Austryjackie mrówki

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

SprinterYT
Posty: 25
Rejestracja: śr 04 maja, 2022

ndz 31 lip, 2022

Siemka 2 dni temu przyjechałem do Austrii. Byłem dzisiaj na spacerze po górach i w oczy rzuciła mi mi się piękna, lekko błyszcząca, jeszcze że skrzydłami królowa mrówek. Ma trochę ponad 1 cm, wyglądem i rozmiarem przypomina mi Lasius Niger. Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu tego gatunku
Załączniki
Tu daje zdjęcie. Sorry za jakość ale cały czas się rusza
Tu daje zdjęcie. Sorry za jakość ale cały czas się rusza
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 31 lip, 2022

Witam.
Obawiam się że zdjęcie jest za słabe do identyfikacji, przydałoby się lepsze światło. Nie podałeś też żadnego opisu choćby rozmiaru.
Ponadto królowa posiada skrzydła, więc całkiem możliwe że jest niezaplemniona. Proponuję wypuścić :)
Pozdrawiam
SprinterYT
Posty: 25
Rejestracja: śr 04 maja, 2022

ndz 31 lip, 2022

Witam, rozmiar jest podany wcześniej czyli trochę ponad 1 cm. Pod spodem zamieszczam lepsze zdjęcie.
Pozdrawiam

Ps. Mrówkę zamierzam wypuścić tylko byłem ciekaw co to za gatunek
Załączniki
IMG_20220731_183300.jpg
SprinterYT
Posty: 25
Rejestracja: śr 04 maja, 2022

ndz 31 lip, 2022

A masz pomysł co to za mrówka :?:
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

ndz 31 lip, 2022

SprinterYT pisze: ndz 31 lip, 2022 A masz pomysł co to za mrówka :?:
Zdjęcia lepsze muszą być — z takiego czegoś ciężko coś więcej powiedzieć
Wiktor Świstak
Posty: 8
Rejestracja: ndz 13 cze, 2021

ndz 31 lip, 2022

Witaj. Zdjecia najlepsze nie sa, a szkrzydla na krolowej nie ulatwiaja identyfikcji, jednak minn. po ksztalcie glowy mozna wywnioskowac, ze prawdopodobnie jest to rodzaj Formica. Do okreslenia dokladniejszego gatunku przydalyby sie lepsze zdjecia, jednak skoro pieknie sie blyszczy oraz zostala zlapana w gorach, to poszedlbym w strone Formica lemani (choc byc moze jest to fusca lub inny gatunek z tej "grupy").
SprinterYT
Posty: 25
Rejestracja: śr 04 maja, 2022

pn 01 sie, 2022

Dziękuję za odpowiedzi po dłuższym przyglądaniu i szukaniu informacji i mrówkach Formica stwierdziłem że to Formica fusca 😁👍
ODPOWIEDZ