Pytanie: czy hodowanie messor barbarus jest legalne bez papierów?

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Pixelchu
Posty: 5
Rejestracja: pt 29 lis, 2019

czw 26 gru, 2019

Ostatnio zastanowiło mnie taka sprawa. Jest coś takiego jak black ant market i tam sprzedają mrówki z zagranicy tylko, że nielegalnie, bo sprzedająbje bez papierów które trzeba mieć na egzotyczne zwierzęta. Ponieważ messor barbarus nie pochodzi z polski, ale za to jest pochodzenia z Europy i mam wątpliwości postanowiłem się was o to zapytać.
Nie jest to jakieś ważne ale chciałbym się upewnić, bo jednak mimo wszystko jestem amatorem. :D :komp:
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pt 27 gru, 2019

Gdyby były nielegalne to takie sklepy jak Antcenter czy Mrówkoyad już dawno miały by na karku wojewódzki inspektorat weterynarii czy inny organ od takich rzeczy a poza tym te mrówki nie są objęte żadnym "citesem" ani nie są pod ochroną więc jak dla mnie są całkowicie legalne.
Bodzio
Posty: 80
Rejestracja: czw 25 lip, 2019

śr 15 sty, 2020

czyli np sprzedawanie mrówek na allegro przez osobe prywatną jest całkowicie legalne?
mrufki
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 16 sty, 2020

Bodzio pisze: śr 15 sty, 2020 czyli np sprzedawanie mrówek na allegro przez osobe prywatną jest całkowicie legalne?
To zależy, od urzędu skarbowego :D

Jeżeli robisz to zaplanowanie i systematycznie to jest to działalność gospodarcza - trzeba też pamiętać że mrówki to nie pająki czy węże.

Na 100% sprawdzaj czy nie ma ich na CITEST i czy prawo danego kraju na to pozwala.

Ogólnie bardzo nie przebadany grunt ;)

Po rozmowach z prawnikami stwierdzili że ryzyko jest duże
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pt 17 sty, 2020

Tylko czy przywożenie mrówek z innych krajów do Polski jest legalne?
Bo jeśli jakieś gatunki są zabronione to wtedy ich sprzedaż też prawdopodobnie jest zabroniona

Ja się np. często zastanawiam na przywozem królowej jakiegoś gatunku z Azji samolotem
Tylko czy to jest legalne i jak to sprawdzić? Da się zalegalizować mrówkę?
No a potem jak kolonia była by już duża i chciałbym ją sprzedać, to gdzie?

Pytań i problemów jest więcej tak na prawdę
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 17 sty, 2020

Tlaloc pisze: pt 17 sty, 2020 Tylko czy przywożenie mrówek z innych krajów do Polski jest legalne?
Bo jeśli jakieś gatunki są zabronione to wtedy ich sprzedaż też prawdopodobnie jest zabroniona

Ja się np. często zastanawiam na przywozem królowej jakiegoś gatunku z Azji samolotem
Tylko czy to jest legalne i jak to sprawdzić? Da się zalegalizować mrówkę?
No a potem jak kolonia była by już duża i chciałbym ją sprzedać, to gdzie?

Pytań i problemów jest więcej tak na prawdę
Obstawiam że przewóz królowej do pl może być nie legalny z racji przepisów w samolotach
ODPOWIEDZ