Crematogaster scuttellaris nie znosi jaj

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

ursua
Posty: 14
Rejestracja: czw 13 sie, 2020

pn 25 sty, 2021

Hej,
we wrzesniu zlapalem krolowa Crematogaster scutellaris. W momencie zlapania miala jeszcze skrzydla, ale juz chodzila po ziemi szukajac kryjowki. po okolo dniu w strzykawce skrzydla oderwala. "Zimowalem" ja okolo 2 miesiecy w temperaturze 10-15 stopni, obecnie od konca grudnia dogrzewam ja w mniej wiecej 25-26 stopniach. Nie zniosla jeszcze jaj, rownolegle z nia siedzi kilka Messorow (podejrzewam, ze wasmanni), ktore wlasciwie 3-4 dni po rozpoczeciu grzania mialy jajka.
Co dalej byscie zrobili? czekac? przerwac grzanie i przezimowac w lodowce w nizszej temperaturze?
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pn 25 sty, 2021

Dogrzewaj i daj jej dużo białka

W której części probówki siedzi królowa?
Pytam ponieważ te mrówki podobno są bardzo ciepłolubne i sucholubne

Może po zimowaniu jeszcze się nie przestawiła
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
ursua
Posty: 14
Rejestracja: czw 13 sie, 2020

wt 26 sty, 2021

hej,
siedzi mniej wiecej w srodkowej czesci, dalej od waty (jest sucholubna wiec w sumie to logiczne), pogryzla scianki z korka. po zimowaniu dostala troche miodu i muszke owocowke.
bede jeszcze dogrzewal i zobaczymy.
U
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

śr 27 sty, 2021

Daj jej mącznika, musi czuć że ma dużo jedzenia
Moja mała kolonia pewnie by zjadła ze 2 hehe

Moja królowa też siedziała długo na środku probówki, nie przejmuj się jeśli będzie tak siedziała jeszcze jakiś czas

Co masz na myśli że obgryzła korek?
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
ursua
Posty: 14
Rejestracja: czw 13 sie, 2020

śr 27 sty, 2021

"obgryzla korek" - pogryzla scianki, ktore ustawilem w probowce. zrobila w nich pare dziur ale nadal stoja. teraz ma na "podlodze" mnostwo korkowego pylu.
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

śr 24 mar, 2021

ursua pisze: śr 27 sty, 2021 "obgryzla korek" - pogryzla scianki, ktore ustawilem w probowce. zrobila w nich pare dziur ale nadal stoja. teraz ma na "podlodze" mnostwo korkowego pylu.
Teraz już wiem dokładnie co miałeś na myśli :)
Moja kolonia powędrowała do gniazda korkowego z tydzień temu :D

Za 2-3 miesiące już nie będzie korka :lol: :lol: :lol: :lol:


A jak tam twoje mrówki?
Mącznika wyjadają od środka czy najpierw przecinają i mielą całą skorupkę a dopiero potem wypijają soczek? :lol:
Wydaje mi się że mają strasznie silne żuwaczki albo po prostu je "wykorzystują w 100%"
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 25 mar, 2021

Tlaloc pisze: śr 24 mar, 2021
ursua pisze: śr 27 sty, 2021 "obgryzla korek" - pogryzla scianki, ktore ustawilem w probowce. zrobila w nich pare dziur ale nadal stoja. teraz ma na "podlodze" mnostwo korkowego pylu.
Teraz już wiem dokładnie co miałeś na myśli :)
Moja kolonia powędrowała do gniazda korkowego z tydzień temu :D

Za 2-3 miesiące już nie będzie korka :lol: :lol: :lol: :lol:


A jak tam twoje mrówki?
Mącznika wyjadają od środka czy najpierw przecinają i mielą całą skorupkę a dopiero potem wypijają soczek? :lol:
Wydaje mi się że mają strasznie silne żuwaczki albo po prostu je "wykorzystują w 100%"

U mnie wyjadają środek, ale ja tnę na kawałki
ursua
Posty: 14
Rejestracja: czw 13 sie, 2020

czw 08 kwie, 2021

u mnie niestety bez zmian. krolowa nie ruszyla i obawiam sie, ze juz nie ruszy.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 09 kwie, 2021

Opisz gdzie trzymasz królową - pokaż zdjęcia i opisz jak dogrzewasz ? kabel grzewczy ? mata czy jak ? pytanie jeszcze jak mierzysz że masz tam 25 - 26 st? termometrem ? jakim ? zdjęcie pokaż
ursua
Posty: 14
Rejestracja: czw 13 sie, 2020

pt 09 kwie, 2021

hej,
trzymam ją w probówce tzw pierwszy krok z podzialem na 3 komory (siedzi w tej najdalej od waty jak to sucholubny gatunek), grzeje kablem grzewczym z termoregulatorem ustawionym na 25 stopni (czujnik w kartonie, na dnie kartonu polozony kabel grzewczy, nie dotyka probowek).Razem na jednym ruszcie w kartonie mam tez 6 krolowych Messor wasmanni, te juz dawno maja po kilkanascie robotnic, larwy, jajka etc. (no oprocz jednej, o dziwo najwiekszej, ktora odhowala pierwsze pokolenie w ilosci sztuk 3 i dalej nic, a myslalem, ze najwieksza bedzie najbardziej plodna).
ODPOWIEDZ