Cataglyphis rosenhaueri

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Devil_
Posty: 263
Rejestracja: czw 28 kwie, 2005
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

ndz 10 wrz, 2006

Poszukuje informacji jak gniazduje ten gatunek, jak liczne sa kolonie, czy wytwarza jad, jaka temperatura jest optymalna (wiem ze lubia cieplo) ;)
Za info z gory dziekuje ;)
Bartosz
Posty: 92
Rejestracja: wt 12 kwie, 2005
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

czw 07 gru, 2006

witam,

przeszukujac google, trafilem do galerii, moze Ci sie przyda ten link: http://www.digital-foto-video.eu/24643/86343.html
[b]Pozdrawiam Bartosz :D[/b]
Awatar użytkownika
Devil_
Posty: 263
Rejestracja: czw 28 kwie, 2005
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

czw 07 gru, 2006

Dzieki za pomoc, chociaz to juz nieaktualne jest ;)
Awatar użytkownika
ohmlet
Posty: 183
Rejestracja: ndz 13 lip, 2008
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

pn 14 lip, 2008

No właśnie ta mrówka bardzo mnie interesuje. Szukałem w necie, ale właściwie to niewiele znalazłem. Może macie jakieś informacje na ten temat. Wszystko co jest możliwe, mam zamiar ją sprowadzić.
Awatar użytkownika
cupi
Posty: 333
Rejestracja: sob 02 lut, 2008
Lokalizacja: Warszawa

wt 15 lip, 2008

Cataglyphis rosenhaueri należy do Formicinae. w dużej liczbie jest naprawdę agresywna. Ze swoimi długimi nogami może szybko biegać i jest dobrym myśliwym. Podczas rozwoju królowa jak i robotnice potrzebują dużo pożywienia. Królowa dorasta do 14-18 mm, robotnice 4-16 mm. Silna kastowość (polimorfizm). Ta mrówka pochodzi z południowej Europy (Hiszpania) jak również z północnej Afryki. (tłumaczyłem z niemieckiego)
Awatar użytkownika
ohmlet
Posty: 183
Rejestracja: ndz 13 lip, 2008
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

wt 15 lip, 2008

Wielkie dzięki za odpowiedź.
Mrówka dotarła 3 dni temu. Pojedyńcza piękna królowa. Niestety żadnego jajka czy robotnicy. Farma dość duża 40x30x30. Oświetlenie 3x40W lustrzane reflektory, w razie awarii dodatkowa grzałka - adaptacja grzałki akwarystycznej. Mata grzejna niestety bezużyteczna - 12W 20x20 cm utrzymuje ledwie 22C.
Pierwszego dnia w ogóle nie wychodziła z probówki. Ożywiała się wyłącznie, kiedy temperatura osiągnęła ponad 30C
2 dnia - temp przekroczyła 30C - wyszła na bardzo długi rekonesans swojego terytorium. Upatrzyła sobie miejsce pod małym kamieniem, który jest dobrze nagrzany. Pod nim - wydaje mi się, że zaczyna kopać norkę. Pojawiły się zbitki piasku przed kamieniem, który tworzy małą jaskinię.

Królowa z tegorocznego *miotu*. Mam tylko nadzieję, że została zapłodniona ;)
i coś z tego będzie. Obrazek
Awatar użytkownika
ohmlet
Posty: 183
Rejestracja: ndz 13 lip, 2008
Lokalizacja: Edinburgh
Kontakt:

sob 26 lip, 2008

No i nic nie będzie.
Temperatura/wigotność w cyklu dobowym - utrzymywane.
Formi duże, spokój - zapewniony.
Ale nie wyszło. Może, gdyby królowa miała jajka, bądź i robotnice - udało by się.
Może...
ohmlet to ohmleT. Jaki jest - każdy widzi :|
ODPOWIEDZ