TURCJA

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

MaciekDKL
Posty: 17
Rejestracja: czw 08 maja, 2008
Lokalizacja: Kłodzko

czw 29 maja, 2008

Dziś rano przyleciałem z Turcji. Na terenie hotelu natrafiłem na bardzo duże mrowiska. Pod moje nogi trafiało bardzo dużo królowych (takich jak na zdjęciu http://img158.imageshack.us/my.php?imag ... 074hq2.jpg . Przepraszam za jakość ale nie mam jak zrobić lepszego zdjęcia). Czy jest to królowa Lasius flavus ? Prosiłbym o pomoc osoby siedzące w temacie. Chciałbym rozpocząć hodowlę zdobytej mrówki od samego początku, nie chce jej wyrzucać :). Królową umieściłem w probówce. Dałem jej troszkę miodu i mam nadzieję, że wkrótce złoży jaja i będę mógł cieszyć się nową kolonią :)
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

czw 29 maja, 2008

Chyba trochę za ciemna na flavus, raczej podejrzewałbym że to albo Lasius niger, które w Turcji ze względu na klimat roją się wcześniej niż u nas, albo jakiś inny turecki Lasius. Przypuszczalnie równie łatwa do hodowli, ale w żadnym wypadku jej nie wypuszczaj! Jeśli to rzeczywiście jakiś obcy gatunek to może narobić szkód w ekosystemie, jeśli się rozmnoży.
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

czw 29 maja, 2008

Witam!
żeby nie robić off topu pisze to.
Czy młoda królowa może kopulować z samcem z tego samego mrowiska?
Pozdrawiam Eryk
Lasius Niger
Lasius Flavus
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

czw 29 maja, 2008

Właśnie przecież zrobiłeś offtop... nie zrobiłbyś, gdybyś dał nowy temat :roll: W każdym razie odpowiedź brzmi - pewnie by mogła, jakby chciała, ale nie zechce :) Chyba że to faraonka, u nich seks to coś co się załatwia w gronie najbliższej rodziny.
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

czw 29 maja, 2008

Ok sorry i dzieki
Lasius Niger
Lasius Flavus
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

czw 29 maja, 2008

ogon__ pisze:seks
nie wiedzialem ze mrowki tez go uprawiaja :wink:
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

czw 29 maja, 2008

ogon__ pisze:w żadnym wypadku jej nie wypuszczaj! Jeśli to rzeczywiście jakiś obcy gatunek to może narobić szkód w ekosystemie, jeśli się rozmnoży.
eryk1994 pisze:Czy młoda królowa może kopulować z samcem z tego samego mrowiska?
odpowiedź brzmi - pewnie by mogła, jakby chciała, ale nie zechce Smile
Właśnie obaliłeś własną teorię, co by było gdyby ją wypuścił.

Jak dla mnie to zwykły Lasius niger, albo inny, podobny Lasius :)
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

czw 29 maja, 2008

bzyx - Blisko spokrewnione gatunki czasem się ze sobą krzyżują, więc jest to jak najbardziej możliwe. Czasem, chociaż raczej rzadko, mogą się też zdarzyć sytuacje że mrówki z jednego gniazda odbędą kopulację podczas rójki, szczególnie, gdy nie będzie w pobliżu innych. To raczej wyjątkowa sytuacja, dlatego tak może trochę zbyt jednoznacznie odpowiedziałem erykowi, że nie będzie - bo normalnie to się nie zdarza, ale trudno wziąć pod uwagę wszystkie sytuacje nienormalne ;)
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

czw 29 maja, 2008

ogon__ pisze:bzyx - Blisko spokrewnione gatunki czasem się ze sobą krzyżują, więc jest to jak najbardziej możliwe.
No tak, ale takie hybrydy w większości przypadków jest niepłodnych
Większość królowych ginie podczas rójki.
Większość królowych która ukryła się gdzieś w zakamarku ginie w niedługim czasie.
Większość mrówek nie krzyżuje się z formami płciowymi z tego samego mrowiska
Większość mrówek nie kopuluje z innymi gatunkami.
Większość hybryd jest niepłodna.

Większość...ale zawsze jest jakaś szansa ;)


PS Jestem mile zaskoczony, spodziewałem się (jak robi duża część) agresji w razie sprzeciwu, a ty mile argumentami obroniłeś swoją teorię.
MaciekDKL
Posty: 17
Rejestracja: czw 08 maja, 2008
Lokalizacja: Kłodzko

pt 30 maja, 2008

Pytanko do ogona. Czy wszystkie królowe z rodziny Lasius mają żółtawo-pomarańczowe kolory odnóży ? Może nie widać tego na zdjęciu ale ta mrówka, którą przywiozłem takie właśnie ma.
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

pt 30 maja, 2008

Dlaczego akurat do mnie? Inni też mogą wiedzieć. Nie, nie wszystkie. Na przykład moja Lasius niger z pewnością nie. Na tym zdjęciu rzeczywiście tego nie widać, wyglądają na czarno-brązowe, ale skoro tak mówisz... To kolejna wskazówka, że może być to jakiś inny gatunek, choć z pewnością blisko spokrewniony. Jak będziesz miał już sporo robotnic, to wyślij parę jakiemuś specjaliście do oznaczenia, wtedy się dowiemy :)
MaciekDKL
Posty: 17
Rejestracja: czw 08 maja, 2008
Lokalizacja: Kłodzko

sob 31 maja, 2008

A powiedzcie mi jak duża jest szansa, że ta właśnie królowa po umieszczeniu w probówce złoży jaja ? Obecnie nie wygląda na chętną, prawie w ogóle się nie porusza. Może od razu przenieść ją do Formi. Co o tym myślicie ?
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

sob 31 maja, 2008

Zostaw w probówce, łatwiej zareagujesz na jakieś ewentualnie halo. A i obserwacja jest ciekawa..

Swoją drogą jesli to jest Lasius turcinus lub Lasius citrinus <czy jak go tam zwą :P> to jeden z nich moze miec wiecej niz jedna krolowa w gniezdzie...
rzepa żepa ziepa ziepa
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

sob 31 maja, 2008

Jak już jest w tej probówce, to nie ruszaj, każda przeprowadzka na siłę tylko opóźni sprawę. Na pewno, sądząć po odwłoku jest to królowa klasztorna. Daj jej tydzień spokoju, trzymaj w ciepłym miejscu (jeśli to jakaś turecka odmiana to być może potrzebuje wyższej temperatury, około 30 stopni?) a powinno się coś pojawić. Oczywiście zakładam że ma odpowiednią wilgoć w tej probówce.
MaciekDKL
Posty: 17
Rejestracja: czw 08 maja, 2008
Lokalizacja: Kłodzko

sob 31 maja, 2008

Wilgoć w probówce jest. Masz rację Albert teraz trochę żałuję, że nie złapałem ich więcej może szybciej by się rozmnożyły. Niech leży w probówce formi zrobiłem ale może poczekać :). Temperatura myślę optymalna. W dzień nagrzewam lampką probówkę.
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

sob 31 maja, 2008

Jak dla mnie to zwykły Lasius niger, albo inny, podobny Lasius
Każde stworzenie rozmnażające się płciowo uprawia seks. Fakt, że czasami różni się od znacznie od tego ludzkiego :)
ODPOWIEDZ