Włoskie mrówki - pytania

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

grajek95
Posty: 3
Rejestracja: pn 19 sie, 2013

śr 21 sie, 2013

Witam. Siedzę sobie we Włoszech i próbuję identyfikować tutejsze mrówy, ale sam nie daję rady. Mam więc parę pytań:

Jak odróżnić Formica candida od Formica gagates?
Jak odróżnić Pheidole pallidula od Pheidole megacephala?
Jak rozpoznać rodzaj Hypoponera i jakie są cechy tego rodzaju (duże czy małe kolonie, zachowanie itp.)
Czym charakteryzuje się rodzaj Tapinoma i jak go odróżnić od Linepithema tudzież Lasius?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi.
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

śr 21 sie, 2013

grajek95 pisze:Jak odróżnić Formica candida od Formica gagates?
Omszenie na pierwszym tergicie odwłoka bardzo rzadkie, odległość między przylegającymi włoskami większa od długości włoska. Grzbietowa powierzchnia pro-mezonotum z długimi i zagiętymi do przodu włoskami. - Formica candida

Omszenie na pierwszym tergicie odwłoka nie tak rzadkie, odległość między przylegającymi włoskami równa lub nieznacznie mniejsza od długości włoska. Grzbietowa powierzchnia pro-mezonotum bez odstających włosków lub z nielicznymi krótkimi włoskami. - Formica gagates
grajek95 pisze:Jak rozpoznać rodzaj Hypoponera i jakie są cechy tego rodzaju (duże czy małe kolonie, zachowanie itp.)
Nieznaczne różnice z rodzajem Ponera.
grajek95 pisze:Czym charakteryzuje się rodzaj Tapinoma i jak go odróżnić od Linepithema tudzież Lasius?
Tapinoma - Pomostek z niską, słabo wykształconą łuską, od góry częściowo przykryty odwłokiem.
Linepithema - Pomostek z dobrze wykształconą łuską, nie przykryty od góry odwłokiem.
grajek95
Posty: 3
Rejestracja: pn 19 sie, 2013

śr 21 sie, 2013

Wielkie dzięki za odpowiedź. Jeszcze mam parę takich pytanek odnośnie żniwiarek:
Jak rozpoznać Messor capitatus: różnice między tym gatunkiem a Messor bouveri. Czy Messor bouveri wogóle występuje we Włoszech? Faunaeur.org twierdzi że tak, ale nie znalazłem żadnego potwierdzenia dla tej informacji.
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

śr 21 sie, 2013

grajek95 pisze:Wielkie dzięki za odpowiedź. Jeszcze mam parę takich pytanek odnośnie żniwiarek:
Jak rozpoznać Messor capitatus: różnice między tym gatunkiem a Messor bouveri. Czy Messor bouveri wogóle występuje we Włoszech? Faunaeur.org twierdzi że tak, ale nie znalazłem żadnego potwierdzenia dla tej informacji.
Messor bouvieri :p (dodatkowe 'i')
Nie umiem odpowiedzieć :cry: M. bouvieri występuje w Hiszpanii, Francji. Również nie znalazłem żadnego potwierdzenia że żyje też we Włoszech.
grajek95
Posty: 3
Rejestracja: pn 19 sie, 2013

śr 21 sie, 2013

Sorry za literówkę, piszę z telefonu. Czyli roboczo zakładamy, że wszystkie metalicznie czarne Messory należą do gatunku capitatus. Jak jeszcze coś wymyślę, dam znać.
ODPOWIEDZ