Pytanie o zasłanianie gniazda

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

szymbla
Posty: 13
Rejestracja: ndz 26 sty, 2020

śr 04 mar, 2020

Witam mam pytanie posiadam mrówki Messor barbarus i gniazdo zasłonięte czerwoną pleksi, ale jak chcę zobaczyć co się u nich dzieje to przy odsłanianiu jest panika, czy wy macie cały czas zaciemnione gniazdo czy mrówki się przyzwyczają do dziennego oświetlenia po jakimś czasie?
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

śr 04 mar, 2020

Do dziennego w miarę tak. Ale tak czy siak trudno uniknąć włączania/wyłączania lamp.
Generalnie płoszy je szybka zmiana natężenia światła. Choć Messory wydają się być bardziej czułe niż np. nigerki.
Podobnie im większa kolonia tym wydaje się być mniej płochliwa.
Dlatego jednak Messory trzymam pod czerwoną folią prawie całe gniazdo, a jak podnoszę to powoli i jakoś paniki nie ma.
szymbla
Posty: 13
Rejestracja: ndz 26 sty, 2020

śr 04 mar, 2020

ok , dzięki za poradę czyli zostawiam czerwoną pleksi.
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

śr 04 mar, 2020

Ja trzymam przy dziennym świetle i problemów nie ma. Oczywiście nie można też doświetlać na maksa ale zwykłe dzienne światło im nie szkodzi. Messory bardziej są wrażliwe na wstrząsy więc podłóż coś miękkiego pod gniazdo żeby trochę tłumiło.
Natan koz
Posty: 18
Rejestracja: wt 03 mar, 2020

śr 04 mar, 2020

Sprubuj puł gniazda zaslonić a pul zostawić otwarte może tak bedzie najlepiej :D
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

śr 04 mar, 2020

Natan koz pisze: śr 04 mar, 2020 Sprubuj puł gniazda zaslonić a pulzostawić otwarte może tak bedzie najlepiej :D
Pół a nie pul

Witam. Nie raczej to nie jest dobry pomysł lepiej odsłaniać powoli.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
szymbla
Posty: 13
Rejestracja: ndz 26 sty, 2020

śr 04 mar, 2020

Mam podłożone silikonowe ozdoby świąteczne na okna z Biedronki doskonale się sprawdzają.
ODPOWIEDZ