchu powietrza było.Trochę wilgotność przez to spadnie, bo cześć wilgotnego powietrze jest wydmuchiwana z pojemnika.
r0bby.in.the.net
Posty: 65
Rejestracja: ndz 12 gru, 2021

pn 08 sie, 2022

Niestety, sprawy przyjmują zły obrót. Q po skonsumowaniu siódmego, ostatniego jajeczka, wyprowadziła się z probówki. Upodobała sobie miniaturowego storczyka i na nim siedzi.

Nie wiem czy możliwe jest aby ponownie złożyła jajeczka. Na wszelki wypadek podałem pokarm i obserwuję.

Aktualizacja:
Q albo padła albo uciekła. Krawędź terrarium wysmarowana fluonem ale wszystko mogło się zdarzyć. A w roślinności trudno dostrzec mrówcze truchło.

W każdym razie nie polecam hodowli tego gatunku od pojedynczej Q. Może gdyby była z robotnicami inaczej by wyszło.
Załączniki
DSCF8076-1.jpg
Biblista
Posty: 42
Rejestracja: ndz 26 lip, 2020

wt 23 sie, 2022

Siema. Dopiszę się do tego wątku. Dziś przyszła do mnie właśnie ta zielona pięknośc. Jakieś wskazówki? Czego noe robić a co można spróbować. Pisali mi że ta mrowke ciężko wyprowadzić. Mam jajeczka. Wilgotność 90 i temperatura 27.5 stopnia. Łazi po gałązce z jajkami w buzi
r0bby.in.the.net
Posty: 65
Rejestracja: ndz 12 gru, 2021

śr 24 sie, 2022

Jak widzisz, trudno tu o dobrą radę :( Dziwne, że w ogóle wyszła z próbówki z jajkami. Ale jak już wyszła to może znajdzie sobie właściwe miejsce.

Powodzenia :)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 30 sie, 2022

r0bby.in.the.net pisze: śr 24 sie, 2022 Jak widzisz, trudno tu o dobrą radę :(

Mało jest tego gatunki i ludzi, którzy z sukcesem hodują ten gatunek
Biblista
Posty: 42
Rejestracja: ndz 26 lip, 2020

wt 30 sie, 2022

Jak narazie jeszcze żyje ale nic poza tym się nie dzieje😅
r0bby.in.the.net
Posty: 65
Rejestracja: ndz 12 gru, 2021

śr 31 sie, 2022

srebrny pisze: wt 30 sie, 2022
r0bby.in.the.net pisze: śr 24 sie, 2022 Jak widzisz, trudno tu o dobrą radę :(

Mało jest tego gatunki i ludzi, którzy z sukcesem hodują ten gatunek
Coś w tym jest. Zanim szarpnąłem się na próbę hodowli tej mrówki, zastanawiałem się, dlaczego na YT jest tyle filmów gdzie ludzie chwalą się hodowlą innych prządek np. Polyrhachis Dives, a z O. Smaragdina są co najwyżej relacje z zakładania hodowli, a potem cisza.

W Tajlandii mnoży się to bardziej niż nasze nigerki, a u nas czegoś im brakuje. A najgorsze, że nie wiadomo czego :(
r0bby.in.the.net
Posty: 65
Rejestracja: ndz 12 gru, 2021

śr 31 sie, 2022

Biblista pisze: wt 30 sie, 2022 Jak narazie jeszcze żyje ale nic poza tym się nie dzieje😅
Ale złożyła te jajka w jakimś liściu i ich pilnuje?
r0bby.in.the.net
Posty: 65
Rejestracja: ndz 12 gru, 2021

ndz 04 wrz, 2022

Niektórym się jednak udaje. Zdjęcie od kolegi.
Załączniki
305066797_419183970200669_2819364115385596569_n.jpg
Biblista
Posty: 42
Rejestracja: ndz 26 lip, 2020

ndz 04 wrz, 2022

Jak cudownie. Powiedz mi jak on to zrobił? Niech da jakieś rady czy wskazówki. Proszę.
r0bby.in.the.net
Posty: 65
Rejestracja: ndz 12 gru, 2021

ndz 04 wrz, 2022

Wklejam odpowiedź kolegi, jak to wyprowadził:

Ciemno cicho zatkana wata nie dogrzewalem ale teraz bede musiał bo ju zimniej sie zrobiło

IMHO, te mrówki nie są trudne tylko bardzo kapryśne. A biorąc pod uwagę ich cenę w PL, to temat dla mocno zdeterminowanych ;)
Biblista
Posty: 42
Rejestracja: ndz 26 lip, 2020

ndz 04 wrz, 2022

A podajesz coś do jedzenia? Jak często i co?
r0bby.in.the.net
Posty: 65
Rejestracja: ndz 12 gru, 2021

ndz 04 wrz, 2022

Nieuważnie czytasz. To nie ja, tylko kolega który wyprowadził kolonię. Ja niestety takich sukcesów nie miałem. Ale mówił, że raz na jakiś czas podawał odrobinę zawartości karaczana ;) Na wszelki wypadek bo i tak Q prawdopodobnie nie będzie jeść.
ODPOWIEDZ