Messor barbarus - pytania.

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

pn 01 lip, 2013

Witam!
Mam kilka pytań odnośnie Messor barbarus:
1.Do ilu osobników dochodzą kolonie w niewoli? ( formikarium ) I ile osobników będzie np. po 2 latach? POMOCY! ważne!
2.Jakiej wymaga temperatury? - już wiem!
3.Jakiej wilgotności w gnieździe? - też wiem że nie za dużej, bo nasiona moga zapleśnieć!
4.Jakiej wielkości są robotnice? ( żołnierze, zbieraczki i piastunki ) mn. wiem, ponoc od 3 mm do nawet 1 cm!
5.Jakiej wielkości formikarium ( gniazdo, arena ) jest dla nich potrzebne? tu proszę o pomoc!

Na razie tyle :wink: .
Ostatnio zmieniony wt 02 lip, 2013 przez barciu, łącznie zmieniany 1 raz.
GG: 51713465
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

pn 01 lip, 2013

Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

wt 02 lip, 2013

explay nie chodzi mi o jakąś stertę informacji, w których nie wiadomo gdzie szukać.
Jak byś mógł to chociaż skopiował byś jakiś artykuł, lub odpowiedzi.
Jak na razie szperam może coś znajdę, ale nie znalazłem nic na temat np. wielkości kolonii.
Znalazłem jak na razie:
http://formicopedia.org/mrowki/Messor_barbarus
Szukam dalej, ale był bym wdzięczny za info do ilu osobników dorasta kolonia w niewoli.
Spoko, ja tez mogę - gdyby ktoś zadawał pytania - powiedzieć mu, by szukał w google.
Nie ma sprawy. Mogę nawet zrobić to co ty.
Gdyby w internecie było wszystko, albo gdyby można było tak łatwo wszystko znaleźć, to nie zadawał bym pytan dot. mn. wielkości kolonii! A wielkość koloni mnie najbardziej interesuje powiem szczerze.
Podobno
przy 500 osobnikach ruszają z kopyta jak szalone i zajmują 4 bloczki gazobetonu
Nie wiem czy to prawda, ale proszę o wytłumaczenie i ODPOWIEDZI, explay!
Google to nie wszystko. Nie znalazłem dotychczas info na temat wielkości ich kolonii.
GG: 51713465
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

wt 02 lip, 2013

1.Do ilu osobników dochodzą kolonie w niewoli? ( formikarium ) I ile osobników będzie np. po 2 latach?
Na pewno kilka tysięcy (EDIT: Antstore podaje jakieś ~10 tys.). Wszytko oczywiście w zależności od warunków jakie im zapewnisz, dlatego na drugą część pytania nie znam odpowiedzi. Tu filmik z rocznej hodowli maj 2012 - maj 2013 https://www.youtube.com/watch?v=nK87OFem6F4, ale na ile jest on prawdziwy i czy jest tam te 3 tys. robotnic, to nie wiem. Przynajmniej widać rozmiar kolonii.
2.Jakiej wymaga temperatury?
Arena: 25 - 30°C, Gniazdo: 21 - 26°C (Dane z Antstore)
3.Jakiej wilgotności w gnieździe?
Arena: 30 - 50% Gniazdo: 50 - 70% (Dane z Antstore) - Oczywiście powinny być też komory bardzo suche, gdzie wilgoć nie dociera (do składowania ziarna)
4.Jakiej wielkości są robotnice? ( żołnierze, zbieraczki i piastunki )
To masz podane wszędzie
5.Jakiej wielkości formikarium ( gniazdo, arena ) jest dla nich potrzebne?
Zadajesz dziwne pytania. Przecież dobrze wiesz, że w zależności od rozmiarów kolonii. Nie pamiętam, czy to o tą mrówkę chodziło, ale dobrze żeby miała jakieś źródło wody na arenie.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
antwito
Posty: 248
Rejestracja: ndz 09 paź, 2011

wt 02 lip, 2013

@Barciu, te pytania są na tyle podstawowe, że odpowiedzi na nie w google na prawdę, uwierz mi, łatwo jest znaleźć...

Pozdrawiam!
Dziennik moich gmachówek: viewtopic.php?f=38&t=5376
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

śr 03 lip, 2013

Revan - dzięki :mrgreen: .
Masz u mnie zniżkę 5 zł na wszystkie mrówki u mnie :mrgreen: .
Antwito - wójek Google jest już tak stary, że nie aktualizuje swoich informacji :mrgreen: .
Ok. Dziękuję wam za odpowiedzi, bo są dla mnie ważne.
Jeszcze podręczę was pytaniami:
1.Zamówiłem u Curtusa formikarium z hurtnicą, na ile wystarczy, jeśli u Radka zamówię Messory: królowa + 2-5
robotnic?


Revan nie zadaję głupich pytań: spójrz na mojego posta na samej górze: zaznaczyłem w nim co już wiem zanim napisałeś :wink: .
GG: 51713465
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

śr 03 lip, 2013

@barciu jak na takiego Eksperta, to pytania bardzo podstawowe, większość odpowiedzi jest w artykule na <a href="http://formicopedia.org/mrowki">formicopedii</a>, który sam nie chwaląc się uzupełniłem. Co do wielkości formi, jest to raczej niemożliwe do określenia, ale to formikarium od curtusa wystarczy może na rok, albo trochę dłużej.
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

śr 03 lip, 2013

Ok, dzięki. Ogólnie jestem początkującym hodowcą, nie chwaląc się :D .
Tylko na rok? hmmm....sprawdzę czy ma otwory połączeniowe.
GG: 51713465
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

śr 03 lip, 2013

A co do formi od curtusa to trochę pewnie poczekasz :p
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

śr 03 lip, 2013

No znając Curtusa to tak :p .
Znaczy, nie znam go, ale za dużo się o nim osłyszałem nie fajnych rzeczy.
Ale póki co chciałem po prostu jakieś tańsze formi dla nich.
Na przyszłość coś większego ( radkowe T korek/ziemia, Radkowe 20 x 20 x 10, lub Curtusowe "powiększone". Ale o tym póki co nie myślę ).
Tu jednak znalazłem zniechęcający mnie filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=ynHofaT ... detailpage
1,5 roku i tyle robotnic!
GG: 51713465
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

śr 10 lip, 2013

Moje Messory zakupiłam prawie 2 lata temu na mrowkoyad.pl w zestawie królowa + 2 robotnice + potomstwo i w tej chwili jest już ich 200.
No w sumie nie tak dużo....
GG: 51713465
ODPOWIEDZ