Problem z Pheidole pallidula

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

miłośnik mrówek
Posty: 48
Rejestracja: czw 05 cze, 2014
Lokalizacja: Nowy Targ

śr 15 lip, 2015

Dawno nie zaglądałem do moich samotnych królowych i dzisiaj postanowiłem to zrobić. Myślałem, że u Pheidole pojawiły się larwy (mam królową od 3 tygodni) , ale się rozczarowałem. Przy innym gatunku nie uznałbym tego za problem, ale słyszałem, że P.pallidula rozwijają się ekspresowo, a tymczasem królowa F. cinerea, którą mam 2 tygodnie ma już larwy. :evil: Obie są trzymane w jednakowych plastikowych probówkach. Ktoś domyśla się dlaczego rozwój potomstwa tak się przedłuża ?
Lasius neglectus
Formica cinerea
Formica sanguinea
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 15 lip, 2015

Zmienność osobnicza. Zaciemnij tą probówkę, to może przyspieszy.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
miłośnik mrówek
Posty: 48
Rejestracja: czw 05 cze, 2014
Lokalizacja: Nowy Targ

śr 15 lip, 2015

Od 3 tygodni zaciemniona :|
Lasius neglectus
Formica cinerea
Formica sanguinea
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

śr 15 lip, 2015

Kupiłeś samotną królową? Kiedy pojawiły się pierwsze jajeczka? W jakiej temperaturze je trzymasz? P.pallidula rzeczywiście potrafią wyprowadzić pierwsze pokolenie w miesiąc, ale nie zawsze musi tak być i nikt nie powie dlaczego akurat u Ciebie też tak się nie stało.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
miłośnik mrówek
Posty: 48
Rejestracja: czw 05 cze, 2014
Lokalizacja: Nowy Targ

śr 15 lip, 2015

Królowa rójkowa złapana przezemnie dnia 25.6.2015r. w Chorwacji.(Gradac-Riwiera Makarska) Pierwsze jajeczka złożyła 27.6.2015r. Trzymam ją w temperaturze pokojowej.
Lasius neglectus
Formica cinerea
Formica sanguinea
michaes123
Posty: 38
Rejestracja: wt 20 sty, 2015

śr 15 lip, 2015

polecam podgrzac do 29 stopmi ;)
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

śr 15 lip, 2015

Na podstawie danych z antstore rozwój jajo-larwa 7 - 12 dni, larwa-poczwarka 5 - 10 dni, Poczwarka-robotnica 11 - 13 dni. Ale na pewno nie są to wartości dla temperatury pokojowej, tylko do temperatur rzędu 27-30 st. z racji rejonów pochodzenia tej mrówki. Gość na antmanii pisał 18 czerwca, że niedawno dostał Q z jajeczkami, a 5 lipca, że ma już robotnice nantic. Formica akurat są chyba u nas mistrzami prędkości, jeśli chodzi o wyprowadzanie potomstwa, bo potrafią jajo-imago osiągnąć w niecały miesiąc, jak pisał BartTP, i nie ma szans, żeby P.pallidula mogły z nimi konkurować pod tym względem w tej samej temperaturze.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
miłośnik mrówek
Posty: 48
Rejestracja: czw 05 cze, 2014
Lokalizacja: Nowy Targ

śr 15 lip, 2015

No to zanosi się na dogrzewanie :wink: Dziękuję za odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony wt 04 sie, 2015 przez miłośnik mrówek, łącznie zmieniany 1 raz.
Lasius neglectus
Formica cinerea
Formica sanguinea
ARTUR83M
Posty: 217
Rejestracja: ndz 06 cze, 2010
Lokalizacja: Sanok

wt 04 sie, 2015

A moje robotnice zeżarły królową miał ktoś taki przypadek?
Obecnie Polska:
Formica sanguinea

Obecnie świat:
Pachycondyla apicalis

W zainteresowaniu:
Myrmecia pavida
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

wt 04 sie, 2015

ARTUR83M, jeśli znalazłeś rozczłonkowane szczątki królowej, to najpewniej padła. Później robotnice często 'dzielą' takie zwłoki i wleką po arenie. :) Jeśli jednak na twoich oczach zaatakowały ją i zjadły, to niestety nie znam odpowiedzi. :wink:
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
ARTUR83M
Posty: 217
Rejestracja: ndz 06 cze, 2010
Lokalizacja: Sanok

czw 06 sie, 2015

Pewnie to pierwsze ale bardzo głupio się zachowały bo w te upały woda im się w probówce skonczyła i miały podstawioną drugą no ale nie chciało im się przenieść.
Obecnie Polska:
Formica sanguinea

Obecnie świat:
Pachycondyla apicalis

W zainteresowaniu:
Myrmecia pavida
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

czw 06 sie, 2015

U mnie Kolonia Pheidole siedziała pół roku w suchej probówce i nie chciały się przenieść do gniazda betonowego. Nie sądzę, że brak wody w kroku pierwszym spowodował śmierć królowej. Prędzej wszystkie robotnice zdechną. Poza tym, jak mają dostęp do wody, to wystarczy, że piją. Chyba, że nie to miałeś na myśli. :wink: Liczna kolonia?
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 07 sie, 2015

Tak jak mówi Raven - widocznie piły wodę. U mnie zbójnica też siedzi w pustej probówce i się nie przenosi, ale woda na arenie jest.
ARTUR83M
Posty: 217
Rejestracja: ndz 06 cze, 2010
Lokalizacja: Sanok

pt 07 sie, 2015

Tylko ja mam takie szczęści że u mnie jakiej kolonii nie kupie to rok to maks i mi królową albo zażerają albo zdycha . Tak było z senilisami,pavidą a teraz z pheidole.
Obecnie Polska:
Formica sanguinea

Obecnie świat:
Pachycondyla apicalis

W zainteresowaniu:
Myrmecia pavida
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 07 sie, 2015

Jak to mawiają fortuna kołem się toczy - ja też miałem problem ze zdobyciem Zbójnicy - jakiś czas później przez przypadek wpadła. Nie ma co narzekać głowa do góry ;)
miłośnik mrówek
Posty: 48
Rejestracja: czw 05 cze, 2014
Lokalizacja: Nowy Targ

pt 07 sie, 2015

A raczej w dół i patrzeć pod nogi :lol:
Lasius neglectus
Formica cinerea
Formica sanguinea
ODPOWIEDZ