Messor barbarus - mały opis gatunkowy.

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Czy wpis okazał się pomocny? Oceń (ilość gwiazdek => pasujący opis => prawidłowość, treść)!

Czas głosowania minął pt 09 kwie, 2021

1 - beznadzieja.
0
Brak głosów
2 - słabe.
0
Brak głosów
3 - średnie.
0
Brak głosów
4 - dobre.
5
21%
5 - super.
3
13%
Artykuł jest nieciekawy.
0
Brak głosów
Jeden z gorszych.
0
Brak głosów
Ok - może być.
2
8%
Przydatne & przejrzyste.
4
17%
Idealny.
2
8%
1 / 5
0
Brak głosów
2 / 5
0
Brak głosów
3 / 5
1
4%
4 / 5
2
8%
5 / 5
5
21%
 
Liczba głosów: 24
Karina Von Treskow
Posty: 94
Rejestracja: wt 31 mar, 2020
Kontakt:

czw 09 kwie, 2020

Messor barbarus - mały opis gatunkowy.
Piszę ten post, ponieważ mój ojciec hodował Messory. Bardzo je polubiłam i mnie zainteresowały, dlatego zdecydowałam się na ich mały opis gatunkowy.
Spis treści:
1. Kilka słów wstępu.
2. Podstawowe błędy.
3. Poziom trudności.
4. Wady i zalety.
5. Dieta.
6. Podsumowanie i mała prośba.

Kilka słów wstępu.
Mój ojciec złapał królową tego gatunku wiele lat temu podczas wyjazdu służbowego. Rójka odbyła się standardowo - we wrześniu. Wszystko mu się dobrze wiodło, a kolonia rosła. :babyborn: Mam spore doświadczenie, więc piszę artykuł dla zainteresowanych hodowlą i niedoinformowanych.

Podstawowe błędy.
W punktach (nie tylko tyczy się to tego gatunku).
1. Niektórzy kolonię "probówkową" ( 10 - 20 robotnic) wpuszczają do olbrzymiego gniazda. Jednak jeśli mrówki się mieszczą, to trzymajmy je w mniejszym. :yes:
2. Hibernacja może okazać się problematyczna, ponieważ idealna temperatura dla nich to 10 - 13 stopni (oczywiście jeden stopień w górę nie zaszkodzi). :zimno: Pamiętaj więc, aby upewnić się, czy masz możliwość przeprowadzenia tego procesu bez komplikacji, bo bez tego kroku ani rusz. Hibernacja to nie coś, co jest koniecznością, ale bardzo się ona opłaca. Jeśli widzisz, że Twoje podopieczne jej potrzebują, to zapewnij im ją. :rozmowa:
3. Odpowiednia dieta (patrz - Dieta.). :obiad:
4. Nie szturchaj! Nie stawiaj formikarium na stole, bo każde położenie talerza wywoła panikę! Na krzywych, pochyłych powierzchniach powierzchniach również nie będzie najlepiej. :faraon02:
5. Opiekuj się nimi, nie zaniedbuj Swoich obowiązków! :farmer:
6. Messory często padają ofiarą pleśni, więc staraj się drastycznie ograniczyć ich kontakt z nią.

Poziom trudności.
Łatwy, nadają się na pierwszą hodowlę. Pamiętajmy, że warto je dogrzewać, ponieważ jest to gatunek egzotyczny (tak jak hibernacja - też cieplejsza). A dlaczego są ciekawe? :chin: (Patrz w dół).

Wady i zalety.
1. Wady.
Musisz pamiętać o wszystkich punktach w podstawowych błędach. Jeśli nie zastosujesz się do ich wszystkich, to nie licz na okazałą kolonię. :zakochany: To nie jakaś wada, ale bardziej uwaga. :mack: Mogą one "przegryźć" materiały typu korek, styropian... Po nieco dłuższym czasie również beton i to też tyczy się wężyków. :D Poleccam więc akryl, który najlepiej się nada dla tego gatunku, chyba, że nie przeszkadzają Ci spore utrudnienia! :?:
2. Zalety.
Podstawową jest poziom trudności i podział na podkasty. Wyróżniamy: minor; media; major (kolejność: małe => duże). Funkcji również jest wiele. Tutaj mamy między innymi: :queen: :babyborn: :builder:. Kto wie, ten wie, kto nie wie - niech się o tym przekona, bo warto!

Dieta.
1. Ziarna.
2. Białko.
(3.) Węglowodany. :obiad:
Szczegółowo:
1. Siemię lniane, mak, różne nasiona. Uwaga. Słonecznik nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ mrówki mogą zanieść go do mokrej komory, a on szybko wykiełkuje i będzie bardzo duży! :farmer:
2. Małe kolonie:
muszki owocowe, kawałki mączników...
Duże kolonie:
drewnojady, świerszcze, karaczany...
(3.) Niekonieczne, ale czasem warto. :p Galaretka, owoce, może czasem woda z cukrem... Miodu raczej nie jadają. :obiad:

Podsumowanie i mała prośba.
Drodzy Użytkownicy,
mam nadzieję, że artykuł okazał się przydatny! Co warto zmienić? Dajcie znać! :D Jeśli macie zdjęcia, to proszę - prześlijcie. Wkleję je tu (oczywiście za Waszą zgodą) i razem stworzymy czytelny i przejrzysty artykuł! Umieściłam go w tym forum, ponieważ to nie dziennik. 8) Poniżej opublikowałam ankietę - zachęcam do oceny. Średnią znajdziecie na górze wpisu! :) :wink:
Pozdrawiam serdecznie,
Karina Von Treskow. :lol:
Karina z Niemiec Południowych. :roll:
Chciałam serdecznie zaprosić tu: https://dzieje-mrówek.blogspot.com/
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 13 kwie, 2020

Zobacz co jest tutaj i przygotuj ujednoliconą wersję to zaktualizuję opis na KB!

https://kb.formicopedia.org/Messor_barbarus

Dziękuję za twój wkład !
Karina Von Treskow
Posty: 94
Rejestracja: wt 31 mar, 2020
Kontakt:

pt 17 kwie, 2020

srebrny pisze: pn 13 kwie, 2020 Zobacz co jest tutaj i przygotuj ujednoliconą wersję to zaktualizuję opis na KB!

https://kb.formicopedia.org/Messor_barbarus

Dziękuję za twój wkład !
Już dosłałam na PW. :D Mam nadzieję, że nie najgorsza. 8)
Karina z Niemiec Południowych. :roll:
Chciałam serdecznie zaprosić tu: https://dzieje-mrówek.blogspot.com/
ODPOWIEDZ