Ogrzewanie mrówka messor barbarus

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Bratek242
Posty: 7
Rejestracja: śr 30 gru, 2020

pn 01 lut, 2021

Witam aktualnie poszukuje maty grzjeacej dla mrówek dlatego używam łapki grzejącej, czy jets ona póki co dobra, czy lepiej z niej zrezygnować. Jak wiemy mamy zimę więc ogrzewanie jets potrzebne a boję się że ta lampka może w jakiś sposób płoszyć mrowki z areny, chodź daje z +2°C. Kolonia liczy około 30 robotnic dlatego martwię się o to że ta łapka świeci im wiekszasc dnia(nielicząc nocy) i czy to też jakoś nie wpływa źle na mrowki? Na początku jak je dostałem nie świeciłem lapmka i dosyć sporo ich CHODIZLO po arenie, teraz jak zacząłem świecić, to strasznie mało ich wychodzi, czy to właśnie od tego zależy? To tak jakby lapka za bardzo je grzała i nie chciałby one wychodzić

A przy okazji, czy jeśli mrowki mają +22°C to rozwijają się wolniej niż gdyby miały np 26-29°C czy to nie ma żadnego znaczenia?
Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 02 lut, 2021

Domyślam się że te wszystkie "łapki" które napisałeś w poście to miały być "lampki" ;)
Bratek242 pisze: pn 01 lut, 2021 boję się że ta lampka może w jakiś sposób płoszyć mrowki z areny
A no pewnie płoszy (często tak się zmusza mrówki do przeprowadzki), do tego nie masz kontroli nad temperaturą. Powinieneś zaopatrzyć się w ogrzewanie z termostatem-matę lub częściej hodowcy polecają kabel grzewczy gdyż można ogrzewać punktowo. Mrówki powinny mieć gradient temperatury by mogły wybrać sobie temperaturę jaka im odpowiada.
Bratek242 pisze: pn 01 lut, 2021 teraz jak zacząłem świecić, to strasznie mało ich wychodzi, czy to właśnie od tego zależy?
Jest to bardzo prawdopodobne, jednak jak już pisałem w innym Twoim poście-pokaż jak wygląda całość. Bo jeśli będzie ich za mało w zbyt dużym gnieździe to też nie są tak aktywne.
Bratek242 pisze: pn 01 lut, 2021 czy jeśli mrowki mają +22°C to rozwijają się wolniej niż gdyby miały np 26-29°C czy to nie ma żadnego znaczenia
Tak, wolniej. W jednym z linków które podałem w innym temacie, który napisałeś jest podana temperatura jaką powinny mieć.

Ogólnie rzecz biorąc to wygląda na to że jesteś nieprzygotowany z wiedzy, a już je kupiłeś mrówki, nieładnie :?
Proponuję pisać w jednym temacie żeby wszyscy wiedzieli o którą kolonię chodzi, a nie skakać tak po tematach :)
ODPOWIEDZ