Pare pytań o Messorki...

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Marlan
Posty: 117
Rejestracja: pt 11 lip, 2008
Lokalizacja: Lublin

śr 08 kwie, 2009

1. Wystarczy jedna. Przy ponad 20 robotnicach zaczyna czerwić jak głupia ;).
2. Nie jestem pewien ale 5 - 7mm powinno wystarczyć.
3. Poszukaj, na pewno gdzieś znajdziesz.
4. Wystarczy temp. pokojowa (u mnie jest w sam raz 22 - 24 stopnie), dogrzewanie na pewno nie zaszkodzi, ale nie jest niezbędne. Jeśli często siedzisz przy biurku i potrzebujesz światła to podgrzewaj je przy okazji. Ja swoje dogrzewałem kilkanaście godzin dziennie, teraz jak kolonia się rozwinęła zauważyłem, że nie jest to konieczne.

Pozdrawiam
1 wrzesień 2008. Na świat przyszła moja pierwsza mrówka :)
Awatar użytkownika
Akumas
Posty: 56
Rejestracja: sob 28 lut, 2009

śr 08 kwie, 2009

1.) Poliginiczne - NIE , bardziej Oligoginiczne , w pierwszym przypadku możesz zaobserwować sytuacje jak u L. niger (Robotnice wyrzucą lub zabiją niechciane królowe bardzo rzadko dochodzi do "adopcji")
2.) 10mm , budują bardzo duże komory spichrzowe i składują ogromne (w ich stosunku) nasiona w dużej ilości
3.) królowa do 14-16mm (różne źródła) , robotnice 4-14 mm (największe Super Majory mogą być większe)
4.) W lato dobrze znosi wilgotną pogodę do 35C, same mrówki "na powierzchni" będą też w tych temperaturach żerować ogólnie nie znoszą bezpośredniego słońca i go unikają . W warunkach domowych zakres od 20-28C jak najbardziej im służy , spadek temperatury poniżej 15 stopni powoduje u koloni zachowanie przy hibernacji (znak że zbliża się zima ;P ). Messory budują gniazda w miejscach gdzie dociera dużo światła dziennego , generalnie gniazdo może być dogrzewane tylko w jednym miejscu tak aby miały inkubator. No i pamiętaj o wilgotności , przynajmniej jedno miejsce w gnieździe powinno być wilgotne inaczej nasiona nie będą pęcznieć
Pozdrawiam
Akumas
Marlan
Posty: 117
Rejestracja: pt 11 lip, 2008
Lokalizacja: Lublin

śr 08 kwie, 2009

PrzemekSparrow, jeśli zrobisz grubsze ok, mrówkom będzie lepiej, ale wtedy Ty nic nie zobaczysz... Jak będą miały np. 1,5cm to dostosują to do siebie, a nie do Ciebie.
Moim zdaniem 1cm to nawet zbyt dużo, ale nie jestem w tym ekspertem :) .
1 wrzesień 2008. Na świat przyszła moja pierwsza mrówka :)
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 12 kwie, 2009

akumas próbował, ale mu się nie chyba nie udało. Poczytaj.
Awatar użytkownika
Akumas
Posty: 56
Rejestracja: sob 28 lut, 2009

czw 16 kwie, 2009

Nie tyle co się nie udało , tyle tylko że wszyscy doświadczenie hodowcy kiedyś próbowali przedemną i kończyło się to tragicznie. Dlatego po przeczytaniu paru artykułów wolałem zrezygnować z łączonej koloni (królowe wraz z jajkami delikatnie rozdzieliłem). PrzemekSparrow, nie warto ryzykować z dwoma królowymi , naprawdę szkoda owada. Lepiej założyć dwie oddzielne kolonie i przy odrobinie szczęścia doświadczyć własnej rójki ;P
Pozdrawiam
Akumas
bodzio12
Posty: 21
Rejestracja: śr 10 cze, 2009
Lokalizacja: Skawa

sob 27 cze, 2009

Mam pytania o meesor barbarus chciałbym kupic mojemu kuzynowi na urodziny formikarium L korkowe częśc gniazdowa 20x20cm arena 20x20cm + meessory pytania
1.czy wystarczy da powiedzmy 60-70 robotnic takie formi
2 czy będzie im dobrze w takim formi
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

sob 27 cze, 2009

Koledzy już Ci napisali, że messory są oligoginiczne, nie poliginiczne, tzn. królowe wzajemnie się nie tolerują. Nie wiem, czy u messorów występuje pleometrozja, ale jeśli tak: to faktycznie możesz wrzucić kilka królowych do próbówki/formikarium. Sęk w tym, że po wykluciu pierwszych robotnic królowe zaczną ze sobą walczyć lub robotnice zabiją nadliczbowe królowe. Jeśli u tego gatunku nie występuje pleometrozja, wówczas królowe zaczną walczyć ze sobą, gdy tylko się zobaczą.

Ergo: gra niewarta świeczki. Gdyby jeszcze messory były u nas pospolite jak L. niger, to może bym Cię zachęcił do eksperymentów - ale nie są. ;)
bodzio12
Posty: 21
Rejestracja: śr 10 cze, 2009
Lokalizacja: Skawa

sob 27 cze, 2009

to do mnie? przecierz mi chodzi o 1 królową, napisz o formi czy wystarczy na tyle robo


[ Dodano: Sob 27 Cze, 2009 ]
jeśli napisałem źle to sory
Ostatnio zmieniony ndz 28 cze, 2009 przez bodzio12, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

sob 27 cze, 2009

Nie, pisałem do założyciela wątku.

Dla kilkudziesięciu robotnic takie formikarium wystarczy, jak sądzę, ale: patrz niżej.

Nie mam doświadczenia w hodowli messorów, więc nie jestem w stanie Ci napisać, czy będzie im w takim formikarium dobrze. Jestem ekspertem od gatunków krajowych, nie zagranicznych. Skądinąd wiem jednak, że messory ogólnie nie lubią za bardzo formikariów. Najlepiej czują się w ziemi. Z tego co wiem, z powodzeniem hodowano je w korku, więc pewnie taki zestaw zda egzamin, ale nie sądzę, by warunki korka były dla nich optymalne.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 27 cze, 2009

Wystarczy, i to nie dla 60-70 mrówek, tylko dla większej ilości :wink:
Draqon
Posty: 23
Rejestracja: wt 30 gru, 2008
Lokalizacja: Wałbrzych

sob 27 cze, 2009

Powiadasz 60-70 mrówek ? Widziałem korkową L'kę z 400+ robotnicami Messorka. Trochę przerobiły korkowe wypełnienie, ale żyją sobie i chyba jest im dobrze. 60 lub 70 robotnic powinno wystarczyć, ale nie kupuj mniej bo formikarium będzie za duże.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony sob 27 cze, 2009 przez Draqon, łącznie zmieniany 1 raz.
1x Messor barbarus
bodzio12
Posty: 21
Rejestracja: śr 10 cze, 2009
Lokalizacja: Skawa

ndz 28 cze, 2009

dzięki wam
ODPOWIEDZ