Messor barbarus- problem

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

kjs13
Posty: 3
Rejestracja: sob 15 cze, 2019

sob 15 cze, 2019

Od czterech dni mam mrówki jak w tytule.
Formikarium T ziemne.
Wypuściłem mrówki na arenę ( arena i gniazdo przygotowane i otwarta próbówka).
Pierwszy problem: Królowa zaczęła kopać gniazdo ale po jednym dniu zakopała wejście. Widać że coś tam robi, ale wejście do tunelu a wiec i królowa jest zasypane.
Druga rzecz- jeszcze wczoraj dwie robotnice chodziły po arenie, jedna zbierała jedzenie do próbówki a druga zwiedzała. Dzisiaj znalazłem jedną martwą i przez cały dzień żadna robotnica nie wyszła z próbówki.
Królowa ( gdy jeszcze był na arenie) nie piła "mojej wody" tylko cały czas coś robiła przy wacie w próbówce.

Czy coś źle robię? Karmione są tylko nasionami.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 15 cze, 2019

Witam.
Ile masz tych mrówek?
Obstawiam że ten sam temat po raz kolejny :D
Poczytaj to:
viewtopic.php?f=33&t=6482 (wraz z zamieszczonymi tam linkami)
i to:
viewtopic.php?f=33&t=6493
kjs13 pisze: sob 15 cze, 2019 Karmione są tylko nasionami.
A powinny dostać też białko o czym mowa w powyższych tematach.

Możesz podać gdzie kupiłeś i czym się sugerowałeś (jaki poradnik)?
Pozdrawiam
kjs13
Posty: 3
Rejestracja: sob 15 cze, 2019

sob 15 cze, 2019

Kupione na allegro ( Antmania.pl). Mam królową i około 10 robotnic. Pokarm otrzymałem razem z przesyłką. Antmania.pl nie prowadzi sprzedazy żywych pokarmów.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 16 cze, 2019

kjs13 pisze: sob 15 cze, 2019 Antmania.pl nie prowadzi sprzedaży żywych pokarmów.
Więc należy dokupić we własnym zakresie po prostu, bez białka kolonia nie będzie się rozwijać.
Tak jak pisałem w pierwszym temacie który zamieściłem-podhoduj je w probówce umieszczonej na arenie, bez dostępu do gniazda. Jak będzie większa liczba robotnic to dopiero wtedy gniazdo.
kjs13
Posty: 3
Rejestracja: sob 15 cze, 2019

ndz 16 cze, 2019

Dzisiaj rano probówka była pusta. Nocą mrówki poszły do gniazda ( gniazdo mam zasłonięte gazetami żeby było ciemno i nie widzę ich). Wejście zostało zasypane i żadna mrówka nie chodzi po arenie.
Jak na złość od wczoraj nie lata mi żadna mucha ani komar.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 16 cze, 2019

No czy dadzą radę w ziemnym to nie wiem, jakby nie było to powinny sobie wykopać tyle ile potrzebują, jak w naturze. Jak je ewentualnie wyjąć z takiego gniazda też nie wiem, na myśl przychodzi mi jedynie wywabienie podgrzewaniem jakieś części gniazda.
Może ktoś doświadczony pomoże.

Jakim poradnikiem odnośnie hodowli mrówek się sugerowałeś?

No i zaopatrz się w jakieś białko w postaci robali typu mącznik młynarek, bo łapiąc na dworze możesz przywlec jakiegoś pasożyta.
viewtopic.php?f=37&t=6166
ODPOWIEDZ