Dogrzewanie messor barbarus

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

szymbla
Posty: 13
Rejestracja: ndz 26 sty, 2020

czw 06 lut, 2020

Witam mam pytanie, zakupiłem formikarium korkowe typu T mam w nim messor barbarus myślę czy trzeba je dogrzewać ponieważ w pokoju w którym stoją są 24 stopnie. Jeśli zdecydowałbym się dokupić matę grzewczą to nie mam pojęcia jak ją zamontować czy położyć od spodu ale wtedy całe gniazdo będzie grzane i nie wiem czy to dobrze , czy bardziej przymocować do płaskiej pionowej szybie od tylu formi i tu myślę żeby kupić mniejsze i żeby zajęło 1/2 tylnej ścianki. Jak myślicie ?
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

czw 06 lut, 2020

Teraz bym nie dogrzewał ale na wiosnę najlepiej kupić matę grzewczą i przymocować do połowy tylnej ściany formikarium. Temperatura powinna wynosić około 28 stopni.
szymbla
Posty: 13
Rejestracja: ndz 26 sty, 2020

czw 06 lut, 2020

Dziękuję za poradę.
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pt 07 lut, 2020

Witam.
Co do maty grzewczej to bym uważał ze względu na możliwość przegrzania mrówek. Jednak stosowana poprawnie może być nawet skuteczniejsza niż kabel grzewczy! Powodzenia.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pt 07 lut, 2020

ANTek mrówczarz pisze: pt 07 lut, 2020 Witam.
Co do maty grzewczej to bym uważał ze względu na możliwość przegrzania mrówek. Jednak stosowana poprawnie może być nawet skuteczniejsza niż kabel grzewczy! Powodzenia.
Właśnie dlatego przy macie grzewczej znajduje się termostat pozwalający na ustawienie odpowiedniej temperatury.
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pt 07 lut, 2020

Witam, kiedyś taką zamówiłem i dostałem bez, więc mogę spodziewać się wszystkiego. Poza tym maty rozkłdają ciepło po całości a kable punktowo co pozwala mrówkom na dobranie najlepszego miejsca. W przypadku przesadzenia z temperaturą maty grzewczej mrówki mogą się przysłowiowo ,,ugotować”. Oczywiście nie mam nic przeciwko jeżeli mata stosowana jest poprawnie.
Powodzenia!
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

sob 08 lut, 2020

ANTek mrówczarz pisze: pt 07 lut, 2020 Witam, kiedyś taką zamówiłem i dostałem bez, więc mogę spodziewać się wszystkiego. Poza tym maty rozkłdają ciepło po całości a kable punktowo co pozwala mrówkom na dobranie najlepszego miejsca. W przypadku przesadzenia z temperaturą maty grzewczej mrówki mogą się przysłowiowo ,,ugotować”. Oczywiście nie mam nic przeciwko jeżeli mata stosowana jest poprawnie.
Powodzenia!
Zawsze termostat można kupić i zamontować do maty osobno a samą matę przyczepia się tylko do połowy gniazda żeby mrówki miały wybór temperatury.
ODPOWIEDZ