Chorwacja

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Jpu
Posty: 54
Rejestracja: wt 29 sie, 2006
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

śr 30 sie, 2006

Wybieram sie do Chorwacji, pytam więc czego moge sie tam spodziewać (wiem że napewno znajde teraz Messor sp.)? No i jak wiecie to prosze o jakieś wskazówki gdzie mam szukać samic.

Z góry dziekuje

Post poprawil Devil_
Aktualnie hoduję: Tetramorium caespitum; Formica fusca; Lasius umbartus
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

śr 30 sie, 2006

Messor structor, Pheidole pallidula, Camponotus lateralis, C.piceus, C.aethiops, C.truncatus, Crematogaster scuteralis, Tapinoma sp. - to główne gatunki występujące tam w większych ilościach, o które ciężko u nas - szukać można tak jak i w naszym terenie, głównie pod kamieniami i w suchym drewnie :)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

czw 31 sie, 2006

Tylko bądź dla mrówek dość miły tzn. nie rozkopuj mrowisk, a jak podniesiesz kamień pod którym nie będzie królowej to odkładaj go dokładnie na miejsce :)

Pozdrawiam!

PS: I nie odkrywaj kamieni nogą
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

czw 31 sie, 2006

NIE odkładaj kamienia na miejsce !!!!!
Odkładając go, zgniata się około 30% znajdujących się pod nim organizmów, które wyszły na wierzch korytarzy... Najlepiej kamień zostawić "odwalony" - mrówy czy inne zwierzaki szybko i tak znajdą schronienie pod nim, bądź pod powierzchnią gruntu - uważaj na skolopendry i skorpiony ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
Jpu
Posty: 54
Rejestracja: wt 29 sie, 2006
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

czw 31 sie, 2006

Hoho ktoś tu pozabijał wiele mrówek, ty morderco ! Żartuje oczywiście, Piotrze prosze jesli wiesz o jak najbardziej szczegółowe wskazówki dotyczące Pheidole pallidula, mimo iż jestem amatorem to te mrówy kręcą mnie chyba najbardziej; Musze być maksymalnie wyszkolony i przygotowany - spedze tam tylko / aż tydzień byłbym w_niebowzięty gdybym znalazł owy gatunek !

Post poprawil Devil_
Aktualnie hoduję: Tetramorium caespitum; Formica fusca; Lasius umbartus
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

czw 31 sie, 2006

Witam :)
Sam nie jestem zbyt obeznany z Pheidolką w terenie - widziałem je kilkakrotnie w trakcie swojej wycieczki na Chorwację, jednak nie mam na ten moment żadnego "patentu" na zdobycie kolonii tego gatunku. Gniazdują w szczelinach skałek i praktycznie niemożliwym jest dorwanie królowej, bez rozwalenia rumowiska kamieni, co zarazem stanowi (zakładając nawet, że obejdzie się bez młota pneumatycznego) potężne ryzyko zgniecenia królowej, jak i robotnic, przez przemieszczające się odłamki - osobiście po oglądnięciu jej stanowisk, dałem sobie na wstrzymanie z próbami "kłusownictwa" ;)
Rójki już niestety są przeszłością i musisz liczyć na "fuksa" spod kamieni...
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
Jpu
Posty: 54
Rejestracja: wt 29 sie, 2006
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

czw 31 sie, 2006

No dobra dziekuje. Zawsze to wiem gdzie szukać.
Aktualnie hoduję: Tetramorium caespitum; Formica fusca; Lasius umbartus
FortArt
Posty: 11
Rejestracja: czw 26 paź, 2006

wt 03 lip, 2007

Będę w Chorwacj na początku sierpnia -czy w tym czasie rójkę ma jakiś tamtejszy gatunek?
pierwomrówka podziemna, hurtnica czarna
patyczak1000
Posty: 205
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Lublin

pt 16 lis, 2007

Pozwalam sobie odgrzać temat aby nie zakładać nowego. Na 60% w sierpniu będę jechał do Chorwacje. Co wtedy będzie się mniej więcej roić ?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mietelka
Posty: 11
Rejestracja: ndz 17 cze, 2012
Lokalizacja: Okolice Katowic

pt 25 sty, 2013

ja również wybieram sie do Chorwacji i nie wiem gdzie mogę szukac Messor
Lepiej stracić życię w minutę niż minutę w życiu
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 25 sty, 2013

Alte Schnizel. :twisted:
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

sob 26 sty, 2013

Jak poczytasz temat od początku to się dowiesz. Swoją drogą nie ciągnie cię na archeologie?
główny maruda
Awatar użytkownika
Mietelka
Posty: 11
Rejestracja: ndz 17 cze, 2012
Lokalizacja: Okolice Katowic

śr 30 sty, 2013

No o Messor nie znalazłem gdzie mogę ich szukac tylko ze pod kamieniami .No troche dawno byl założony temat :o
Lepiej stracić życię w minutę niż minutę w życiu
ODPOWIEDZ