Pytania odnośnie do Messor Barbarus

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

czw 13 cze, 2019

srebrny pisze: śr 12 cze, 2019
KotLuminos pisze: śr 12 cze, 2019 Witam :D mam pytanie: Czy jak stuknę w jakiś przedmiot (w np: stół) przypadkowo tak 2-5 m od formikarium to wpłynie to na mrówki w formie stresu dla nich?
Wg mnie nie, ale to zależy co i gdzie stoi, jakie masz podłogi etc.

Ja mam mrówki koło drukarki i nie latają jak szalone jak drukarka chodzi więc takie uderzenie jakie ty opisujesz tym bardziej nie powinno mieć na to wpływu
Ja się nie zgodzę. Mrówki nie słyszą dźwięków ale wyczuwają drgania wywołane np. Upadkiem jakiejś rzeczy. U mnie na przykład kiedy spadnie mój plecak który zabieram do lasu mrówki biegają jak oszalałe a stoją na regale z położoną wykładziną pod formicarium.
Awatar użytkownika
c4n
Posty: 7
Rejestracja: czw 06 cze, 2019

czw 13 cze, 2019

U mnie różnie. Odkąd pod formi położyłam podkładkę pod myszkę uspokoiły się i nie reagują na wstrząsy aż tak.
Natomiast czasami mocniej odłożyłam kubek na biurko i była reakcja, a czasami faktyczni coś mi spadło i był spokój.
Messor barbarus
Formica fusca
Leptothorax sp.
Bulterier x2
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 14 cze, 2019

AntsForever pisze: czw 13 cze, 2019
srebrny pisze: śr 12 cze, 2019
KotLuminos pisze: śr 12 cze, 2019 Witam :D mam pytanie: Czy jak stuknę w jakiś przedmiot (w np: stół) przypadkowo tak 2-5 m od formikarium to wpłynie to na mrówki w formie stresu dla nich?
Wg mnie nie, ale to zależy co i gdzie stoi, jakie masz podłogi etc.

Ja mam mrówki koło drukarki i nie latają jak szalone jak drukarka chodzi więc takie uderzenie jakie ty opisujesz tym bardziej nie powinno mieć na to wpływu
Ja się nie zgodzę. Mrówki nie słyszą dźwięków ale wyczuwają drgania wywołane np. Upadkiem jakiejś rzeczy. U mnie na przykład kiedy spadnie mój plecak który zabieram do lasu mrówki biegają jak oszalałe a stoją na regale z położoną wykładziną pod formicarium.
Wiesz zależy wszystko od tego jak to jest zorganizowane.

Ja mam drukarkę na padach anty wstrząsowych podklejonych korkiem, gniazda też są podklejane korkiem a stoją na stole z litego drewna - może dlatego nie jest to tak przenoszone.
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

śr 10 lip, 2019

Witam :D Mam pytania:
1.To pytanie czysto teoretyczne.Bo u Messor Barbarus są kilka kast mrówek: Królowa,robotnica,żołnierz,piastunka i jeszcze inna mrówka która mieli z mąki chleb ale zapomniałem jej nazwy.Chciałbym wiedzieć czy królowa decyduje o kaście przyszłej mrówki ?
2.Jak mierzyć temp? Bo nie jestem pewny.Mam higrometr z sondą.Przykładam (w sumie cały czas jest sonda) przy macie i przy formikarium i pokazuje mi 29C ale gdy sonda jest w formikarium to pokazuje mi 24,6C...więc jak mierzyć? bo już się pogubiłem.Szukałem w internecie ale nadal nie wiem jak mierzyć temperaturę
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

czw 11 lip, 2019

Witam :D Mam pytanie.Bo niedługo u mnie będzie cyklinowanie przedpokoju i salonu.I chciałbym wiedzieć czy to mroki to przeżyją i co mam zrobić żeby przeżyły? Cyklinowanie będzie trwało 4 dni
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

pn 15 lip, 2019

Witam :D Ma pytanie: Bo odsłoniłem probówkowe u moich mrówek (żeby lepiej je obserwować i przy tym ich nie stresować) czy gdy będzie odsłonięta probówka to jakoś wpłynie na rozwój koloni?
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pn 15 lip, 2019

Mrówki z natury lubią ciemność a ostre światło je drażni ale zwykłe światło dzienne nie powinno im zaszkodzić.
beniamin82
Posty: 93
Rejestracja: pt 28 cze, 2019

pn 15 lip, 2019

AntsForever pisze: pn 15 lip, 2019 Mrówki z natury lubią ciemność a ostre światło je drażni ale zwykłe światło dzienne nie powinno im zaszkodzić.
Dużo lepiej jest okleić gniazdo czy probówkę czerwoną folią. Mrówki nie widzą tego koloru, więc myślą że jest ciemno, a ty widzisz je jak na dłoni.
To tak jakbyś był stworzeniem ciemnolubnym, a jakaś istota oświetlała by cię wyłącznie falami radiowymi których ty nie widzisz a ona tak.

Tutaj publikacja badań nad Formica cunicularia...
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 8912001848
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

wt 16 lip, 2019

Dziękuje za odpowiedź :D Akurat nie mam przy sobie czerwonej foli,ale moich mrówek jest 16(z królową) więc jeszcze te6 larw/poczwarek wyrośnie i przeprowadzka do formi :D
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

wt 16 lip, 2019

U mnie niedługo będzie cyklinowanie(w czwartek) i chcę wiedzieć czy te cyklinowanie(dokładnie skład bezwonnego lakieru) ich nie zabije bo jeśli tak wezmę je do hotelu(mogę je tam wziąć ;)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 16 lip, 2019

KotLuminos pisze: wt 16 lip, 2019 U mnie niedługo będzie cyklinowanie(w czwartek) i chcę wiedzieć czy te cyklinowanie(dokładnie skład bezwonnego lakieru) ich nie zabije bo jeśli tak wezmę je do hotelu(mogę je tam wziąć ;)
Raz zadałeś pytanie - takie pytanie jak twoje powinno znaleźć się w oddzielnym temacie.

Dlatego pewnie ludzie nie odpisują.

Tak lakier jeżeli będzie używany może zaszkodzić mrówką. Poza tym raczej cyklinowanie odbywa się na całej podłodze więc i to będziesz potrzebować je przenieść
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

śr 17 lip, 2019

Dziękuje za odpowiedź :D Już pisze nowy temat :D
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

sob 27 lip, 2019

Witam :D Mam pytanie.Czy messor barbarus jedzą swoje imago?(nawet jak są nasiona?)
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

sob 27 lip, 2019

Jeżeli się strasują mogą zjadać potomstwo.
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

ndz 28 lip, 2019

Dziękuje za odpowiedź :D
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

ndz 28 lip, 2019

Witam :D Ma pytanie: Czy mogę mrówką podać miód pszczeli? (spadziowego nie mam jutro kupie)
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

ndz 28 lip, 2019

Jak najbardziej miód pszczeli się nadaje ale messory go nie jedzą chyba że masz inne mrówki.
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

pn 29 lip, 2019

Planuje mieć Lasius nigier.A jaki miód jedzą?
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pn 29 lip, 2019

Jakikolwiek tylko naturalny. Ja osobiście podaję wielokwiatowy.
beniamin82
Posty: 93
Rejestracja: pt 28 cze, 2019

pn 29 lip, 2019

AntsForever pisze: pn 29 lip, 2019 Jakikolwiek tylko naturalny. Ja osobiście podaję wielokwiatowy.
Zastanawiam się czy nie podawać miodu kremowanego, wielu pszczelarzy ma taki. Nie jest on twardy jak Krupiec ale też nie płynny. Jest jak masło orzechowe w konsystencji.
Nie ma ryzyka utonięcia mrówki a myślę że mrówki powinny go umieć zgryźć.
Ostatnio zmieniony wt 30 lip, 2019 przez beniamin82, łącznie zmieniany 1 raz.
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

wt 30 lip, 2019

Dziękuje za odpowiedź :D
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

czw 01 sie, 2019

Witam :D mam pytanie: Czy mogę przenieść moja kolonie Messor barbarus do formi? Aktualna liczba robotnic to 19-21 (z królową),lecz dochodzą jeszcze dwa imago więc można uznać że będzie od 21-23 robotnic (z królową) formikarium do green house z antcenter
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

czw 01 sie, 2019

Według mnie zbyt wielkie dla takiej koloni.
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

czw 01 sie, 2019

To ile potrzeba robotnic żeby zasiedlić formi?
beniamin82
Posty: 93
Rejestracja: pt 28 cze, 2019

czw 01 sie, 2019

KotLuminos pisze: czw 01 sie, 2019 To ile potrzeba robotnic żeby zasiedlić formi?
Możesz zaaranżować przestrzeń areny. Zamknąć gniazdo akrylowe i położyć probówkę na arenie. Nie jestem fachowcem ale to myślę że jakieś wyjście pośrednie.
Uprzedzam, mrówki mam od miesiąca.
Ale dużo czytam, ostatnio nawet anglojęzyczne artykuły naukowe - bo pewnych danych na forach brak. Po za tym od kilkunastu lat trzymam pszczoły, i wiem że za duże gniazdo to tylko problemy- zawsze.
ODPOWIEDZ