Tetramorium sp. Greece i ryż

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Mr.Q
Posty: 200
Rejestracja: pt 26 maja, 2006
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

ndz 13 sty, 2008

Witam!

Właśnie dawałem moim mróweczkom po larwie Zoophobasa, gdy zauważyłem bardzo ciekawą rzecz w gnieździe moich Tetramorium sp. Greece, które już dawno dawno zakupiłem u Piotra. W komorach jest bardzo dużo jajeczek, larw i "nimf" - całość wygląda jak biała masa z gdzie - nie gdzie poukładanymi już prawie dojżałymi nimfami. Tak dawałem sobie chwilkę, by oczy nacieszyć tym widokiem, gdy nagle do mnie dotarło, że przy niektórych larwach są jakieś śnieżno-białe obiekty. "Co to?" myśle i łapie za zestaw lup. Po drodze zauważyłem robotnicę, która akurat wnosiła do gniazda ziarno ryżu, które rzuciłem w ramach eksperymentu. Było już głęboko w gnieździe, więc się ucieszyłem, że to doświadczenie przyniosło porządany efekt. Wróciwszy do oględzin białej substancji zobaczyłem, że jest ona przytknięta do otworu gębowgo każdej z larw! Chwilkę pomyślałem, co to może być, gdy kolejna robotnica wnosiła kolejny kawałek ryżu, a jeszcze inna przytkneła następnej larwie drobinkę do paszczy. I wszystko jasne! Te spryciule porozdawały każdej larwie drobinkę ryżu, a te się przyssały i zaczeły zajadać ;) Jak dla mnie to jest to przeciekawa obserwacja ;)

Link do zdjęcia:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9aa ... 74d3b.html

Pozdrawiam, Mr.Q
Ostatnio zmieniony ndz 13 sty, 2008 przez Mr.Q, łącznie zmieniany 2 razy.
POZDRAWIAM! Mr.Q Chamaeleonid

http://picasaweb.google.pl/MrQ1987

http://www.mynight.pl/
DAAMOOK
Posty: 179
Rejestracja: wt 11 paź, 2005
Lokalizacja: Białystok

ndz 13 sty, 2008

Ten ryż był gotowany? Czy taki prosto z paczki?
Awatar użytkownika
Mr.Q
Posty: 200
Rejestracja: pt 26 maja, 2006
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

ndz 13 sty, 2008

Prosto z paczki, łuskany.
POZDRAWIAM! Mr.Q Chamaeleonid

http://picasaweb.google.pl/MrQ1987

http://www.mynight.pl/
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

ndz 13 sty, 2008

Dziwne że nie za twardy dla nich...
No ale ponoć larwy mają o wiele silniejsze kwasy trawienne od robotnic imago :)
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 13 sty, 2008

co takiego zawiera w sobie ryż, że jets tak pożyteczne?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

ndz 13 sty, 2008

Zawiera bodajże białko, bo mój brat teraz pakuje to wpierdziela ryż jak cholera. Z dwa kilo an tydzień chyba :lol:
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 13 sty, 2008

student ma do wyboru... ryż albo makaron... i z reguły je tylko ryż albo tylko makaron jak wynika z moich obserwacji :P :p bo nie potrafi nic innego zrobić, bądź jest to najszybsze i najmniej kłopotliwe :P zatem zjada więcej niz 2 kg tygodniowo.. ale pakujemy :P :D:D :D :D
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

ndz 13 sty, 2008

Moja siostra zrobiła mgr(UAM) ostatnio i przez 6 lat nie widziałem, żeby jakoś ubogo się odżywiała:P
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

ndz 13 sty, 2008

Najlepszy kombos to Danone Gratka za 1,59 a do tego paczka płatkow kukurydzianych 1kg. na ten worek starczy 7 gratek czyli 7 sniadan z glowy^^. Moj obiad to zbiorka ludzi z akademika i wspolne gotowanie <mozna zrobic cos z niczego> lub kuskus z sosem z pomidorkow, ogorkow i smietany

Ciekawa jest tez kielbasa podwawelska smazona z cebulą mmm...
rzepa żepa ziepa ziepa
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

ndz 13 sty, 2008

beda mialy problem z I kupka
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

ndz 13 sty, 2008

To poda się im ksenne extra :lol:
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

ndz 13 sty, 2008

bzyx1 pisze:Zawiera bodajże białko, bo mój brat teraz pakuje to wpierdziela ryż jak cholera. Z dwa kilo an tydzień chyba :lol:
Twoj brat je ryz dla weglowodanow, potrzebnych przy wysilku oraz do przybrania na masie
jedzenie ryzu dla bialka jest malo oplacalne

Ryż biały
100 g produktu zawiera:

Białko
6.7[g]

Tłuszcze
0.7[g]


Węglowodany
(strawne)
76.5[g]
Awatar użytkownika
ehx-ray
Posty: 223
Rejestracja: czw 12 kwie, 2007
Lokalizacja: Warszawa

ndz 13 sty, 2008

Kolego:)
Jak się chodzi na siłke to się chce przybrać na masie ale mięśniowej. Węglowodany trzeba ograniczać do minimum, a białka trzeba jeść jak najwięcej. Ryż do tego jest bardzo dobry , bo w przeciwieństwie do np. ziemniaków czy makaronu ma w sobie też stosunkowo dużo białka 1/10, jeszcze lepsza jest soczewica- 1/4. sorry za offtop :P

Dałem moim manicom ryż gotowany i surowy, ale niestety się nie skusiły...
pozdro
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

ndz 13 sty, 2008

Ryz je się dlatego aby nie wykorzystywać białka przeznaczonego do budowy miesni na cele energetyczne... Poza tym ziemniaki mają takie same białka co soja...
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

ndz 13 sty, 2008

dużo białka mają larwy muchy ...tylko zapomniałem jakiej. Więc jedzmy pinki!

Ja w tym roku mam ochotę zapolować na polskie tetramorium, a słyszałem że one czasem wcinają nasionka.


PS: ale masa Of_TOPÓW :D
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

ndz 13 sty, 2008

Ale fajnie rozdzielily larwom papu;]. Swietna obserwacja.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 13 sty, 2008

No to wbrew moim przekonaniom.. przy takiej masie offtopów i ja za offtopię:
Albert pisze:Najlepszy kombos to Danone Gratka za 1,59 a do tego paczka płatkow kukurydzianych
gratki są po 0,59 zł? jeszcze większych za 1,50 nie widzialam :P
śniadanko: gratka za 0,59 x2 + batonik czekoladowy za nie całą zł. kruszysz batonik do gratek i jest ok :D albo chleb z przyprawami :D
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

ndz 13 sty, 2008

Nie gadajcie że was na coś porządnego nie stać?
Chleb drogi nie jest, coś na chleb też np. paprykarz.
No ale do waszych portfeli zaglądać nie będę ;)
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

ndz 13 sty, 2008

ehx-ray pisze:Kolego:)
Jak się chodzi na siłke to się chce przybrać na masie ale mięśniowej. Węglowodany trzeba ograniczać do minimum, a białka trzeba jeść jak najwięcej. Ryż do tego jest bardzo dobry , bo w przeciwieństwie do np. ziemniaków czy makaronu ma w sobie też stosunkowo dużo białka 1/10, jeszcze lepsza jest soczewica- 1/4. sorry za offtop :P

Dałem moim manicom ryż gotowany i surowy, ale niestety się nie skusiły...
bialko jest na przyrost masy zgodze sie,
tylko ze jedzac samo bialko braknie Ci sil zeby ciezar podniesc
na silowni potrzebujesz duzo energii, z bialek jej nie wezmiesz, a jezeli juz bedziesz zmuszony to braknie bialka na przyrost
malo tego, bez weglowodanow, bez energii, moze dojsc do sytuacji ze na biezace potrzeby energetyczne organizmu bedziesz palic posiadane juz miesnie

bzyx1 pisze:Nie gadajcie że was na coś porządnego nie stać?
Chleb drogi nie jest, coś na chleb też np. paprykarz.
No ale do waszych portfeli zaglądać nie będę ;)
zawsze mozna posmarowac chlebek maslem, pokroic w plastry cebule, posmarowac lekko majonezem i zajadac ze smakiem 8)


ps. ciekawy temat a prowadzimy juz odrebnie 2 offtopy :D
Ostatnio zmieniony ndz 13 sty, 2008 przez Scytal, łącznie zmieniany 1 raz.
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

ndz 13 sty, 2008

Prawda, prawda. Bo tzn. gainery które zażywa się przy treningu na masę to białko+węglowodany :)
Ostatnio zmieniony pn 14 sty, 2008 przez bzyx1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 13 sty, 2008

wracając do ryżu.. mam ochotę na coś do jedzenia... i chyba przydałoby się połowę wątku do 'na każdy' temat jako -zaczęło się od ryżu- przenieść :P
bzyx1 pisze:Nie gadajcie że was na coś porządnego nie stać?
Jeśli masz... 500 zł.. na to żeby opłacić 2 razy akademik i przeżyć przez dwa m-ce, a przychodzącego stypendium, które winno m-c temu przyjść, nie widać.. mfm..
Stanęłam przed realiami dokonanymi ;) samorząd uczelniany nie spieszy się ze stypendium, zalegam z opłata za akademiec, który podrożał, a jakieś 100 zł od początku roku wydałam z tych 500,które mam na 2 m-ce. Jak mi nie dojdzie stypka, leżę i kwiczę.. To już nie jest 'dom', skąd idziesz na pizze wracasz do niego i dostajesz obiad od mamy ;)

Mniejsza z tym ;)

W
Scytal pisze:ehx-ray napisał:
Kolego:)
Jak się chodzi na siłke to się chce przybrać na masie ale mięśniowej. Węglowodany trzeba ograniczać do minimum,
diecie wszystko powinno się równoważyć. nie można żreć tylko białka na przyrost mięśni albo tylko węglowodanów na energię ;) Nie wiem jak można nie jeść węglowodanów lub ograniczać do minimum ;)
bzyx1 pisze:Prawda, prawda. Bo tzn. gainery które zażywa się przy treningu
hyhheh.. nie lepiej dojść do tego naturalnymi sposobami? Mojemu bratu- przeciętny 'karku' nie podskoczy się tak łatwo- nie dość, że mięsiasty to jeszcze wysoki :p Poza tym, nie wszystkim kobietom się.. takie coś.. podoba :P

Ja kończę z offtopami ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
ehx-ray
Posty: 223
Rejestracja: czw 12 kwie, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pn 14 sty, 2008

OT nr1:grrr Scytal i Geb.. nadinterpretujecie moje posty! :wink:
Chodzi mi o to, że przecietny człowiek je białko/węglowodany w stosunku np. 2/10 , a jak ktoś chce "przypakować" to lepiej żeby jadł np. 2/4 co dużo łatwiej osiągnąć jedząc ryż + kotlecik niż ziemniaki +kotlecik.
Taka ilość węglowodanów w zupełności starcza , co ja nazywam ograniczeniem ich do minimum

Ot nr2: Co do finansów studenta, Bzyx, to sam zobaczysz- czasem człowiek wyda ostatnie grosze na piwo/wino/itp niż zje porządny obiad.

O w mordę :shock: , ale OFFTOP. :oops:
pozdro
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 14 sty, 2008

czy mi się wydaje, że używasz białka i węglowodanów jako zamienne synonimy?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

pn 14 sty, 2008

geb88 pisze:
bzyx1 pisze:Prawda, prawda. Bo tzn. gainery które zażywa się przy treningu
hyhheh.. nie lepiej dojść do tego naturalnymi sposobami? Mojemu bratu- przeciętny 'karku' nie podskoczy się tak łatwo- nie dość, że mięsiasty to jeszcze wysoki :p Poza tym, nie wszystkim kobietom się.. takie coś.. podoba :P

Ja kończę z offtopami ;)
zgodze sie ze lepiej naturalnie,
ale naturalnie probowac mozna majac kuchnie, srodki i czas
baaaardzo duza czesc pakerow to studenci, zwykle nie maja nic z tych 3 rzeczy, wtedy trzeba sie czyms wspomoc dodatkowo (no bo skad bialko, jezeli nie jesz miesa bo albo nie masz pieniedzy na obiad w barze (coraz drozszy) albo nie masz czasu czy kuchni aby go przyrzadzic)
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pn 14 sty, 2008

Ja czekam na pieniążki w liczbie 100 złotówek które mają przyjść we wtorek. Do wtorku w szafce mam: pół marchewki <lekko zeschła>, kuskus<jedna porcja>, 2cm nutelli na dnie słoika, palsterek salami i 4,73 zł w portfelu. I jestem mistrzem bo nie chodze głodny :D

Na miesiąc mam ok 450 zł <od mamy>, nie dostałem stupendium socjalnego (280zł) bo mi dochód przekroczył o 20zł a akademik kosztyje mnie 270 miesiecznie. Hehe...

Ide spać jutro trzy kolosy..ałć...
rzepa żepa ziepa ziepa
ODPOWIEDZ