Brak rozwoju u Messor barbarus

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Kacperek
Posty: 25
Rejestracja: pt 26 lip, 2019

pt 29 maja, 2020

Wiatam. Od niecałego roku posiadam kolonię Messor barbarus. Zakupiłem je, bo było ich wtedy na YouTube pełno, więc mogłem zgapić od YouTube'rów to, jak się nimi zajmować. Na początku były w probówce, bo było ich tylko 7, czekałem do momentu, gdy będzie ich co najmniej 10 (co i tak jest raczej za małą liczbą na gniazdo korkowe typu T od Antmania). Przeprowadziły się one i dalej nie zaobserwowałem u nich rozwoju (były dogrzewane matą grzewczą, zamocowaną od tyłu gniazda, do szkła, w miejscu przebywania królowej). Jajka się pojawiały i znikały po paru dniach. Zaczęły powoli umierać. Wiele razy próbowałem je przenieść do probówki. Pewnego dnia, w trakcie zimowania, zobaczyłem że zginęły 2 lub 3 robotnice. Stwierdziłem, że muszę je przenieść siłą. Obróciłem gniazdo i wysypałem je na tackę, która była posmarowana olejem po bokach, żeby nie mogły uciec. Wyłapałem pozostałości kolonii (4 robotnice i królowa) do dogrzewanej probówki. Rozwój był taki sam - królowa rodziła jaja, które po kilku dniach zawsze znikały. Przeprowadzałem je raz lub dwa i została mi jedna robotnica wraz z królową. Karmione są nasionami i pyłkiem pszczelim. Wydają się być ospałe.
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

pt 29 maja, 2020

Kacperek pisze: pt 29 maja, 2020 Wiatam. Od niecałego roku posiadam kolonię Messor barbarus. Zakupiłem je, bo było ich wtedy na YouTube pełno, więc mogłem zgapić od YouTube'rów to, jak się nimi zajmować. Na początku były w probówce, bo było ich tylko 7, czekałem do momentu, gdy będzie ich co najmniej 10 (co i tak jest raczej za małą liczbą na gniazdo korkowe typu T od Antmania). Przeprowadziły się one i dalej nie zaobserwowałem u nich rozwoju (były dogrzewane matą grzewczą, zamocowaną od tyłu gniazda, do szkła, w miejscu przebywania królowej). Jajka się pojawiały i znikały po paru dniach. Zaczęły powoli umierać. Wiele razy próbowałem je przenieść do probówki. Pewnego dnia, w trakcie zimowania, zobaczyłem że zginęły 2 lub 3 robotnice. Stwierdziłem, że muszę je przenieść siłą. Obróciłem gniazdo i wysypałem je na tackę, która była posmarowana olejem po bokach, żeby nie mogły uciec. Wyłapałem pozostałości kolonii (4 robotnice i królowa) do dogrzewanej probówki. Rozwój był taki sam - królowa rodziła jaja, które po kilku dniach zawsze znikały. Przeprowadzałem je raz lub dwa i została mi jedna robotnica wraz z królową. Karmione są nasionami i pyłkiem pszczelim. Wydają się być ospałe.
Według mnie: potrzebują białka, albo za dużo stresu(Jeśli źle, to poprawić proszę). jeśli za mało białka to jajka znikają z niedoboru białka. Zostają zjedzone. Musisz podawać im owady karmowe, albo coś innego. Np. mieszankę miodowo jajeczną, jajko itp. Nasiona mają białko ale to wygląda, że za mało. Jeśli to wina stresu, to musisz ograniczyć go. (Antek Mrówczarz, jeśli źle, to proszę mnie poprawić, dziękuje)
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pt 29 maja, 2020

Witam.
ojaglupek: Stary! A gdzie białko. Owady karmowe itp.? To jest niezbędne.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

pt 29 maja, 2020

Kacperek pisze: pt 29 maja, 2020 Zakupiłem je, bo było ich wtedy na YouTube pełno, więc mogłem zgapić od YouTube'rów to, jak się nimi zajmować.
Lepiej nie oglądać jak niedoświadczeni Youtuberzy hodują mrówki. Polecam oglądać zawodowców, którzy umieją się mrówkami zajmować.
Dr. Mrówczarz reborn - https://www.youtube.com/channel/UCr5_MS ... bmFlE5KxmQ
Mati&Mrówki - https://www.youtube.com/user/MatRenMati
Itd, itp.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

pt 29 maja, 2020

Albo jak czegoś nie wiesz, to się ANTka I mrówki spytaj. On zawsze odpowie.
(Jeśli cię uraziłem, to przepraszam :cry: )
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 29 maja, 2020

Witam.
Kacperek pisze: pt 29 maja, 2020 gdy będzie ich co najmniej 10 (co i tak jest raczej za małą liczbą na gniazdo korkowe typu T od Antmania)
No raczej ;) Potrzymaj jak najdłużej w probówce, powiedzmy z 50?
Kacperek pisze: pt 29 maja, 2020 (były dogrzewane matą grzewczą, zamocowaną od tyłu gniazda, do szkła, w miejscu przebywania królowej).
Czyli na jakiej powierzchni? Powinny mieć tylko część żeby mogły sobie wybrać odpowiednią dla nich temperaturę... No i właśnie-jaką temperaturę utrzymywałeś? Zalecana to 24-28°C.
Kacperek pisze: pt 29 maja, 2020 Pewnego dnia, w trakcie zimowania
Tak dla ścisłości, napisz na czym polegało te zimowanie? :)
Kacperek pisze: pt 29 maja, 2020 do dogrzewanej probówki.
Tak jak wyżej-dogrzewasz tylko część?

Po za tym to tak jak inni pisali-przede wszystkim brak białka w postaci robali. Uprzedzając pytanie czym je karmić:
viewtopic.php?f=37&t=6166
viewtopic.php?f=37&t=7126
Do tego trzymaj je na czymś co amortyzuje drgania-ręcznik czy coś takiego.
A tu trochę o Messor:
http://wiki.mrowki.ovh/index.php?title=Messor_barbarus
Pozdrawiam
Kacperek
Posty: 25
Rejestracja: pt 26 lip, 2019

pt 29 maja, 2020

[/quote]
ANTek mrówczarz pisze: pt 29 maja, 2020 Witam.
ojaglupek: Stary! A gdzie białko. Owady karmowe itp.? To jest niezbędne.
Białko oczywiście podawałem. Myślałem że to oczywiste więc nie pisałem
Kacperek pisze: pt 29 maja, 2020 (były dogrzewane matą grzewczą, zamocowaną od tyłu gniazda, do szkła, w miejscu przebywania królowej).
Czyli na jakiej powierzchni? Powinny mieć tylko część żeby mogły sobie wybrać odpowiednią dla nich temperaturę... No i właśnie-jaką temperaturę utrzymywałeś? Zalecana to 24-28°C.
W dzień przeprowadzki ich nie dogrzewałem. Później ogrzewałem komorę, do której się przeprowadziły. Gdyby królowej nie odpowiadała temperatura to by się przeniosły do drugiej komory... tak? Temperatura 28 C
Kacperek pisze: pt 29 maja, 2020 Pewnego dnia, w trakcie zimowania
Tak dla ścisłości, napisz na czym polegało te zimowanie? :)
Stały na parapecie w temperaturze 10 C
Kacperek pisze: pt 29 maja, 2020 do dogrzewanej probówki.
Tak jak wyżej-dogrzewasz tylko część?
Jest na tyle mała że dogrzewam całą
Po za tym to tak jak inni pisali-przede wszystkim brak białka w postaci robali. Uprzedzając pytanie czym je karmić:
viewtopic.php?f=37&t=6166
viewtopic.php?f=37&t=7126
Do tego trzymaj je na czymś co amortyzuje drgania-ręcznik czy coś takiego.
A tu trochę o Messor:
http://wiki.mrowki.ovh/index.php?title=Messor_barbarus
Pozdrawiam
Znajdują się na ręczniku, tak jak wszystkie moje kolonie

Podsumowując - będę podawał im więcej białka i spróbuję podać jajko
Ostatnio zmieniony pt 29 maja, 2020 przez Kacperek, łącznie zmieniany 1 raz.
Kacperek
Posty: 25
Rejestracja: pt 26 lip, 2019

pt 29 maja, 2020

Gonwienko pisze: pt 29 maja, 2020
Kacperek pisze: pt 29 maja, 2020 Zakupiłem je, bo było ich wtedy na YouTube pełno, więc mogłem zgapić od YouTube'rów to, jak się nimi zajmować.
Lepiej nie oglądać jak niedoświadczeni Youtuberzy hodują mrówki. Polecam oglądać zawodowców, którzy umieją się mrówkami zajmować.
Dr. Mrówczarz reborn - https://www.youtube.com/channel/UCr5_MS ... bmFlE5KxmQ
Mati&Mrówki - https://www.youtube.com/user/MatRenMati
Itd, itp.
Teraz oglądam tylko doświadczonych hodowców, takich jak Dr. Mrówczarz i Mati właśnie
ANTS is life
Posty: 14
Rejestracja: śr 22 kwie, 2020

czw 04 cze, 2020

A zaciemniłeś gniazdo? Jeśli nie to królowa się stresowała i zjadała jaja.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 04 cze, 2020

ANTS is life pisze: czw 04 cze, 2020 Jeśli nie to królowa się stresowała i zjadała jaja.
Jeśli nie podawał białka to królowa nie miała z czego produkować tych jajek :)
ODPOWIEDZ