Pytania odnośnie do Messor Barbarus

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

ndz 24 mar, 2019

Witam :D Mam kilka pytań odnośnie do moich mrowke messor barbarus:
1.Jak mierzyć temperatury(czy wystarczy higrometr?)
2.Jaką temperaturę potrzebują.Może być temperatura powyżej 28C?
3.Za bardzo nawodniłem gniazdo i powstała para wodna...a na tej parze wodnej są nasiona.Czy mrówki je dały żeby uregulować wilgotność(bo....sporo mają tych nasion)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 25 mar, 2019

KotLuminos pisze: ndz 24 mar, 2019 Witam :D Mam kilka pytań odnośnie do moich mrowke messor barbarus:
1.Jak mierzyć temperatury(czy wystarczy higrometr?)
Higtometr mierzy wilgotność. potrzebny jest też termometr.
KotLuminos pisze: ndz 24 mar, 20192.Jaką temperaturę potrzebują.Może być temperatura powyżej 28C?
Mrówki potrzebują gradacji temperatur - czyli miejsc cieplejszych ale też tych chłodniejszych - musisz tak położyć kabel matę żeby zapewnić cieplejsze miejsca
KotLuminos pisze: ndz 24 mar, 20193.Za bardzo nawodniłem gniazdo i powstała para wodna...a na tej parze wodnej są nasiona.Czy mrówki je dały żeby uregulować wilgotność(bo....sporo mają tych nasion)
Para powstała dlatego że dałeś dużo wody i gniazdo jest grzanie - u mnie pomaga odsłonięcie pokrywy na kilka godzin - pytanie czy gniazdo ma wentylacje ?
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

pn 25 mar, 2019

ma dziękuje :D
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

wt 26 mar, 2019

Witam :D Mam...problem...bo w głównej komorze (tram gdzie było wilgotno) są przyklejone nasiona i.....kiełkują! Mam kilka pytań:
1.Co robić?
2.Czy nasiona nie zaszkodza mrowkom?
3.I wiem że to głupie pytanie ale...mają dużo nasion...bardzo dużo...owile zadużo jak na 7 osobową kolonie...a mrowki nic nie robią zeby nasiona nie kiełkowały.Czy to możlwe żeby podstawowe zadanie Messor Barbarus zanikły...czyli w skrucie mogłem je ogłupić tym ze dałem za dużo nasion?
4.I czemu moje MEssor BArbarusy dały na sówic komory nasiona (tam gdzie była para wodna).Czy to altego ze dałem za dużo nasion?
Formikarium to green hause z AntCenter.Mieszanka nasion też z AntCenter
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 26 mar, 2019

KotLuminos pisze: wt 26 mar, 2019 Witam :D Mam...problem...bo w głównej komorze (tram gdzie było wilgotno) są przyklejone nasiona i.....kiełkują! Mam kilka pytań:
1.Co robić?
2.Czy nasiona nie zaszkodza mrowkom?
3.I wiem że to głupie pytanie ale...mają dużo nasion...bardzo dużo...owile zadużo jak na 7 osobową kolonie...a mrowki nic nie robią zeby nasiona nie kiełkowały.Czy to możlwe żeby podstawowe zadanie Messor Barbarus zanikły...czyli w skrucie mogłem je ogłupić tym ze dałem za dużo nasion?
4.I czemu moje MEssor BArbarusy dały na sówic komory nasiona (tam gdzie była para wodna).Czy to altego ze dałem za dużo nasion?
Formikarium to green hause z AntCenter.Mieszanka nasion też z AntCenter
Zapodaj jakieś zdjęcie - takie robione telefonem wystarczy.

Czemu trzymasz tak małą kolonię w gnieździe - powinna być ona w probówkach.

ps. Używaj naszych znaków dialektycznych i popraw ortografię - google docs robi robotę !
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

śr 27 mar, 2019

Wcześniej liczyła trzynaście osobników,a probówka byłą na arenie...same wybrały.Właśnie chcę je przenieść do próbówki...jest na arenie ale mrówki nie chcą wogóle wychodzić,nawet trochę rozwaliłem to co zakopali żeby jakoś mroki poruszyć żeby sprawdziły chociaż co się dzieje.Czemu nie chcą wychodzić? Jak przenieść Messory do probówki? Czy to ze trochę tam wejście rozwaliłem mogło spowodować że mroki boją się wychodzić? Bo jak jedna robotnica jest przy wejściu to zawraca.
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

śr 10 kwie, 2019

Witam :D Ostatnio zauważyłem że mam mniejszy pakiet jajeczek.Kiedyś było 10 a teraz trzy? Co mogło się z nim stać?
Wczesnej widziałem (chyba nie jestem pewien) że robotnice zanosiły pojedyncze jajeczka do próbówki (bo dałem ją na arenie żeby je przeprowadzić)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 11 kwie, 2019

KotLuminos pisze: śr 10 kwie, 2019 Witam :D Ostatnio zauważyłem że mam mniejszy pakiet jajeczek.Kiedyś było 10 a teraz trzy? Co mogło się z nim stać?
Wczesnej widziałem (chyba nie jestem pewien) że robotnice zanosiły pojedyncze jajeczka do próbówki (bo dałem ją na arenie żeby je przeprowadzić)
Białko podajesz?
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

czw 11 kwie, 2019

Nieee....wiem że jak robią ten swój mrówczy chleb to zawiera proteiny i myślałem że to wystarczy...a Messororom trzeba podawać białko? nie wystarczy ten mrówczy chleb?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 12 kwie, 2019

KotLuminos pisze: czw 11 kwie, 2019 Nieee....wiem że jak robią ten swój mrówczy chleb to zawiera proteiny i myślałem że to wystarczy...a Messororom trzeba podawać białko? nie wystarczy ten mrówczy chleb?
Niestety sam mrówczy chleb nie wystarczy, moje jedzą białko jak szalone. Obecnie nawet śmiem twierdzić że więcej jedzą białka niż nasion
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 12 kwie, 2019

Vivarium Type Water? Land? Plants? Animals?
Aquarium Yes No Sometimes Sometimes
Paludarium Yes Yes Yes Sometimes
Riparium Yes No Yes Sometimes
Terrarium No Yes Yes Sometimes

Takie informacje jeszcze
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

pt 12 kwie, 2019

Dziękuje bardzo za odpowiedź :D.Wcześniej znalazłem sklep zoologiczny gadzi bastion (1h drogi z mojego domu samochodem) wiec...mam 15zł i kupie mączniki :D a one są za 6 zł :D A nie chce płacić za dostawę wiec wole pojechać.
Jutro pojadę kopić mączniki :D Tylko...gdzie je trzymać? I czym je karmić?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

ndz 14 kwie, 2019

KotLuminos pisze: pt 12 kwie, 2019 Dziękuje bardzo za odpowiedź :D.Wcześniej znalazłem sklep zoologiczny gadzi bastion (1h drogi z mojego domu samochodem) wiec...mam 15zł i kupie mączniki :D a one są za 6 zł :D A nie chce płacić za dostawę wiec wole pojechać.
Jutro pojadę kopić mączniki :D Tylko...gdzie je trzymać? I czym je karmić?
https://kb.formicopedia.org/Hodowle_karmowe

:) tutaj jest co i jak :)
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

czw 18 kwie, 2019

Dziękuje za odpowiedź :D Kupiłem je...przed wczoraj i dałem mrówkom :D oczywiście musiałem mu odciąć głowę bo żywego nie chciały.I mam pytanie....w jakich odstępach czasu dawać 8 osobowej koloni (łącznie z królową,a bez tylko 7) mącznika?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 18 kwie, 2019

KotLuminos pisze: czw 18 kwie, 2019 Dziękuje za odpowiedź :D Kupiłem je...przed wczoraj i dałem mrówkom :D oczywiście musiałem mu odciąć głowę bo żywego nie chciały.I mam pytanie....w jakich odstępach czasu dawać 8 osobowej koloni (łącznie z królową,a bez tylko 7) mącznika?
ja bym dawał co dwa dni - jeżeli przestaną ruszać to zmniejszył bym częstotliwość. Dawaj małe kawałki - ja małej kolonii daję po maksymalnie dwa segmenty. Głowę usuwaj bo mają dość mocne żuwaczki i uszkodzić mogą robotnice.
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

czw 18 kwie, 2019

Dziękuje za odpowiedź :D A mam pytanie.Bo szukam odpowiedzi ile potrzebują temperatury.Ja je trzymam w temperaturze 28C (według mojego termometru którego położyłem na macie) i mat grzewcza jest położona na ciutke więcej niż połowowa areny gdzie jest probówka (na probówce tam mata jest na8/10 probówki licząc od wejścia do wacika (zrobiłem tak żeby nie dotykało wacika że by woda nie parowała ale tez żeby miało ciepło))W jakiej temperaturze je trzymać? Czy to może być 30C? czy więcej?
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pt 19 kwie, 2019

Dla Messor barbarus najlepsza jest temperatura od 21-30 stopni ale z 30 bym nie przesadzał. 28 jest najlepsza. Ustaw matę tak żeby połowa probówki była dogrzana a połowa nie wtedy mrówki same wybiorą gdzie im lepiej.
Mam nadzieję że pomogłem. :D
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

pt 19 kwie, 2019

Pomogłeś i to bardzo :D Aktualnie mam mate 30C a arenę tak przesunąłem że połowa próbówki jest grzana,a druga nie :D I w sumie toby się zgadało bo jak mrówki były w formikarium to jak przełożyłem arenę tak ze tam gdzie jest wilgoć przestałem nagrzewać to następnego dnia zobaczyłem pakiet jajeczek :D
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

sob 20 kwie, 2019

Witam :D mam pytanie :D gdy wczoraj podawałem mrówką mącznika (dokładniej gdy odcinałem mu głowę) odciąłem ją tak że była taka tkanka z krwią (chyba móżdżek nie wiem). Nie podawałem jej mrokom bo nie wiedziałem czy może im...zaszkodzić.Czy mrówkom messor barbarus można podawać całego mącznika?(z wyjątkiem głowy?)(Wiem...trochę głupie pytanie ale wole zadać głupie pytanie i nie ryzykować)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

sob 20 kwie, 2019

ja odcinam głowę i wrzucam do jedzenia - zjedzą co im smakuje / ma wartość odżywczą i resztę wyrzucą
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

ndz 21 kwie, 2019

Czyli n(bo niedokońca rozumiem) mogę wrzucić całego mącznika?
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

ndz 21 kwie, 2019

Odetnij głowę i wrzuć tylko po max 24 godzinach posprzątaj.
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

ndz 21 kwie, 2019

ok thx och jak bardzo bardzo dziękuję Ci :D a co się stanie jeśli...będzie ta część mącznika dłużnej niż 24h?
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

ndz 21 kwie, 2019

Może zapleśnieć i zabić całą kolonie.
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

ndz 21 kwie, 2019

ok....bo zobaczyłem że mrówki na te ciało dawali trochę tej waty...czy to był znak ze zaczyna pleśnieć?
ODPOWIEDZ