Zastój u Messor Barbarus?

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

john7530
Posty: 39
Rejestracja: sob 29 maja, 2010
Lokalizacja: Siedlec

ndz 23 gru, 2012

Witam! W czwartek dostałem Messory z mrowkoyada i myślałem, lecz do dnia dzisiejszego nie znosi jajek. Moje pytania brzmią następująco:
1.Ile czasu może potrwać jeszcze to czekanie na pierwsze jajko zniesione u mnie?
2.Jaki pokarm im dawać, jeśli kolonia liczy 7 robotnic, królową i jedną poczwarkę, gdyż teraz daję im mieszankę nasion z mrowkoyada.
3.Jak długo trzymać je w próbówce?
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 23 gru, 2012

Primo: Tego nie wiedzą nawet starzy górale, ale jak zapewnisz królowej odpowiednie warunki powinna zacząć czerwić.
Secundo: Nie miałem Messor, ale skoro żniwiarka, to pewno nasiona.
Tertio: Do puki z niej nie wyrosną.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
john7530
Posty: 39
Rejestracja: sob 29 maja, 2010
Lokalizacja: Siedlec

ndz 23 gru, 2012

W takim razie jakie są TE NAJODPOWIEDNIEJSZE WARUNKI?
Wode ma, nasiona ma(kilka gatunków) co jej jeszcze potrzebne?
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 23 gru, 2012

search.php?keywords=Barbarus&terms=all& ... mit=Szukaj
Nie wiem jakie bo ich nie miałem. Ale opcja SZUKAJ jeszcze nikogo nie pogryzła ...
Moja mała refleksja, aby nie brać się za gatunek o którym niczego się nie wie. Ale zaraz pewno za ta refleksję dostanę kilka gromów z nieba...
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

ndz 23 gru, 2012

kamiklo pisze:Moja mała refleksja, aby nie brać się za gatunek o którym niczego się nie wie. Ale zaraz pewno za ta refleksję dostanę kilka gromów z nieba...
calkowicie popieram :wink:
a gromy to spadaja na tego kto sie wlasnie za to bierze, np john7530 i ja
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
john7530
Posty: 39
Rejestracja: sob 29 maja, 2010
Lokalizacja: Siedlec

ndz 23 gru, 2012

Czytałem o nich nawet sporo ale potem i tak już nic nie pamiętałem.. Aha jescze jedno pytanie. Mojej królowej prawie wcale nie odróżnia się głowa od tułowia tym czerwonym kolorem a każda inna w internecie tak właśnie ma..
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

ndz 23 gru, 2012

Następnym razem, jak będziesz czytał, to zapisz sobie rzeczy najistotniejsze. Na początek przeczytaj sobie to http://antmania.pl/index.php?go=2&aid=10&typ=gatu
1) Nikt tego nie wie. Tak jak pisze kamiklo, jak królowa stwierdzi, że ma dobre warunki, to zacznie składać. Odpowiednie warunki, to spokój, brak wstrząsów, świecenia po oczach. Ogólnie zakaz stresowania mrówek. Sama podróż też była stresująca, więc musi minąć trochę czasu zanim się przyzwyczają. Dalej... odpowiednia temperatura, pokarm, itd. Może królowa przeczekuje zimę i nie jest skora do składania jaj - nie miałem tego gatunku, to nie wiem, jak one się zachowują.
2) W artykule podane, że prócz nasion, również owady (pokrojone), słodkie owoce (nie cytrusy) i czasem miód.
3) Podobno Messory lubią ciasne gniazda i w probówce im dobrze. Trzeba tylko uważać, żeby nie kopały w wacie, bo się pouszkadzają. Oczywiście probówka z dostępem do areny. Jakie masz formicarium/gniazdo?
4) Kolorem głowy się nie przejmuj. Nie każda królowa musi być wyraźnie dwukolorowa.

Zaznaczę jeszcze raz, że nie miałem nigdy tego gatunku i wszystko to co napisałem jest wyczytane "gdzieśtam" lub na tym forum.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
john7530
Posty: 39
Rejestracja: sob 29 maja, 2010
Lokalizacja: Siedlec

pn 24 gru, 2012

Arena musi być koniecznie? Jeśli tak, to czy jest jakaś alternatywa dla szczelnego zamknięcia lub talkoholu? Może coś innego zmieszane z alkoholem, bo nie za bardzo wiem skąd wytrzasnąć talk XD
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

pn 24 gru, 2012

Kiedy tylko pojawiają się robotnice arena jest konieczna. U Ciebie tak jest, czyli musisz mieć dostęp do areny. Prędzej czy później robotnice zaczną kopać w wacie i zginą. Tu masz o zabezpieczeniach, ale naprawdę zacznij sam szukać takich podstawowych informacji.
1.http://www.antmania.pl/index.php?go=10&aid=34&typ=arty
2.http://formicopedia.org/mrowki/Kompendi ... %C4%85cych
Jak nie masz jeszcze formicarium, to kup sobie takie ferrero, na dno wsyp jakieś suche podłoże (piasek, itp.) i włóż tam probówkę (krok pierwszy) który masz. Oczywiście wyjście ma być odetkane. Ja trzymałem w tym Pheidole i nie dały rady uciec, więc z Messorami nie powinno być problemu.
Obrazek
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
john7530
Posty: 39
Rejestracja: sob 29 maja, 2010
Lokalizacja: Siedlec

pn 24 gru, 2012

Jak nie masz jeszcze formicarium, to kup sobie takie ferrero, na dno wsyp jakieś suche podłoże (piasek, itp.) i włóż tam probówkę (krok pierwszy) który masz. Oczywiście wyjście ma być odetkane. Ja trzymałem w tym Pheidole i nie dały rady uciec, więc z Messorami nie powinno być problemu.
Obrazek[/quote]


No tak tylko, że moja próbówka jest większa i nie wejdzie :(
Dzięki za linki :D
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

wt 25 gru, 2012

john7530 pisze:No tak tylko, że moja próbówka jest większa i nie wejdzie :(
Dzięki za linki :D
nie wiem ile masz lat ale zazwyczaj takie problemy rozwiazuje sie w tej samej chwili kiedy powstaja..
dwie opcje: pudelko ferrero 24szt (tam chyba probowka 16cm wchodzi), jesi jeszcze za male to odsylam do tematu viewtopic.php?f=29&t=5096 (btw krytykowanego przez Revan)
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
ODPOWIEDZ