[Messor barbarus] Jak przeprowadzić mrówki ?

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

pikobjj
Posty: 25
Rejestracja: ndz 14 cze, 2020

sob 27 cze, 2020

Hejka.
Dostałem jakiś czas temu od małżonki na urodziny kolonie Messor barbarus 20-30 robotnic :)
Chciałem je przeprowadzić do formikarium akrylowego, które zakupiłem od Ant-Ek.
Po połączeniu wężykiem czekałem około tygodnia. Formikarium było zasłoniete, a probówka nie. Mrówki urządziły sobie z formikarium ... śmietnik :/
Myśle jak je najlepiej przeprowadzić, bo nie chce czekać aż im się woda skończy.
Mam tez arenę od Antcenter 10x10x20.
Nie wiem czy zostawić probówkę na arenie i podłączyć wężykiem gniazdo i czekać czy póki co nic nie kombinować z formikarium ? Przyznam, ze karmienie mrówek w probówce to już jest sajgon.
Chce im chociaż arenę udostępnić.
Co radzicie ?
Moj setup na zdjęciu:
https://ibb.co/RNHZPmb
KarolB
Posty: 165
Rejestracja: sob 25 sie, 2018

sob 27 cze, 2020

Na 30 mrówek, za duże formikarium, a wody w probówce starczy na raz pewnie ;). Połóż probówkę na arenie i kładź pokarm przed probówką, mrówki sobie pozbierają .
pikobjj
Posty: 25
Rejestracja: ndz 14 cze, 2020

sob 27 cze, 2020

Co do wielkości formikarium to się zgadzam dlatego położyłem blokadę i udostepnilem im tylko 4 komory z 8.
Myślałem aby probówkę wężykiem połączyć z arena, a po drugiej stronie połączyć formikarium. Jak się rozrosną to chyba sobie same znajdą ?
Nie mam żadnego doświadczenia z mrówkami stad mój wątek tutaj :)
KarolB
Posty: 165
Rejestracja: sob 25 sie, 2018

sob 27 cze, 2020

Do areny probówkę możesz podłączyć wężykiem i karmić na arenie. Gniazdo podłącz jak już mrówki nie będą się mieściły w probówce :).
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 27 cze, 2020

Witam.
Po co kombinować z probówką i wężykiem, połóż otwartą probówkę na arenę i gotowe :)
Tak jak tu:
viewtopic.php?f=33&t=7396&start=25
(choć lepiej jest dodać przegrody do probówki)

Swoją drogą-4 komory to chyba nadal za dużo na tak małą kolonię :)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ