Dodaj swego insekta

Makrofotografia - robimy zdjęcia naszym mrówkom

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

sob 24 lip, 2010

mat17a pisze:co to? to zjada mrowki, pod kamieniem, razem z Myrmica

Obrazek

socolovsky
gdzie mozna znaleźć tego mrowkolwa - nigdy go nie widziałem
to stonoga popularnie zwana, taki skorupiak. larwy mrówkolwów można spotkać pod każdą chatą gdzie jest odrobina suchego piasku bo to zwierzęta lubiące ludzi:P
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

ndz 25 lip, 2010

Jeremi pisze:to stonoga popularnie zwana,
U mnie mianem "stonoga" określa się krocionogi i tym podobne :D Co kraj - to obyczaj :p
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pn 26 lip, 2010

Ja mówię tyle co pamiętam z biologii... :P
bartel441
Posty: 216
Rejestracja: śr 27 sty, 2010
Lokalizacja: WARSZAWA/LEGIONOWO

pn 26 lip, 2010

a to larwy zakopują się w ziemi i jedzą mrówki ?? czy imago ??
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 27 lip, 2010

Znawcą nie jestem, ale z tego co wiem to one są detrytofagami.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

wt 27 lip, 2010

A to nie jest prosionek?
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 27 lip, 2010

On ci to jest. :wink:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

śr 28 lip, 2010

No można se sprawdzić w kluczu co to jest:P
Larwy mrówkolwów zakopują się w ziemi i robią lejki-pułapki na owady. Jak znajdziesz taki lejek w ziemi to weź patyka i podkop się pod ten lejek i wyciągniesz taką larwę. Bierz większe lejki bo wtedy są większe larwy które łatwiej zauważysz. Imago to już owady latające ale nigdy się nie przyglądałem.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

śr 28 lip, 2010

Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 28 lip, 2010

Trochę. Użyłeś dufuzora? Jednak w terenie wyglądałyby lepiej, przynajmniej ta błonówka ;P
A jak już tak studyjnie to dobre oświetlenie i delikatna obróbka w programie graficznym :)
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

sob 31 lip, 2010

główny maruda
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 31 lip, 2010

pawelllQwE, robiłem bez lampy bo jeszcze wtedy myślałem że oświetlenie będzie wystarczające. :?
To czy w studiu czy w terenie to już jak kto lubi. Wtedy akurat padało więc miałem utrudnione zadanie. :p To muszę zainstalować sobie ten program który był dołączony do aparatu bo mam picasse a ona jest raczej uboga w takie funkcje. :wink:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 01 sie, 2010

MAck, fociłeś już wcześniej ważki?
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

ndz 01 sie, 2010

pawelllQwE pisze:MAck, fociłeś już wcześniej ważki?
Rzadko, jak się akurat trafi i chce współpracować to próbuje ale specjalnie ich nie szukam tak jak mrówek. Ważki wymagają ponadto innego sprzętu niż mrówki. A Ty? :)
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 01 sie, 2010

MAck pisze:A Ty? :)
Coś Ty ;P A to dlatego, że:
MAck pisze:Ważki wymagają ponadto innego sprzętu niż mrówki.
No właśnie :) Z samym "body" nie będę polował na ważki, jakościowo raczej by nie było nawet w normie przeciętnej, a z Raynoxe'em nie będę nawet się wygłupiał :P Chyba, że trafił by się jakiś okaz, który by się nie ruszał (patrz trup, zamrożony itp. ;>), albo zrobił bym czatownię w trawach na ważki i liczyłbym na szczęście, że może akurat siądzie na tym kłosie, na który ustawiony mam aparat :p

Czego używasz do "ptaszków"? Podejrzewam, że czegoś co zaczyna ostrzyć od 1 - 2 m?
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

ndz 01 sie, 2010

pawelllQwE pisze:Chyba, że trafił by się jakiś okaz, który by się nie ruszał (patrz trup, zamrożony itp. ;>), albo zrobił bym czatownię w trawach na ważki i liczyłbym na szczęście, że może akurat siądzie na tym kłosie, na który ustawiony mam aparat :p
Warto wstać o świcie lub szukać ich w trakcie zachodu słońca są wtedy mniej aktywne.
pawelllQwE pisze:Czego używasz do "ptaszków"? Podejrzewam, że czegoś co zaczyna ostrzyć od 1 - 2 m?
To jeszcze bardziej odległy dla mnie temat niż ważki ;) Mam obiektyw 300mm, ostrzy od 3m, niestety jest dość ciężki... więc w większości przypadków jak zaczynam się zastanawiać co zabrać to wychodzi na to, że ten obiektyw zostaje w domu. Sprzęt makro ma zawsze pierwszeństwo w moim plecaku ;) Fotografia ptaków zaczyna się od 300mm więc najlepiej byłoby mieć coś o dłuższej ogniskowej - 400, 500mm, ale to już bardzo duży koszt jeżeli chce się mieć przyzwoitą jakość.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 01 sie, 2010

Uuaa.. to się zrozumieliśmy :p
"Ptaszków" miałem na myśli ważki ;D
O prawdziwych ptaszkach nie mam co myśleć na razie - cena sprzętu, z którym pasuje podejść do obiektu trochę mnie przeraża ;]
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

ndz 01 sie, 2010

Zmylił mnie Twój komentarz dot. minimalnej odległości ostrzenia. W przypadku ważek przeważnie korzystam z pierścieni pośrednich co daje mi możliwość robienia zdjęć z kilku-kilkunastu cm, trzeba poruszać się baaardzo powoli a ważka da się sfotografować ;) Raczej nie ma sprzętu do makrofotografii, który pozwala na fotografowanie z odległości 1-2m, a przynajmniej ja o takim nie słyszałem. Nawet obiektyw Canona EF 180mm f/3.5L Macro USM daje możliwość robienia zdjęć z odległości jedynie 46cm ale przypuszczam, że jest to liczone od matrycy a nie od końca obiektywu więc ostatecznie zostaje nam jakieś 2Xcm od obiektu do obiektywu.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 01 sie, 2010

O! Czyli i tak bardzo blisko, dobrze wiedzieć ;)
Tak już poza tematem - lustrzanki dają dużo większe możliwości, chociażby ogrom obiektywów, możliwość użycia pierścieni itp. Ale kompakta warto mieć w zapasie :)
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 22 sie, 2010

To jeszcze nie ważka, i w dodatku już nocą kiedy się nie ruszają ale jednak :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

pn 23 sie, 2010

Pierwsze świetne ;) marzy mi się od dłuższego czasu tego typu zdjęcie z mrówką, najlepiej o zachodzie słońca ;)
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 23 sie, 2010

Dzięki, w takim razie poluj ;) Akurat motylek się prawie nie ruszał bo było zimno więc i łatwiej, a mrówki cały czas w ruchu - chociaż zwabić miodem...
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

śr 02 lut, 2011

W te wakacje myślałem o pająku, ale po zobaczeniu tych zębisk to chyba sobie daruję, bardzo ładna samiczka :)
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
ODPOWIEDZ