Wybór aparatu

Makrofotografia - robimy zdjęcia naszym mrówkom

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 25 mar, 2009

Witam!

W związku z tym, że w najbliższy poniedziałek jadę kupić aparat chciałem zapytać o najważniejsze rzeczy podczas wyboru. W tematyce aparatów jestem kompletnym amatorem i nie chcę kupić jakiegoś badziewia. Na początek chciałbym zaznaczyć, że nie będzie to aparat tylko do makro lecz do zwykłego fotografowania(zjazdy rodzinne, krajobrazy itp.). Mam kupić kompakt czy lustrzankę, nie orientuję się za bardzo ale chyba lustrzanki są lepsze. Jakie parametry ma mieć aparat i czy firma z jakiej jest tez się liczy? Co do tych parametrów to jakie byłyby dobre do robienia zdjęć w trybie makro a jednocześnie do zwykłego fotografowania(j/w)? Czy konieczne jest kupowanie tych wszystkich pierścieni/tulejek itd? Prosiłbym o jak najdokładniejsze opisy. jeśli komuś by się chciało to może wstawić zdjęcia i napisać jakie parametry miał aparat którym to robił lub podać link do zdjęć już zrobionych w trybie makro i zwykłe :wink:

Chętnych do "głębszej" pomocy zapraszam na PW.

Za wszystkie odpowiedzi będę bardzo wdzięczny :)

P.S. Za niedługo rójki i trzeba to robactwo będzie oznaczyć :p
Awatar użytkownika
Pumba
Posty: 200
Rejestracja: sob 13 gru, 2008
Lokalizacja: Bydgoszcz

śr 25 mar, 2009

Jak na początek radzę kupno kompaktu a nie lustrzanki. Widząc ten post odradzam kupno lustrzanki. Z resztą są bardzo drogie i bez bajerów trochę mało użyteczne.

Pierwsza moja rada w praktyce radzę firmę Kodak. Nie jest to zła firma ani jedna z najlepszych. Według mnie najlepsza firma z kompaktami w porównaniu cena=jakość.

Po drugie mogę się pochwalić, że przez pierwsze 2 lata miałem kompakt Kodak, a teraz przerzuciłem się na lustrzankę Sony i jestem z tego przygotowania dla wysłużonego mi Kodaka wdzięczny.

Po trzecie dokładnie to proponowałbym sprzęt Kodak EasyShare z serii Z IS.
Teraz patrzałem najnowszy jest niezły. Ma kopa. Zerknijcie ci co się znacie: http://www.kodak.com/eknec/PageQuerier. ... cale=pl_PL
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 25 mar, 2009

A ten kodak to lustrzanka jest? Miałem wcześniej kompakt ale się zepsuł. Wypowiadajcie się dalej. Głównie chodzi mi o te parametry żebym sobie mógł w sklepie porównać.
Awatar użytkownika
Pumba
Posty: 200
Rejestracja: sob 13 gru, 2008
Lokalizacja: Bydgoszcz

śr 25 mar, 2009

Jest to kompakt. Moim zdaniem świetnie się nadaje do przejścia na lustrzankę. One kosztują do tysiąca, a powiedzmy taka lustrzanka za samo body dasz 1500zł z kitem 2000zł do tego chcesz przez siebie wybrane dobre szkiełko nawet za 7000zł parę filtrów, szkieł powiększających, dyfuzor, statyw, kartę pamięci, torbę itp. Przy zakupie kompaktu ograniczasz się do kupna jego samego, akulumatorków, karty pamięci, statywu i może jakiejś taniej torby. Dalej już nic nie da rady.

Naprawdę polecam, ale pamiętaj jedno: Wybór należy do Ciebie samego! Oczywiście nikt nie zabrania ci kierować się radami.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 25 mar, 2009

Hmm... to mi się pomieszało, czym różni się lustrzanka od kompaktu?
Awatar użytkownika
Pumba
Posty: 200
Rejestracja: sob 13 gru, 2008
Lokalizacja: Bydgoszcz

śr 25 mar, 2009

Kompakt ma wszystko w programach tematycznych. Nie musisz ustawiać czasu naświetlania, czasu otwarcia przysłony ( migawki) ani czułości ISO. On sam wszystko ustawia w zależności w jakich okolicznościach chcesz zrobić zdjęcie. Ponadto monitor LCD pokazuje ci cały kadr zdjęcia jaki będzie na zdjęciu.

Tylko osobom, które się znają na fotografii zdjęcia z lustrzanki wychodzą. Mało to są one fantastyczne przy doborze profesjonalnych akcesori do danej chwili. Trzeba pamiętać, że zdjęcia są wykonywane za pomocą wizjera. Przy przesunięciu lustra kadr widoczny w wizjerze morze być odmienny z tym na matrycy. Operatorami lustrzanek są zazwyczaj ludzie po skończonej szkole fotografii lecz teraz lustrzanki okazują się coraz bardziej dostępne dla kieszeni zwykłego Polaka i dużo osób po zaznajomieniu się z wieloma książkami pykają zdjęcia jak pro amatorzy^^.

Jeśli mówię coś nie zrozumiale lub źle to można mnie poprawić. Ja należę do fotoamatorów fotografii z hobby. Już mam parę lektur za sobą^^
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 28 mar, 2009

Dzięki za odpowiedzi. To w takim razie może kupić hybrydę? Miał ktoś z takimi do czynienia?
Awatar użytkownika
Pumba
Posty: 200
Rejestracja: sob 13 gru, 2008
Lokalizacja: Bydgoszcz

sob 28 mar, 2009

Kumpel mojego brata miał lecz bezpośrednio nie miałem z nim do czynienia. Nie mam pojęcia, ale kumpel był zadowolony. Firma chyba Pentagram lub coś w tym stylu. Za firmę nie odpowiadam, bo nie znam.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 28 mar, 2009

A jaki wybrać typ zasilacza (baterie-jeśli tak to 2 paluszki czy 4, a może zasilacz)? A jest jakaś różnica między USB typu 1.0 a 2.0 (nie chodzi mi o szybkość przesyłania danych), czyli jak podłącze 2.0 albo 1.0 to każdy powinien być dobry, i nie powinno być żadnych problemów?
Awatar użytkownika
Pumba
Posty: 200
Rejestracja: sob 13 gru, 2008
Lokalizacja: Bydgoszcz

sob 28 mar, 2009

Najlepszymi do aparatów są akumulatory dedykowane, firmowe, najczęściej w zastawie. Kodak nie daje w zestawie tak jak Sony. W Kodaku korzystałem z 2 akumulatorów GP 2700 mAh.

Do aparatów są dołączane w zestawie dwa kable. Pierwszy do telewizora. Drugi do kompa. Ten do kompa ma z jednej strony wejście na aparat (najczęście jest to mini USB typu A), a z drugiej strony USB typu A (wersja 1.0 wyszła z użycia iż jest za wolna teraz stosuje się wersję 2.0).
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

ndz 29 mar, 2009

rozmawialem z moim szefem ktorego fotografia to hobby i powiedzial ze najlepsze i w miare najtansze rozwiazanie do robienia zdjec makro to aparat Fuji (chyba s7 czy x7 nie pamietam dokladnie), kompaktowy aparat z dosc duza ogniskowa i umowliwia robienie zdjec makro z odleglosci 2cm od obiektywu. moze jak bede sie kiedys znowu z nim widzial to podpytam dokladnie o jaki model chodzilo :wink:
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 29 mar, 2009

Tylko, że mi nie jest potrzebny wyłącznie do makro, ale dzięki za info :wink:
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

ndz 29 mar, 2009

pawelllQwE pisze:Tylko, że mi nie jest potrzebny wyłącznie do makro, ale dzięki za info :wink:
nie jest to aparat tylko do makro, mozesz spokojnie pstrykac nim foty na imieninach cioci kloci albo krajobrazy pieknego polskiego miasta :D
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 29 mar, 2009

Wezmę to pod uwagę :wink:

[ Dodano: Pon 30 Mar, 2009 ]
Wybrałem Canona sx10, zamówiony na jutro, może ktoś go posiada/ł i możecie mi coś o nim powiedzieć w praktyce?
ODPOWIEDZ