Adopcja dużej kolonii Messor barbarus

Mrówki bez granic :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Adalbertus
Posty: 5
Rejestracja: pn 31 lip, 2023

pt 18 sie, 2023

Myślałem o przyszłości moich Messor barbarus. Przypuszczając, że kolonia dobije 500 (bądź więcej) robotnic, i jeśli podczas rójki w formikarium, złapię królową, a królowa w gnieździe " macierzystym" umrze, to będę mógł przeprowadzić adopcję z rójkową królową? Jeśli tak to jak? :pisarz:
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 18 sie, 2023

Witam.
Adalbertus pisze: pt 18 sie, 2023 jeśli podczas rójki w formikarium, złapię królową, a królowa w gnieździe " macierzystym" umrze, to będę mógł przeprowadzić adopcję z rójkową królową?
Nie, nie słyszałem żeby ktoś z powodzeniem przeprowadził w kontrolowanych warunkach domowych rójkę mrówek, w której doszłoby do kopulacji i zaplemnienia królowej (oczywiście pomijam gatunki ze chowem wsobnym typu Tetramorium bicarinatum/Pheidole megacephala itp....
Należałoby zakupić samotną królową i wtedy próbować adopcji. Niestety jak, w przypadku Messor to już nie wiem, spróbuję podpytać bo w sumie ciekawe. Polskie gatunki niby można przez lodówkę (choć nie wszystkie trzeba w ten sposób), Messor nie jestem pewien czy schłodzenie ich nie zabije.
Adopcja przez lodówkę
Śmierć królowej - co dalej
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ