Messor barbarus - musze się pochwalić :)

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

śr 22 lut, 2006

Witam.
Jesienią dostałem od Piotra kilka królowych Messor barbarus.
Pierwsze co zrobiłem to wsadziłem je do piwnicy żeby zimowały (postawiłem przy nieszczelnych drzwiach - temperatura ok. 10*C)
Krolowe zimowały sobie w tych warunkach ponad miesiąc, zaraz po wybudzeniu ich z <b>h</b>ibernacji przełożyłem wszyskie to akwarium z ziemią - każda królowa wybrała sobie kamień pod którym się zagnieździła. Po ok. tygodniu wszystkie zaczęły składać jaja. Niedawno kiedy zauważyłem u jednej krolowej poczwarki (było ich 5 i kilka larw) wszystkie królowe przelożyłem do probówek, teraz wszystkie mają poczwarki a jedna ma już 5 robotnic i wciąż powstają nowe z poczwarek... właśnie ta kolonia powędrowała do akwarium z gliniasta ziemią... zamieszczam fotki krolowej z poczwarką oraz akwarium z zeimią i kamieniem :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam
deZOO
Posty: 135
Rejestracja: pt 14 paź, 2005
Lokalizacja: Wrocław

czw 23 lut, 2006

ładne tempo rozwoju jak na początek :) Relacjonuj rozwoj messorka.
To moje ulubione mrówy. Ja narazie mam od grudnia 1 robo i pakiet larw. :twisted:
PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

czw 23 lut, 2006

Właśnie przed chwila dostały troszkę łuskanego prosa i słonecznika, wzięły sobie po kawałeczku :) już dwie robotnice zaczęły wynosić z pod kamienia kawałeczki ziemi więc pewno forteca powstaje :D
pozdrawiam
PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

sob 25 lut, 2006

Witam.
No i co ja mam relacjonować ? :wink:
Robotnice kopia kopią i kopią i końca nie widać :D
Wciągają ziarenka, pajączki itd ...
no i nowa robotniczka zaczęła wychodzić...
Po prostu Super :D
pozdrawiam
DAAMOOK
Posty: 179
Rejestracja: wt 11 paź, 2005
Lokalizacja: Białystok

ndz 26 lut, 2006

A u mnie jakos troche szybciej idzie rozwoj kolonii.
Bo od okolo 25grudnia do dzis czyli 25 lutego mam 14 robotnic i spory pakiet jaj, larw i chmm wlasnie jak to to sie nazywa? Wczesniej okreslalem jako kokon, ale jak u messorki go brak?

W kazdym razie przez 2 miesiace jest juz 14 robotnic.
Niedlugo trzeba bedzie sie szykowac na jakies formikarium dla nich.


A z innej beczki:
PiotrG nie myslisz ze ci zwieja z tego formikarium? O ile zauwazylem to nie masz tam zadnego zabezpieczenia.
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

ndz 26 lut, 2006

POCZWARKA :D
Czy w kokonie, czy naga - na jedno wychodzi ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

ndz 26 lut, 2006

No Hej
Nigdy jeszcze mi żadne mrówki z akwa z ziemią nie uciekły - akwa z ziemią to nie formikarium w którym mrówki są bo nie ma nic innego... akwa z ziemią to skrawek natury:P w ktorym mrówki czują się cudownie... nie są straszone swiatłem w komorach itd...
Ile razy Krzysiek miał messory i pheidole w akwariach z ziemią ?? chyba z 10, i nigdy jeszcze jemu ani mi nie uciekły, powiem więcej... pheidole się nawet wyroiły :D:D :twisted:
a co do tego że masz już tak dużą kolonię... to ja swoje z zimy wyciągnąłem dopiero po nowym roku :D


Pozdrawiam
pozdrawiam
Tenaxinexis
Posty: 29
Rejestracja: pn 16 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków

ndz 26 lut, 2006

Mrówy z takiej areny wychodzą tylko jak mają np. za mało żarcia ;)
Ostatnio jak im zapomniałem dać żarcia to same o sobie przypomniały :twisted:
oblazły mi blat i dobrały się do ciasta :P:P
w ogóle mam dziwną kolonię tego nigerka z 50 robo z 10 poczwarek, 70-80 larw i duuuużo jaj czyli z 150-200 :twisted: :twisted: oczywiście nie zimowana :D
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

ndz 26 lut, 2006

Piotr :)
A kto tu atakuje sposoby chowu Krzyśka :?: :!: - sam, pomimo własnych pomysłów, muszę przyznać, że są wspaniałe :)
Nie rozumiem, skąd ten ton "desperackiej obrony" - gdzie, kto i kiedy, atakował "ziemny" sposób chowu :?: :P
Krzysztof miał na mnie wielki (pozytywny oczywiście) wpływ gdy chodzi o chów mrówek i nigdy Mu tego nie zapomnę, Tobie również radzę, wsłuchiwać się w to, co BigBrother mówi - wiele się naumiesz pomimo młodzieńczego buntu - na własne zdanie jeszcze masz czas ;)
A tak czy tak, i Ty i Daamook jesteście lepsi odemnie w czasie - moje Messorki jak dotąd, mają dopiero jaja i larwy ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

ndz 26 lut, 2006

Gdzie tam :P
Ja sie nie bronie tylko piszę że nie uciekają :P :lol: :twisted: :mrgreen:

zaraz zamieszczę fotki robotniczki z jajami... bo dałem dzisaj im pakiet z innej koloni żeby zrobić fote :D:D
pozdrawiam
PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

pn 20 mar, 2006

Witam.
Zdięcia jednak były zbyt słabej jakości i nie mogłem ich wstawić...
Kolonia w akwarium rozwija się pięknie... wczoraj z ciekawości podniosłem kamień i prawie z krzesła spadłem :D było pod nim ok. 20 poczwarek, tyle samo larw i 15 robotnic... to co mnie najbardziej zaskoczyło to to że była jedna poczwarka żołnierska wielkości królowej L.niger... Ciekawe jak sie dalej sytuacja potoczy... będę relacjonował regularnie co miesiąc :P:P:P:P

PS. sorry jeśli porobiłem błędy ale mam naprawde minimum czasu... i sie bardzo śpieszę...
pozdrawiam
deZOO
Posty: 135
Rejestracja: pt 14 paź, 2005
Lokalizacja: Wrocław

wt 21 mar, 2006

:shock: naprawde jestem pod wrażeniem tempa w jakim rozwija sie ta kolonia. Trzymaj tak dalej:P
Mam tylko pytanie jaką temp. i ile godzin na dobe docieplasz akwa?
PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

ndz 26 mar, 2006

Witam.
Temperatury nie mierzę :P myśle, że coś ok 30-35*C.
Akwa oświetlam dość długo - mało śpię :P i lapka sie świeci od 8 - 23 czasem do 1 w nocy <lol>
pozdrawiam
PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

sob 15 kwie, 2006

Witam.
Mała aktualizacja :) 8)
Więdz w koloni teraz jest przynajmniej 50 robotnic, według relacji Krzyśka dziś widział żołnieża z czerwoną głową jak wynosił ziemię z pod kamienia...
Podczas przenoszenia akwa z ziemią na spodzie ujżałem mase larw, jaj, poczwarek i pare komór :mrgreen: poza tym była też spora kupka mrówczego chleba :D po prostu kolonia rozwija się super.
Niestety kiedy następne pokolenie robotnic się wykluje przekładam kolonię do formicarium :( ponieważ robolki zaczęły zwiedzać biórko :D ( co jest oczywiście normalne przy wzmożonym wzroście kolonii i dużym zapotrzebowaniu na pokarm), achhh co mi tam może większe akwarium sobie fundnę :D:D 8)

Korzystając z okazji,chciałbym żeczyć wszystkim miłośnikom mrówek, wesołej Wielkanocy, wielu udanych połowów wiosną i żebyście w lany poniedziałek mrowisk nie pozalewali :mrgreen: :mrgreen: 8) :lol:
pozdrawiam
ODPOWIEDZ