Fujifilm FinePix HS10

Makrofotografia - robimy zdjęcia naszym mrówkom

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

ndz 15 maja, 2011

Wrzucę kilka zdjęć ze swoich hodowli. :pstryk: Błysk lampy przytłumiłem kartonikiem - jeszcze nie zrobiłem sobie dyfuzora. Zawsze miałem problemy ze zdjęciami mrówek w formikariach i probówkach. Dlatego postanowiłem nad tym popracować.
Proszę fachowców o ocenę :wink: Chodzi mi głównie o światło, WB, i tym podobne sprawy.

1.
Obrazek

2.
Obrazek

3. I zarośnięte formi Myrmicy. Chaotyczne i prześwietlone, czyż nie :mack: W sumie wrzuciłem po to aby otrzymać odpowiedź na poniższe pytanie:
Obrazek

Tak na marginesie: te gloniki im nie zaszkodzą :?:
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 15 maja, 2011

ale czerwone te zdjęcia O.o
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

ndz 15 maja, 2011

No fakt ostatnie jest czerwone. To sprawka prześwitlonego tła - czerwonego gipsu.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

ndz 15 maja, 2011

Nie zauważyłem żeby glony szkodziły mrówkom.
główny maruda
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 15 maja, 2011

Te poczwarki też jakieś takie nienaturalnie różowe. Co dodawałeś do gipsu?
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 15 maja, 2011

Zrób dyfuzor. Zdjęcia są słabo doświetlone. Mało wyciągnięte z cieni. Dlatego dyfuzor i poprawka ;)
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pn 16 maja, 2011

Gips jest zmieszany z pyłem ceglanym i z niczym innym.

PS: Harnaś'u chodzi Ci o poczwarki Myrmica sp. czy o Formica fusca bo nie bardzo czaję.
pawelllQwE pisze:Zrób dyfuzor. Zdjęcia są słabo doświetlone. Mało wyciągnięte z cieni. Dlatego dyfuzor i poprawka ;)
Tak jest, dyfuzorek i będę się szkolił :D

PS II: Czy zwykła lampa z dyfuzorem wystarczy do dobrego doświetlenia zdjęcia? Bo nie posiadam lampy zewnętrznej ...
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 16 maja, 2011

dexter688 pisze:PS II: Czy zwykła lampa z dyfuzorem wystarczy do dobrego doświetlenia zdjęcia? Bo nie posiadam lampy zewnętrznej ...
Oczywiście. Głównie po to robi się dyfuzor żeby nie kupować dodatkowych lamp :P
dexter688 pisze:PS: Harnaś'u chodzi Ci o poczwarki Myrmica sp. czy o Formica fusca bo nie bardzo czaję.
Chyba o Formica. Ale to ma związek z oświetleniem.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pn 16 maja, 2011

Chodziło mi o Formica.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pn 16 maja, 2011

Ta wzmianka o gipsie zbiła mnie z tropu :p A co do koloru poczwarek - Paweł ma zapewne racje - sprawa oświetlenia.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pn 16 maja, 2011

Ja też mieszałem gips z pyłem ceglanym. Tylko u mnie pył był prawdziwym pyłem. Wyszedł mi jednolity kolor.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 16 maja, 2011

Podoba mi się faktura tego gipsu:-)
główny maruda
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pn 16 maja, 2011

No to niech będzie i tak: opowiem wam jak to było :D
To było moje pierwsze formi. Okropnie byłem z niego dumny, jak to zwykle bywa w takich przypadkach. Jednak z czasem zaczęły ukazywać się jego wady i niedociągnięcia. Ale jako tako mogło nadawać się na mieszkanko dla mrówek. Lecz potem dziwna sprawa gips się wypaczył. Po prostu wygiął się na kształt nawiasu -> ). Nie było to wielkie odchylenie - rzędu 2-3 mm, ale jednak wystarczająco upierdliwe żeby zdecydować się na zdemontowanie formikarium. A więc formi zostało rozłożone do czynników pierwszych, a gniazdo wyszlifowane papierem ściernym. I oto moim oczom ukazała się taka fakturka. Efekt niezamierzony, ale bardzo ładnie to wygląda. Widocznie pył ceglany pozbijał się w grudki po wymieszaniu z gipsem i wodą.
A więc odpowiadając na ten post Harnaś'a
Harnaś pisze:Ja też mieszałem gips z pyłem ceglanym. Tylko u mnie pył był prawdziwym pyłem. Wyszedł mi jednolity kolor.
U mnie pył był również prawdziwym pyłem. Cegły kruszyłem w młotkiem i mieliłem w maszynce :D Jak ktoś nie wierzy to proszę tak pierwotnie wyglądało to formi -> viewtopic.php?f=4&t=3185
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 16 maja, 2011

Tak myślałem że było to szlifowane :-) Jak ja będę coś odlewał to podrzucam do masy jakichś kamyczków i zeszlifuje potem z 5mm powinno wyglądać podobnie.
główny maruda
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pn 16 maja, 2011

To nie wiedziałem, że w środku będzie taki zbrylony. :wtf:
Ale fajnie to wygląda. :wink:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pn 16 maja, 2011

Harnaś pisze:To nie wiedziałem, że w środku będzie taki zbrylony. :wtf:
Też byłem zdziwiony :D
Drwal pisze:Tak myślałem że było to szlifowane :-) Jak ja będę coś odlewał to podrzucam do masy jakichś kamyczków i zeszlifuje potem z 5mm powinno wyglądać podobnie.
Tyle, że kamyczki mogą wykruszyć się z gipsu robiąc dziurę i rysując powierzchnię.
Grudki pyłu ceglanego były dosyć miękkie, więc dały się przyszlifować. Ale podczas szlifowania wyskoczyło z gipsu kilka twardych grudek ceglanych średnicy ok 1-2mm (dziwnym trafem nie zostały zmimelone na proch i pył) i trochę pocięły płaską ściankę wylewki gipsowej. Na szczęście praktycznie tego nie widać ( i trochę udało się zapolerować :D ).
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 16 maja, 2011

Po pierwsze kto Ci powiedział że będę lał z gipsu? Mam kątówkę i tym będę to szlifował. Najpierw muszę próby porobić.
główny maruda
ODPOWIEDZ