proszę o pomoc.

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
piecho90
Posty: 144
Rejestracja: czw 20 lis, 2008
Lokalizacja: Puławy

pn 02 mar, 2009

Ponieważ mam problem między kupnem Messor barbarus a Formica rufibarbis, czy mogli byście mi doradzić, który gatunek mrówek wybrać z własnych doświadczeń itd?? Ponieważ oba mi się podobają ale mogę kupić tylko jeden i chciałbym usłyszeć Wasze za i przeciw dotyczące obu gatunków, i które osobiście byście bardziej preferowali :?: Jezu sorry ale napisałem mój topic w złym forum tematycznym, moge prosić moderatora o przeniesienie tego topicu??
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pn 02 mar, 2009

Co do wyboru, to trudno nam ci cokolwiek doradzać wybierasz to co ci się bardzie podoba i tyle.
Za i przeciw są takie:
+dla Messorków:
za polimorfizm kastowy
za ciekawe ubarwienie żołnierzy
za ich specyficzny typ odżywiania
+dla Formicy
za ładne ubarwienie robotnic i królowej
za drapieżność i agresywność
To są zupełnie różne od siebie gat. mrówek więc nie można ich porównywać.
PS: Ja na twoim miejscu wybrał bym messory gdyż formice możesz złapać w Polsce, lub ew. się z kimś wymienić. No chyba, że wybierasz się na wakacje w kraje Śródziemnomorskie to Messory tez złapiesz sam.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
piecho90
Posty: 144
Rejestracja: czw 20 lis, 2008
Lokalizacja: Puławy

pn 02 mar, 2009

no właśnie się zastanawiam jednak sam nie wiem co zrobić, chciałbym jeszcze usłyszeć wypowiedzi innych forumowiczów, ale napewno rozważe Twoją sugestie :)
Lasius Niger
Formica Rufibarbis
Formica Fusca
Myrmica Rubra
Awatar użytkownika
Akumas
Posty: 56
Rejestracja: sob 28 lut, 2009

wt 03 mar, 2009

Formica rufibarbis
+ Drapieżna
+ Szybo rozwija się
+ Tworzy nie duże kolonie (łatwość trzymania w domu)
+ Ciekawe ubarwienie
+ Krajowy gatunek
- Brak polimorfizmu kast (Jeżeli chodzi ci o WOW na ustach znajomych ;) )

Messor barbarus
+ Łatwość wyżywienia
+ Polimorfizm kastowy
+ Nie gardzi mięskiem i miodem
+ Gdy jest pewna przewagi dość agresywnie poluje
- Warunki dla nasion muszą być odpowiednie
- Może tworzyć naprawdę liczne kolonie
Pozdrawiam
Akumas
Awatar użytkownika
piecho90
Posty: 144
Rejestracja: czw 20 lis, 2008
Lokalizacja: Puławy

wt 03 mar, 2009

według Akumasa "plusy" przeważąją za Formica rufibarbis. Akumas a Ty co sam byś wybrał?? Czekam na dalsze wypowiedzi forumowiczów :D
Lasius Niger
Formica Rufibarbis
Formica Fusca
Myrmica Rubra
Awatar użytkownika
Akumas
Posty: 56
Rejestracja: sob 28 lut, 2009

wt 03 mar, 2009

piecho90 pisze:według Akumasa "plusy" przeważąją za Formica rufibarbis. Akumas a Ty co sam byś wybrał?..
Mam oba gatunki w domu :), z tym że M. barbarus dopiero na starcie (2 równoległe kolonie).F. rufibarbis mam w domku i na polanie niedaleko - jedne i drugie potrafią mnie zatrzymać na długie dziesiątki minut, zwłaszcza swoim zachowaniem :). Messory napewno kuszą majorami. F. rufi tym że jest nieprzewidywalna podczas polowania (raz dwie robo potrafią ubić mącznika, innym razem wypada ich kilkanaście na arenę i "dzióbią" ofiarę). Jeszcze jedno, ze względu że F. rufibarbis w naturze nie zapuszcza się na długie poszukiwania pokarmu to arena też nie musi być okazała

Edit: 14:52: dodane extra info o rufibarbis
Pozdrawiam
Akumas
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

wt 03 mar, 2009

Zgadzam się ze wszystkimi argumentami przedstawionymi przez kolegów, ale na Twoim miejscu piecho90 uzależniłbym decyzję od jednej bardzo ważnej sprawy, mianowicie od tego czy masz już jakąś kolonię mrówek. Jeśli nie, to zdecydowałbym się na F.rufibarbis, gdyż kolonie Formic z reguły rozwijają się bardzo szybko i w krótkim czasie doczekasz się sporej, cieszącej oko hodowli, co w moim przekonaniu jest niezmiernie istotne dla hodowcy, który dopiero rozpoczyna przygodę z mrówkami i oczekuje szybkich efektów. Jeśli jednak masz już jakieś mrówki, to wybrałbym Messory, przy których musiałbyś się wykazać nieco większą cierpliwością, która jednak zostanie wynagrodzona możliwością obserwacji zjawisk rzadko spotykanych wśród krajowych mrówek, takich jak zbieranie nasion czy polimorfizm kastowy.
Awatar użytkownika
piecho90
Posty: 144
Rejestracja: czw 20 lis, 2008
Lokalizacja: Puławy

wt 03 mar, 2009

właśnie teraz to ja już sam nie wiem ponieważ posiadam kolonie L.Niger z 20 robo jednak od samego poczatku mam z nimi same porblemy;/ kolonie mam juz prawie 5 miesięcy a ona się dalej nie rozwija i ciągle siedzi zabarykadowana w komorze i wegetuje. Jakoś abrdziej jestem przekonany szybkim rozowjem i żwawością F.rufibarbis i w końcu sam nie wiem co zrobić :wtf:
Lasius Niger
Formica Rufibarbis
Formica Fusca
Myrmica Rubra
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

wt 03 mar, 2009

Jeśli tak się sprawy mają, to myślę, że powinieneś się zdecydować na F.rufibarbis.
Awatar użytkownika
piecho90
Posty: 144
Rejestracja: czw 20 lis, 2008
Lokalizacja: Puławy

wt 03 mar, 2009

no i chyba tak zrobie, jednk kusi mnie messor ze względu na te kasty;/
Lasius Niger
Formica Rufibarbis
Formica Fusca
Myrmica Rubra
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

wt 03 mar, 2009

Jeśli finanse nie stanowią dla Ciebie przeszkody, to możesz sobie zafundować jedno i drugie :wink: .
Awatar użytkownika
piecho90
Posty: 144
Rejestracja: czw 20 lis, 2008
Lokalizacja: Puławy

wt 03 mar, 2009

nie chodzi o to, poporsotu nie będe się rozpędzał bo mam jedno małe formi własnej roboty które zamieszkują l.niger, a drugie jest w trakcie przeróbek i moge się zdecydować tylko na jeden gatunek :|
Lasius Niger
Formica Rufibarbis
Formica Fusca
Myrmica Rubra
Awatar użytkownika
Akumas
Posty: 56
Rejestracja: sob 28 lut, 2009

wt 03 mar, 2009

piecho90 pisze:nie chodzi o to, poporsotu nie będe się rozpędzał bo mam jedno małe formi własnej roboty które zamieszkują l.niger, a drugie jest w trakcie przeróbek i moge się zdecydować tylko na jeden gatunek :|
Oooo widzisz dobrze że to piszesz. O ile F. rufibarbis będzie się dobrze czuła w gnieździe leżącym z wąskimi tunelami i płytkimi komorami to M. barbarus potrzebuje gniazda pod kątem przechowywania nasion i jednocześnie łatwe do nawilżania. Także planowanie gatunku zaczni w tym wypadku od gniazda :)
Pozdrawiam
Akumas
Awatar użytkownika
piecho90
Posty: 144
Rejestracja: czw 20 lis, 2008
Lokalizacja: Puławy

śr 04 mar, 2009

Akumas to sam oceń ponieważ to jest komora gniazdowa którą sam zorbiłem i do jakiego ona gatunku się bardziej nadaje??

viewtopic.php?p=22042#22042

[ Dodano: Sro 04 Mar, 2009 ]
i w końcu kupiłem Formica rufibarbis xD
Lasius Niger
Formica Rufibarbis
Formica Fusca
Myrmica Rubra
ODPOWIEDZ