Zoologiczny w Bielsku Białej (Galeria Sfera)

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

śr 19 sty, 2011

Hai! Rzuciło mnie wczoraj do Bielska-Białej i przechodząc po galerii wstąpiłam do zoologa. Pierwsze co przyciągnęło moją uwagę to wielkie formikarium opisane jako "Kolonia mrówek prządek - 12 królowych, 1000 robotnic. Mrówki te są znane z tego, że noszą swoich zmarłych" Nazwy niestety nie zapamiętałam, ale to było coś na Phyl... Pani w sklepie sprawiała wrażenie "wszystkowiedzącej" i nie była w nastroju udzielić mi jakichkolwiek informacji odpowiadając tylko "to sie trudno hoduje". Na szczęście, udało mi się porozmawiać z innym panem, który był sprzedawcą. Dowiedziałam się, że kolonia pochodzi z Niemiec (Antstore?) i mają ją od kilku dni. W między czasie padło 80% kolonii (pełno trupów w kąciku) - Hodują kolonie w wielkim terrarium z wystrojem lasu iglastego, bez gniazda i bez nawilżenia. Jedynym źródłem wody jest miseczka i jakiś żelik do jedzenia (hydrożel?). Udzieliłam panu kilku rad i zaprosiłam do nas. Mam nadzieje, że uda się chociaż uratować JEDNĄ z królowych, a co za tym idzie - kolonie.

A teraz do rzeczy... Mrówki wyglądały jak jakiś Camponotus sp. - ubarwienie dokładnie takie jak u F.cinerea. Wszystkie spacerowały z trupkiem w szczękach po całym terrarium.
Ktoś ma jakieś pomysły? Zdjęć nie posiadam...
Matin
Posty: 15
Rejestracja: śr 08 lip, 2009
Lokalizacja: Żywiec

śr 19 sty, 2011

Hmmm może bym się przejechał popatrzeć bo mam nie daleko:P, ciekawe mają taką piękną kolonię a nie wiedzą najważniejszych rzeczy? :evil:

PS: To nie jest może Oecophylla longinoda?
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

śr 19 sty, 2011

Świetnie, że powoli sklepy zoologiczne zaczynają się zaopatrywać w produkty dotąd nieznane. Pasowało by jednak zaopatrzyć się jeszcze w trochę wiedzy. Jak to mówią najpierw teoria potem hodowla. Nieprzestrzeganie takich podstaw nie najlepiej świadczy o sklepie.
Po pierwsze to były to na 99% Polyrhachis dives. Kolorem są podobne do cinerea tylko bardziej połyskujące.
Po drugie to gatunek ten można hodować bez części gniazdowej w formikarium typu lasu deszczowego. Mrówki te świetnie sklejają liście, patyki, korę i inne "śmieci" za pomocą przędzy wytwarzanej przez larwy. Należy w takim wypadku spryskiwać terra od czasu do czasu.
Polecam lekturę: (nie dla Drwala)
http://www.ameisenforum.de/exotische-ar ... riums.html

http://www.ameisenforum.de/exotische-am ... fotos.html

http://www.ameisenforum.de/exotische-ar ... ungen.html

http://www.ameisenforum.de/exotische-ar ... ungen.html
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

śr 19 sty, 2011

Dzięki za ostrzeżenie :-D Noszenie zmarłych występuje właściwie u wszystkich grup mrówek posiadających pełny behawior. Jest to nekroforeza. Co ciekawe można zmusić mrówkę do noszenia dowolnej rzecz (tak jak zdechłej siostry) spryskując ją n-dodekanem. Ciekawi mnie dlaczego akurat tą cechę wyszczególnili w opisie. Ps. Po ile były?
główny maruda
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

śr 19 sty, 2011

Nie ma za co Drwaluś. xD
O, o, o właśnie zapomniałem jeszcze o tym napisać. Sam bym tego lepiej nie ujął. Faktycznie tez mnie to zdziwiło. Napisali jakby nie było innych cech w dodatku wyróżniających ten gatunek od reszty. Najcelniejsze było by stwierdzenie, że to po prostu prządki.
A może obraz setek martwych robotnic tak bardzo utkwił w ich umysłach, że nie mogą spać po nocach i gryzą się z tą myślą więc postanowili podzielić się tym utrapieniem z klientami. :roll:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

śr 19 sty, 2011

Za mrówki z terrarium chcieli 1400zł
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

śr 19 sty, 2011

Jeżeli terrarium było warte 1000zł to dobra cena za kolonię z 12 królowymi.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 19 sty, 2011

Ciekawe ile tych królowych teraz tam jest. Zostaną z niczym xd

Ten opis pewnie dlatego, żeby zrobić w bambuko klientów.
"Czemu one noszą martwe robotnice?
Aa, bo one tak robią - tu jest napisane"

Idiotyzm.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

czw 20 sty, 2011

Heh, albo byli na tyle sprytni, żeby tak wrobić klientów, dziwiących się widząc tyle martwych mrówek, albo po prostu z niewiedzy. Możliwym jest, że nie mieli pojęcia o tym, że większość mrówek sprząta martwe siostry.

Nie mniej od czegoś trzeba zacząć, cieszę się, że sklepy zaczynają się tym interesować :D
Moskuito
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

czw 20 sty, 2011

Schiffer pisze: Nie mniej od czegoś trzeba zacząć, cieszę się, że sklepy zaczynają się tym interesować :D
Ta, tak się tym interesują, że nawet nie wiedzą co sprzedają. Tylko sobie biedy narobią.
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

czw 20 sty, 2011

A potem nie sprzeda się i będą straty i więcej już nie kupią...
główny maruda
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 21 sty, 2011

Drwal pisze:A potem nie sprzeda się i będą straty i więcej już nie kupią...
No niestety taka prawda. Szkoda, że jakaś kompetentna osoba z tego sklepu nie zarejestrowała się na forum. :roll:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

pt 21 sty, 2011

Harnaś pisze: No niestety taka prawda. Szkoda, że jakaś kompetentna osoba z tego sklepu nie zarejestrowała się na forum. :roll:
Da się zrobić , już jedna osoba wspomniała, że może się wybierze, trzeba dać tylko link. No chyba, że ego właścicieli nie będzie na to pozwalało, ale myślę że będzie dobrze. :)
Moskuito
Awatar użytkownika
Sott23
Posty: 220
Rejestracja: pt 16 maja, 2008
Lokalizacja: Kielce

sob 22 sty, 2011

Schiffer pisze: No chyba, że ego właścicieli nie będzie na to pozwalało, ale myślę że będzie dobrze.
Nie no nie przesadzał bym, wystarczy im wtedy przedstawić wizje jak kolonia moze skończyć :-x
Warto by się dowiedzieć czym je karmią, co to za niebieski zel... Mozliwe, ze razem z zamówieniem dostali, kto wie :prezent:
Obrazek
Zapraszam na blog o yerba mate: http://www.swiatyerby.pl
ARTUR83M
Posty: 217
Rejestracja: ndz 06 cze, 2010
Lokalizacja: Sanok

wt 15 mar, 2011

Schiffer pisze:Heh, albo byli na tyle sprytni, żeby tak wrobić klientów, dziwiących się widząc tyle martwych mrówek, albo po prostu z niewiedzy. Możliwym jest, że nie mieli pojęcia o tym, że większość mrówek sprząta martwe siostry.

Nie mniej od czegoś trzeba zacząć, cieszę się, że sklepy zaczynają się tym interesować :D
Jak dla mnie to raczej na razie robią antyreklamę tej gałęzi terrarystki .
Obecnie Polska:
Formica sanguinea

Obecnie świat:
Pachycondyla apicalis

W zainteresowaniu:
Myrmecia pavida
Noldorek
Posty: 53
Rejestracja: ndz 12 lut, 2012

czw 01 mar, 2012

Odkopuje, bo byłem niedawno w Bielsku, z mrówkami jest tam źle, miały miodek i mącznika ale poidełko na wodę suchutkie. Już znikł opis, ludzie myślą że to tylko wystrojone terrarium. Najprzykrzejszym widokiem była robotnica która niosła martwa królowa. Dosłownie tragedia, pamiętam jeszcze rok temu jak było widać masę mrówek. Sam dopiero od niedawna czytam o myrmekologi, ale myślę że kolonia jest na granicy wytrzymałości, o ile jeszcze jakaś królowa żyje ;/
ODPOWIEDZ