Naukowcy podejrzewają że królowe mrówek Atta mają faze REM

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Rosomak
Posty: 71
Rejestracja: śr 10 cze, 2009

sob 22 sie, 2009

Witam !

Słyszałem ostatnio że naukowcy zaobserwowali ciekawą rzecz u królowych mrówek Atta.
Gdy mrówki śpią, ich żuwaczki są zaciśnięte.
Gdy są aktywne ich czułki się ruszają.
Wspomniana delikwentka robi obie rzeczy na raz.
Podejrzewa się mrówkę o posiadanie fazy REM.

To bardzo ogólne informacje. Może ktoś przybliżyć o co dokładnie chodzi ?
Jak wygląda sen czegoś co nie ma świadomości ? Poproszę o informacje.
Sądze że po przeniesieniu do innego działu można z tego zrobić temat o świadomości różnych zwierząt.

Pozdrawiam, Rosomak
Awatar użytkownika
safa_tt
Posty: 23
Rejestracja: sob 22 sie, 2009
Lokalizacja: Gdańsk

sob 22 sie, 2009

mógłbyś podać linka do tej informacji?
Mrówka nie może miec fazy REM - rapid eye movement z prostego powodu :)
Są dalsze problemy... sen u ssaków bada się na podstawie zapisu EEG. W generowaniu rejestrowanych potencjałów biorą udział różne struktury mózgowia... Kolejny zonk :)
Może w stanach ktoś rzeczywiście bardzo dokładnie bada fizjologie mrówek i w jakiś sposób zdefiniował u nich sen, ale nie można tego porównać ze śnieniem u ludzi.
Swoją drogą ciekawe jak regulowany jest rytm dobowy u mrówek, i czy w ogóle istnieje.

A twój opis świadczy, że tej mrówce po prostu iskrzy na stykach ;) No offence.
Rosomak
Posty: 71
Rejestracja: śr 10 cze, 2009

sob 22 sie, 2009

Powtórzyłem to co usłyszałem od chłopaka mojej siostry ciotecznej, z którym nie mam bezpośredniego kontaktu. Może nazwa REM tu nie pasuje, ale możemy ją chyba zaakceptować, bo w końcu nie wiemy czy ruchy czułek są szybkie :wink:
Królowa przy braku aktywności ruchowej (ciałem) daje informacje o aktywności ''umysłowej''. To w moim odczuciu jest coś więcej niż głupkowate ruchy czułkami. Wiadomo że nie śni ona o dominacji w okolicy i podbiciu kolejnego drzewa, ale sam ten fakt dowodziłby że mimo małych rozmiarów, jej układ nerwowy jest zaawansowany.

Naprawdę nie wiecie nic więcej ?

Pozdrawiam, Rosomak
Awatar użytkownika
safa_tt
Posty: 23
Rejestracja: sob 22 sie, 2009
Lokalizacja: Gdańsk

ndz 23 sie, 2009

Mógłby tu coś napisać student jakiegoś kierunku biologicznego.
Tak dla zasady: jeśli nazwa REM nie pasuje, to nie powinniśmy jej akceptować.
Na tyle na ile pamiętam to owady maja parzyste zwoje nerwowe wzdłuż ciała, a jedynym ośrodkiem integracji jest zwój okołogębowy. Mogę się co do tego mylić. Ale chodzi o to, że ciężko tu mówić o aktywności umysłowej. Taki układ pozwala na sprawne funkcjonowanie na zasadzie odruchów... Ciężko coś powiedzieć kiedy nie znam anatomii ani fizjologii owadów :P Spróbuje przeczesać forum pod kątem w.w. tematów, ale miło byłoby gdyby jakiś użytkownik podesłał odpowiedni link.

Pozatym, kuzyn koleżanki siostry kolegi nie jest koniecznie żródłem godnym zaufania ;)
Ostatnio zmieniony ndz 23 sie, 2009 przez safa_tt, łącznie zmieniany 1 raz.
Comfortably numb
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

ndz 23 sie, 2009

safa_tt pisze:anatomii ani fizjologii owadów
Któryś rozdział w książce od biologii klasy 2 średniej szkoły.
Może wcale nie chodziło o nadzwyczajną aktywność podczas spoczynku. Dopóki nie znajdziesz źródła, to możemy sobie rozwijać tą plotkę. Chociaż Atta są chyba najbardziej rozwiniętymi ewolucyjnie mrówkami jakie znamy.
ODPOWIEDZ