Kilka informacji o hodowli Mrówki Miodowej - Myrmecocystus

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

śr 15 lis, 2006

Witam!
Poszperałem tu i uwdzie i dowiedziałem się kilku rzeczy o hodowli Myrmecocystusa.

Do rzeczy:
Z pewnościa będzie dla nich najlepsza R-ka. Musi ona mieć jednak większą część gniazdową. Coś powiedzmy: wys. 50 cm, szer. 40 cm. Wilgoć w części gniazdowej powinna stanowić dość mało (ok. 10%). Piasek musi być twardy i zeschły tak aby cysterny mogły spokojnie wisieć. Gatunek ten charakteryzuje pleometrozja tzn., że kolonie można założyć przy współpracy kilku królowych co na pewno przyśpieszy rozwój kolonii. Młodą królową najlepiej odrazu wrzucić do formi zamiast trzymać w probówce. Kolonię należy podgrzewać tak aby temperatura osiągała 35-40 stopni.
Mrówka ta spożywa drobne owady, miód oraz inne spadzie. Pokarm białkowy może ograniczać się do jednego małego owada na jakiś czas oraz mieszankę codziennie. Należy również codziennie mrówki karmić sporą ilością miodu płynnego, nawet może być lekko rozcięczony z wodą. Przysmakiem tych mrówek są soki z dębu.
Można również hodować dwie kolonie jednego gatunku w jednym formikarium co powinno obejść się bez większych starć, a nawet zapewnić widowisko w postaci szeroko opisanych ,,turniejów" i prezentacji siły tych mrówek. Pod warunkiem oczywiście, że arena będzie odpowiednio duża.

No to to by było narazie na tyle. Proszę tu wpisywać swoje spostrzeżenia oraz informacje jakie zdobędziecie.

Pozdrawiam! :)
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

śr 15 lis, 2006

Niestety moja miodówka odpłynęła już do krainy wiecznych rójek...
miała zapewnione wszystko, co wydawało mi się koniecznym do założenia gniazda a jednak "nie dała rady" :cry:
No cóż - trudno - następne podejście za rok ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

śr 15 lis, 2006

Wydaje mi się właśnie, że to dlatego, że hodowla probówkowa jest raczej dla nich nieznośna... Powinno się królową od razu wrzucić do gniazda

Pozdrawiam!
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

śr 15 lis, 2006

Nie wykluczone - miała jednak dostępną i Rkę z ziemią, kompakcik z ziemią jak i z korkiem a także probówkę - tę ostatnią wybrała i niestety tam zakończyła życie... teraz mogę sobie najwyżej gdybać, co było nie/tak... no nic - co się odwlecze/nie zając ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Bartosz
Posty: 92
Rejestracja: wt 12 kwie, 2005
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

czw 30 lis, 2006

witam,

nie sadze, zeby chodzilo o probowke akurat, dowod:

Obrazek

Obrazek

kwestia innych nie odkrytych czynnikow
[b]Pozdrawiam Bartosz :D[/b]
PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

czw 30 lis, 2006

Bartosz - to twoje mrówki czy fotki z neta ??!!
pozdrawiam
Bartosz
Posty: 92
Rejestracja: wt 12 kwie, 2005
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

czw 30 lis, 2006

witam,

internet, kolega Vaclav - fotki z jego galerii :)

polecam: http://myrmecology.netfirms.com/Myrmeco ... p?pos=-654
[b]Pozdrawiam Bartosz :D[/b]
Awatar użytkownika
Devil_
Posty: 263
Rejestracja: czw 28 kwie, 2005
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

śr 20 gru, 2006

No i stalo sie, moja tez dzisiaj wyciagnela czulki. Nie zniosla niestety zadnego jajka u mnie, ale i tak jestem zadowolony bo wytrzymala najdluzej ze wszystkich z tej "partii" ;) Za rok kolejne podejscie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

śr 20 gru, 2006

A w czym ja trzymałeś?
Awatar użytkownika
Devil_
Posty: 263
Rejestracja: czw 28 kwie, 2005
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

czw 21 gru, 2006

Ostatnio w nowej "R"-ce.
deZOO
Posty: 135
Rejestracja: pt 14 paź, 2005
Lokalizacja: Wrocław

pt 22 gru, 2006

Żywotność rodzaju Myrmecocystus związana jest ściśle z cyklem dobowym i rocznym wahań temperatur. Mrówki te występują wyłącznie na terenach pustynnych lub półpustynnych, gdzie temperatury w ciągu dnia przekraczają często 40*C a w nocy gwałtownie spadają. Pustynie Ameryki Północnej charakteryzują się ponadto sezonowością i występuje tam zima z mrozem i śniegiem. Jak twierdzi Wilson, który swego czasu dokładniej badał mrówki miodowe, to właśnie skrajne wahania amplitudy temperatur przyczyniły się do osobliwego sposobu magazynowania żywności w wolach „robotnic cystern”. U Myrmecocystus istnienie wyspecjalizowanych cystern nie jest determinowane genetycznie, lecz jest wynikiem działań samych mrówek, które w okresach chłodniejszych mają skłonność do magazynowania w wolach ilości pokarmu wielokrotnie większych niż wynikałoby to z faktycznego zapotrzebowania energetycznego kolonii. Gdy temperatury podnoszą się do maksymalnych rocznych wartości, gwałtownie przyśpiesza metabolizm mrówek, wzrasta zatem zapotrzebowanie na pokarm. Jednak środowisko przy tak wysokich temperaturach staje się bardzo nieprzyjazne dla furażerujących na powierzchni mrówek, które przynoszą coraz mniej pokarmu. W tych ekstremalnych warunkach mrówki wykorzystują zgromadzone w „robotnicach cysternach” zapasy płynnego pokarmu. Robotnice cysterny rekrutowane są w chłodnych okresach z pośród najmłodszych robotnic niczym nieróżniących się budową od swoich sióstr. Jednak ich wola są jeszcze bardzo elastyczne i mogą rozciągać się do nienaturalnych rozmiarów. Po obfitym karmieniu przez siostry, cysterny nie są w stanie samodzielnie poruszać się i pozostają podwieszone do stropów komór do czasu nadejścia wyższych temperatur. :wink:
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

pt 22 gru, 2006

deZOO koniecznie wklej to tutaj:
http://formicarium.pl/ants/index.php/My ... us_mimicus

Pozdrawiam! :)
deZOO
Posty: 135
Rejestracja: pt 14 paź, 2005
Lokalizacja: Wrocław

sob 23 gru, 2006

zrobione:)
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

pn 25 gru, 2006

Ja usiłowałem hodować Pogonomyrmex barbatus, częstego sąsiada Myrmecocytus mimicus. Trzymałem królową w piasku, karmiłem muszkami. Padła oczywiście. Uważam, że niepowodzenia w hodowli mrówek z pustyni Arizony wynika z niemożności utrzymania odpowiednio niskiej wilgotności powietrza, co powoduje, że zaczynają te mrówki porastać glony, grzyby, itp. Innymi słowy: nie sądzę, aby komukolwiek udało się hodować te mrówki w Polsce, chyba, że by stworzył zamknięte środowisko z odpowiednią cyrkulacją powietrza, wahaniami temperatury i paroma innymi czynnikami, np. stosownym podłożem oraz roślinami.

Szkoda zachodu, wg mnie.
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

wt 26 gru, 2006

Wątpię. Tu chodzi o samo powietrze w naszej strefie klimatycznej.
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

wt 26 gru, 2006

W Angli te mrówy z powodzeniem hodują, a tamta strefa chyba zbytnio się od naszej nie różni!
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 26 gru, 2006

Po prostu nie wiemy jeszcze czegoś co istotne o nich - spokojnie, z czasem wsio "wyjdzie" i przestaną być "trudne" ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

śr 27 gru, 2006

A może to kwestia jakiegoś patogenu, którego u nas pod dostatkiem a w Anglii brak?
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
Devil_
Posty: 263
Rejestracja: czw 28 kwie, 2005
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

czw 28 gru, 2006

Mrówkolew pisze:W Angli te mrówy z powodzeniem hodują, a tamta strefa chyba zbytnio się od naszej nie różni!
Masz jakies namiary kto to trzyma w Anglii?
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

czw 28 gru, 2006

Devil_ pisze:Masz jakies namiary kto to trzyma w Anglii?
Mr.Q ma :)
Awatar użytkownika
Devil_
Posty: 263
Rejestracja: czw 28 kwie, 2005
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

sob 30 gru, 2006

Mr.Q podziel sie :P
Rosomak
Posty: 71
Rejestracja: śr 10 cze, 2009

pn 26 kwie, 2010

Do moderatora który wywalił mi posta.
To co, mam pisać same nowe tematy ? Owszem dyskusja dawno wygasła, ale problem uważam za jaknajbardziej aktualny i nie rozumiem co data powstania wątku ma do tego.

Pozdrawiam, Wojciech
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

wt 27 kwie, 2010

popieram Rosomaka.....

coś się 'mody' rozkręciły
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 27 kwie, 2010

mhm, jeśli jest jakiś "świeży prąd myślowy" do dawnych tematów, wnoszący coś ważnego w zaśniedziałą dyskusję, a temat nie znajduje się w śmietniku, to po grzyba ktoś usunął? Tym bardziej, że było z sensem i w odpowiednim temacie.

Koniec offtopica. Post powinien być zwrócony na miejsce; teraz nie wiem, jak ta substancja się nazywała ;p
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

wt 27 kwie, 2010

Moim zdaniem większość dyskusji jest ponadczasowa i nie należy ich blokować.

Może wyłączyć czas wysłania postu? :-)
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
ODPOWIEDZ