Nieziemskie faraonki ;)

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

śr 15 lis, 2006

Tiaaa...
Zdaża się, że ktoś skrytykuje moje wyroby, zanim zapozna się z ich obsługą... zdaża się, że sam przekonuję się o jakichś ich wadach technicznych nie zauważonych wcześniej niż po wpuszczeniu mrówek - jestem tylko (a może "AŻ" - zależy jak patrzeć) człowiekiem ;)
W każdym razie mrówy właśnie powiedziały mi, że je lubią i chcą w nich mieszkać :D
Jakoś na wiosnę bodajże, jedno z moich małych formicarii trafiło do znajomego (a w sumie do Jego dzieci) w geście wdzięczości za dostarczenie sporej kolonii M.pharaonis (o tej kolonii już pisałem). Kompakcik był zasiedlony rodzimym gatunkiem - Formica fusca, niewielka kolonia. W międzyczasie nie było za bardzo kiedy dokładniej przypilnować tematu i okazało się, że sprawy przybrały tam dosyć ciekawy obrót - kolonia Formica fusca, została najpierw zagoniona do komór gniazda w których się zabarykadowała a następnie oblężona i w finale zlikwidowana przez faraonki, które uznały widocznie kompakcik (którego zabezpieczenia robione były z myślą o 20tokrotnie większych mrówkach) za wspaniałe miejsce gniazdowania :D Obecnie patrzę sobie na faraonki i drapię w potylicę - gatunek ten miał być sucholubnym a kolonia wlazła "na chama" do wilgotnego korka i ani myśli z niego migrować, pomimo, że udostępniłem jej (porównywalne z poprzednią próbą chowu tej mrówy) gipsarium - poddaję się - niech sobie siedzą, ale nie u mnie - już raz się przekonałem, że nie umiem dobrze zabezpieczyć swoich pomieszczeń przed ekspansją tego gatunku - nie zaryzykuję ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

śr 15 lis, 2006

:lol: :lol: :lol:
Kiedyś pewien kologa powiedział mi: ,,Ty te mrówki męczysz więżąc je tak" patrząc na kolonię w Twoim kompakcie zasiedloną przez F. cinerea. Teraz widzę, że mrówki przeprowadzają się do Twoich formikariów z własnego wyboru, dlatego więźniami ich nazwać traczej nie można :)

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ