Szwajcaria 2012

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

śr 27 cze, 2012

Za tydzień - 6 lipca jadę do Szwajcarii na dwa tygodnie. Otwieram ten temat, ponieważ będę chciał codziennie zasypywać ten temat zdjęciami z gatunkami mrówek, których jeszcze nie widziałem. Wybieram się dokładnie do Lugano, tam nie ma Alp wysokich, tam występują wzgórza o wysokości od 600m do 2000m i są porośnięte lasami. Jest tam bardzo ciepło, w mieszkaniach często bywają skorpiony ;p Jak ktoś chce, to mogę jakiegoś złapać i przywieźć.

Postaram się też złapać jakieś królowe. Jestem w trakcie studiowania gatunków, które występują w Szwajcarii i które będą miał w tym czasie rójkę, przynajmniej powinny mieć według Ameisen.

http://d6.formicidae.org/region/switzerland/view - katalog mrówek występujących w Szwajcarii.

Gatunki mrówek które chciałbym spotkać:
Camponotus aethiops
Camponotus dalmaticus
Camponotus fallax
Camponotus herculeanus
Camponotus lateralis
Camponotus ligniperdus
Camponotus piceus
Camponotus truncatus
Camponotus universitatis
Camponotus vagus

Crematogaster scutellaris
Crematogaster sordidula

Messor bouvieri
Messor structor

Plagiolepis pygmaea
Plagiolepis taurica
Plagiolepis xene

Pheidole pallidula

Aphaenogaster gibbosa
Aphaenogaster italica
Aphaenogaster subterranea


Ile uda się zobaczyć/złapać to się okaże ;D
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

sob 07 lip, 2012

Dojechałem dzisiaj na 14.

Wybrałem się na godzinny spacer koło godziny 17. Spotkałem królową Formica fusca/cinerea i królową kartonówki.
Spotkałem także C.ligniperdus i kogoś w ogródku. Robotnice major i żołnierze siedziały na deskach. Jutro zrobię zdjęcia. Były też L.niger.
Mam nadzieję, że więcej zobaczę jutro ;D
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
bartel441
Posty: 216
Rejestracja: śr 27 sty, 2010
Lokalizacja: WARSZAWA/LEGIONOWO

ndz 08 lip, 2012

no to jak narazie tylko polskie gatunki a coś z tamtych rejonów sfotografuj bo z milą chęcią zobaczę co oni tam mają ;]
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

ndz 08 lip, 2012

Jak obiecywałem, tak zrobiłem.

Zdjęcia C.ligniperdus
Obrazek
Obrazek

oraz dzisiaj spotkane - Crematogaster scutellaris.
Obrazek

Crematogaster spotkałem w centrum miasta na filarze pomnika jakiegoś ;D

Znowu rójka Lasiusa - najprawdopodobniej niger oraz kartonówki.
Nie łapałem, liczę na jakieś królowe egzotyczne ;p
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

pn 09 lip, 2012

Wie ktoś w jakich godzinach ma Crematogaster scutellaris rójki? ;D
Według ameisen, powinien teraz mieć :)
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

wt 10 lip, 2012

Zidentyfikujcie te dwie robotnice.

Pierwsza mierzyła coś koło 1-2mm.
Obrazek
Obrazek

Druga była większa, coś koło 3-5mm, widziałem je już wcześniej spacerujące po drzewach. Wydaje mi się, że to jakiś Lasius.
Obrazek
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

wt 10 lip, 2012

Ten mikrus to Plagiolepis. Nie wiem czym różnią się poszczególne gatunki z tego rodzaju ale wygląda na zwykłe P. pygmaea.
Manw
Posty: 69
Rejestracja: wt 15 wrz, 2009
Lokalizacja: jesteś?

wt 10 lip, 2012

Może L.emarginatus?
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 10 lip, 2012

Druga wygląda na Lasius emarginatus.
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

śr 11 lip, 2012

Wczoraj były burze, ale rójek za to nie było.. Co za miejsce, żadnych ciekawych królowych... :D Latam jak głupi z 20 strzykawkami ;p Co do tego L.emarginatus, to właśnie wydawało mi się że te mrówki już w Polsce widziałem gdzieś nad jeziorem, mają to do siebie że tu i w Polsce widziałem je na drzewach.
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
Manw
Posty: 69
Rejestracja: wt 15 wrz, 2009
Lokalizacja: jesteś?

śr 11 lip, 2012

W Polsce jak najbardziej występują.
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

czw 12 lip, 2012

W końcu pierwsza ciekawsza królowa. Nie zdziwi mnie jak napiszecie, że to F.lemani :D
Z daleka wyglądała jak jakieś czarne Campo. Ale po chwili zorientowałem się, że to Formica. Złapałem ją na górze na wysokości koło 800m, na skraju lasu.

Co do identyfikacji to obstawiam:
Formica lemani(nigdy jej nie widziałem),
Formica gagates,
Formica gagatoides,
Formica selysi?


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony pt 13 lip, 2012 przez Tidude, łącznie zmieniany 1 raz.
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

czw 12 lip, 2012

Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 13 lip, 2012

Fuusca odpada, ma włoski na grzbiecie więc może być lemani.
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

pt 13 lip, 2012

Pisząc Formica fusca miałem na myśli F.lemani. Chodziło mi, o to że pewnie nic egzotycznego nie znalazłem :D
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

ndz 15 lip, 2012

kolejne zdjęcia tej królowej. Może ktoś powiedzieć czy to F.lemani?

Obrazek
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
Awatar użytkownika
adrianix
Posty: 15
Rejestracja: pn 14 maja, 2012

ndz 15 lip, 2012

A to nie przypadkiem Camponotus piceus :idea:
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 15 lip, 2012

sriceus
Bardzo możliwe, że Formica lemani.
Awatar użytkownika
adrianix
Posty: 15
Rejestracja: pn 14 maja, 2012

ndz 15 lip, 2012

Człowiek uczy się na błędach :) jak widać nie nadaje się do identyfikowania mrówek.
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

pn 16 lip, 2012

To nie F.lemani !!

W Chorwacji też było mnóstwo smoliście czarnej, błyszczącej Formica cf. fusca, tylko za cholere nie mogliśmy dorwać królowej. Prawdopodobnie to Formica gagates

Obrazek


Zamawiam grubą jak jeszcze jakąś złapiesz! :mrgreen:
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 17 lip, 2012

Nikt nie napisał, że to F. lemani, a że jest to bardzo prawdopodobne ;) Smolistość ma tutaj niewiele do rzeczy.
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

wt 17 lip, 2012

Chodziłem dzisiaj po szczytach 1900m+. Na wszystkich widziałem jedynie czarne Formica i jakieś rude mrówki, chyba Manica. Jutro wstawię zdjęcia.
Na szczycie góry (2000m nad poziomem morza), była rójka jakiejś rudej Formica. Złapałem dwie, ale wydaje mi się że są niezapłodnione (po skończeniu tego posta sprawdzę czy mają jeszcze skrzydełka), ale to nic. Posłużą do identyfikacji oraz do gablotki. Złapałem również samca. ;p Dodam, że po odwłoku wnioskuję że są to jakieś pasożytnicze Formica.

Wkurwiam się, bo nie widzę rójek w mieście, tylko gdzieś na górach. A w mieście jest np. Crematogaster...

Dobranoc.
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

czw 19 lip, 2012

Formica o której mówiłem.

Obrazek

Dzisiaj na basenie widziałem rójkę, robotnice wyglądały jak polskie Tetramorium, ale królowe były dużo mniejsze. Ciekawe co to było.
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 19 lip, 2012

To Formica sanguinea ;)
ODPOWIEDZ