Kolonia messor barbarus powoli wymiera

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

AroOsw
Posty: 7
Rejestracja: śr 01 wrz, 2021

pt 23 wrz, 2022

Witam serdecznie, szukam porady odnośnie mojej koloni messor barbarus. Kolonia ma rok, cały czas ładnie się rozwijała, w ciągu roku z kilkunastu osobników powiększyła się do myślę okolicy lub ponad 100 szt. Pojawiły się wszystkie kasty, oraz w czerwcu nawet samiec ze skrzydłami, niestety od ok dwóch miesięcy Kolonia cały czas się kurczy, ciągle na śmieciach pojawiają się nowe osobniki które padły. Formikarium mają cały czas to samo. Kiedy podaje larwy mącznika są praktycznie od razu wyrzucane w kąt. Aktualnie zostało z 30 osobonikow różnych kast i jak tak dalej pójdzie będzie po kolonii. Ma ktoś jakiś pomysł o co może chodzić?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 23 wrz, 2022

Witam.
AroOsw pisze: pt 23 wrz, 2022 Kolonia ma rok, cały czas ładnie się rozwijała
Pokażesz?
AroOsw pisze: pt 23 wrz, 2022 w czerwcu nawet samiec ze skrzydłami
Jesteś pewien że królowa nadal żyje? Samce pojawiają się chyba z jaj robotnic...
AroOsw pisze: pt 23 wrz, 2022 Formikarium mają cały czas to samo.
Jak kolonia się skurczyła to wypadałoby żeby i formikarium się skurczyło, czyli pewnie do probówki trzeba będzie...
AroOsw pisze: pt 23 wrz, 2022 Kiedy podaje larwy mącznika są praktycznie od razu wyrzucane w kąt.
To głównie larwy mrówek jedzą białko, królowa też ale nie w jakichś zauważalnych ilościach. Więc jeśli nie ma larw mrówek to i białka nie będą przyjmowały.

Kolonia dogrzewana? W jakiej temperaturze trzymane? Kolonia hibernowana?

Pozdrawiam
AroOsw
Posty: 7
Rejestracja: śr 01 wrz, 2021

ndz 25 wrz, 2022

slodkie_ciacho pisze: pt 23 wrz, 2022 Witam.
AroOsw pisze: pt 23 wrz, 2022 Kolonia ma rok, cały czas ładnie się rozwijała
Pokażesz?

Poniżej wstawiam zdjęcia
AroOsw pisze: pt 23 wrz, 2022 w czerwcu nawet samiec ze skrzydłami
Jesteś pewien że królowa nadal żyje? Samce pojawiają się chyba z jaj robotnic...

Tak, oczywiście że żyje
AroOsw pisze: pt 23 wrz, 2022 Formikarium mają cały czas to samo.
Jak kolonia się skurczyła to wypadałoby żeby i formikarium się skurczyło, czyli pewnie do probówki trzeba będzie...

Generalnie są w tym formikarium od lutego, gdzie była ich podobna ilość i były w stanie w tym miejscu dobić do 100
AroOsw pisze: pt 23 wrz, 2022

Kiedy podaje larwy mącznika są praktycznie od razu wyrzucane w kąt.
To głównie larwy mrówek jedzą białko, królowa też ale nie w jakichś zauważalnych ilościach. Więc jeśli nie ma larw mrówek to i białka nie będą przyjmowały.

Kolonia dogrzewana? W jakiej temperaturze trzymane? Kolonia hibernowana?

Mają matę pod formi od niedawna, ponieważ w lato nie była potrzebna. 30 przy macie, ale mają piętrowe formi więc idą sobie w górę jak im za ciepło. Nie nie hibernowałem kolonii

Pozdrawiam
Załączniki
20220925_105242.jpg
20220924_173658.jpg
AroOsw
Posty: 7
Rejestracja: śr 01 wrz, 2021

śr 28 wrz, 2022

Odpowiedziałem na wszystkie pytania pod twoimi pytaniami :wink:
Mrówki żyły już w takiej liczbie w tym formikarium na początku roku po przeniesieniu z probówki i dobiły ponad 100 osobników, więc myślę że nie chodzi tu o za dużo miejsca.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 30 wrz, 2022

AroOsw pisze: śr 28 wrz, 2022 Odpowiedziałem na wszystkie pytania pod twoimi pytaniami :wink:
Sory, przeoczyłem :?

Faktycznie nie wygląda to tragicznie jeśli chodzi o ilość miejsca ale wizualnie wydaje się że nadal trochę duże.
Niestety nie mam zbytnio pomysłu, zwykle przyczyną jest stagnacja lub za duże gniazdo...

Nawadniane odpowiednio? Jeśli dobrze rozumiem to gniazdo jest nawadniane od góry i woda po gąbce spływa w dół? Zauważ że w dolnej komorze (teoretycznie najbardziej wilgotnej) zrobiły spichlerz, normalnie robią raczej w suchym miejscu. Dodatkowo mata zmusiła je do przejścia wyżej (bardziej sucho, dalej od wejścia).
Według tej strony odpowiednia temperatura to do 28⁰C, więc może jednak ciut za ciepło.

Z samymi mącznikami wszystko ok? Świeże czy już długo mrożone?
ODPOWIEDZ