mrówki europy

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

pt 06 mar, 2009

elo

wiem juz jakie mrowki wystepuja w polsce bo przeczytalem spis na stronie.
teraz chcialbym sie dowiedziec jakie inne ciekawe mrowki moge spotkac w europie.
mowiac ciekawe mam na mysli inne cechy szczegolne (np. messor i jego kast(aniet)y :D ).
podrozowalem juz sporo po europie i pewnie nadal bede (taka praca) wiec chcialbym wiedziec czy z moich wypadow moglbym przywiesc cos ciekawego.
glownie chodzi mi o to czy mrowki w europie sa od siebie rozne, np. czy w Rumunii (wymienilem przykladowy kraj) moge spotkac jakies fajne gatunki albo w innych krajach, naszych sasiadow albo gdzies dalej.

moja wiedza jest narazie niewielka i opierajac sie na niej mysle ze mrowki na naszym kontynencie nie beda sie znaczaco roznily. jesli jestem w bledzie to poprawcie mnie :wink:

pozdro
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

pt 06 mar, 2009

Ogólnie Europę można podzielić na dwie części - zimną, mniej więcej wszystko na północ od Alp, i ciepłą, czyli resztę. Z tym, że tereny górzyste w południowej strefie również należą do części zimnej. Ogólnie mrówki w części zimnej są takie same, jak w Polsce, mogą występować nieco inne gatunki, np. Tetramorium impurum zamiast caespitum, ale są one prawie identyczne. Natomiast w strefie ciepłej spotykamy zupełnie inne rodzaje, przede wszystkim na całym obszarze śródziemnomorskim bardzo pospolite są żniwiarki Messor i Pheidole, jest także wiele innych rodzajów które nie występują na północy. Tak więc w Rumunii na pewno znajdziesz wiele ciepłolubnych gatunków, bardzo różniących się od naszych. Co więcej, gatunki w strefie ciepłej są bardziej zróżnicowane, np. w Bułgarii występuje co innego niż we Włoszech, a jeszcze inne gatunki Hiszpanii, chociaż klimat może być podobny, gdy tymczasem na północy od Irlandii po Ural (i dalej) znajdujemy właściwie cały czas prawie to samo.
ODPOWIEDZ