Fujifilm FinePix HS10

Makrofotografia - robimy zdjęcia naszym mrówkom

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

czw 20 maja, 2010

No właśnie od kilku dni mam taki sprzęcik

Obrazek

http://optyczne.pl/126.1-Test_aparatu-F ... 4%99p.html - dane techniczne
To kompakt, ale ma możliwość założenia filtrów, soczewek i konwerterów. Mam zamiar dokupić mu makrokonwerter. Co mi poradzicie? Raynox DCR-250?
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 20 maja, 2010

Niezły sprzęcik ;]
A Raynoxa jak najbardziej polecam ;)
Z tego co widzę na YouTube to niezłe filmiki kręci ten aparat, FullHD + Raynox DCR 250 i wymiatasz ;)
Na razie "pochwal się" jakimiś filmikami/zdjęciami.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

czw 20 maja, 2010

Na razie nie ma czym. A jakichś śmieci nie będę wrzucał :D
Na polu (na dworze- jak to niektórzy mówią) leje, w domu ciemnawo, niema czemu fotek pstrykać. Na razie trochę eksperymentuję, jak trzasne coś fajnego, to - bądźcie pewni - pochwale się :D
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pt 21 maja, 2010

Zazdroszczę. Z takim zoomem, to bym wziął dcr-250, mocniejszego nie ma sensu. Filmy hd macro pięknie wyglądają, pod warunkiem że je robisz ze statywem.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pt 21 maja, 2010

Bez statywu ani rusz. :wink:
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pn 24 maja, 2010

Próba zoom'u. :D
Obrazek
Obrazek

Hehehe. Ten krzaczek i (niestety) sterta śmieci znajdują się na środku zdjęcia 1 pomiędzy dwoma zadrzewieniami. Jak powiększycie to będzie widać taką białą plamkę - śmieci :D

I kwiatuszek :D
Obrazek

Za jakieś dwa tygodnie będę miał więcej czasu i raynox'a to postrzelam trochę fotek.
Ostatnio zmieniony śr 26 maja, 2010 przez dexter688, łącznie zmieniany 1 raz.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 24 maja, 2010

Zoom konkretny ;)
Kwiatuszek też niczego sobie ;]
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 24 maja, 2010

Na takie kwiatuszki radzę uważać - szczególnie z oczami :)
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

śr 23 cze, 2010

No - minął miesiąc. Przedwczoraj kurier przywiózł makrokonwerter - Raynox DCR 250.
Obfotografowałem w domu żołnierzyka Campo, którego złapałem kilka dni wcześniej i trzymałem specjalnie na tę okazję. Jednak żołnierzyk padł... Trudno. Zdjęcia można zrobić trupkowi :p
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnie zdjęcie przyżółcone - zapomniałem ustawić balans bieli :p
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 23 cze, 2010

To się chwali ;p
Wiesz pewnie, że fotki za ciemne- więcej światła (czyżby bez lampy?), no ale są to Twoje pierwsze fotki :)
Np. ja bym to widział tak ("pampersowo" mi to wyszło, ale chodzi mi o to, żeby zdjęcie było jasne, zmniejszyłem też rozdzielczość. Z GO się trochę nie wstrzeliłeś to minimalnie poprawiłem)
Obrazek

Tak jak. np tutaj xP
Obrazek

No i wiesz, następnym razem zapodawaj w mniejszej rozdzielczości.
Pracuj dalej, jesteś na właściwej drodze - niech Fuji ma Cię w opiece :mrgreen:
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

śr 23 cze, 2010

Ja bym to widział tak:

Obrazek

ale materiał wyjściowy kiepski więc trudno coś z tego wyciągnąć. Tak jak pisał Paweł, zdjęcie za ciemne.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 23 cze, 2010

O, dowaliłeś :mrgreen:
Można wiedzieć jak to zrobiłeś? ;]
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

śr 23 cze, 2010

pawelllQwE pisze:O, dowaliłeś :mrgreen:
Można wiedzieć jak to zrobiłeś? ;]
Rozjaśniłem całe zdjęcie, poprawiłem kontrast oraz ustawiłem balans bieli + ręcznie wybieliłem lewy górny róg. Na koniec pomniejszyłem i delikatnie wyostrzyłem.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

śr 23 cze, 2010

Nom są za ciemne :| . Pisałem na shocie, że nie mam co wrzucić ale Paweł nalegał :p Dzięki za rady. Następne fotki będą lepsze :p

A w jakim programie obrabiacie zdjęcia ?
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 23 cze, 2010

Ja używam Helicon Filter i od czasu do czasu Microsoft Office Picture Manager ;p
Z pewnością Twoje kolejne fotki będą coraz lepsze ;)
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

śr 23 cze, 2010

dexter688 pisze:Nom są za ciemne :| . Pisałem na shocie, że nie mam co wrzucić ale Paweł nalegał :p Dzięki za rady. Następne fotki będą lepsze :p
Bardzo dobrze, że wrzuciłeś, na kolejnych ekspozycja będzie już poprawnie ustawiona i będzie można się przyczepić do czegoś innego :P
dexter688 pisze:A w jakim programie obrabiacie zdjęcia ?
Sprawdź czy do Twojego aparatu producent nie dorzucił jakiegoś programu (w moim wypadku Canon dorzuca wartościowe programy). Jeżeli nie to sprawdź czy czegoś nie dostałeś kupując drukarkę czy tablet lub inne urządzenie. Jeżeli nadal nic nie masz to mocno zaawansowany a przy tym darmowy jest Gimp.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

czw 24 cze, 2010

Trening czyni mistrza. :p Zobaczymy jaki postęp zrobię przez wakacje i ile tysięcy kiepskich fotek strzelę przez ten czas :p
MAck pisze:będzie można się przyczepić do czegoś innego :P

Będziecie moimi nauczycielami :D
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

czw 24 cze, 2010

dexter688 pisze:Trening czyni mistrza. :p Zobaczymy jaki postęp zrobię przez wakacje i ile tysięcy kiepskich fotek strzelę przez ten czas :p
Właśnie przeglądałem link do optycznych, który podałeś i masz świetny sprzęt, niczego mu nie brakuje. Kwestia tylko poszerzenia wiedzy i zdobycia doświadczenia i fotki będą pierwsza klasa ;)
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

wt 29 cze, 2010

No panowie nauczyciele! Kolejna porcja klasówek do poprawy. Tym razem byłem w plenerze. Postanowiłem robić zdjęcia dużym mrówkom, które nie będą uciekały jak szalone, czyli F.pratensis :D
A więc tak:
1.
Obrazek
Ostrość na tułowiu :?

2.
Obrazek

Nawet ostrość siadła, ale głębia ostrości cienka :)

3.
Obrazek

Trochę rozmazane...

4.
Obrazek

Znowu kiepska GO. :|

5.
Obrazek

:roll: :D Było za ciemne próbowałem poprawić w Gimpie z widocznym skutkiem :lol:
PS: To sanguinea?

6.
Obrazek

7.
Obrazek

Zostawmy na chwilę owady :D

8.
Obrazek
Paweł kiedyś zrobił podobne zdjęcie :D

9.
Obrazek

I całość obywatela :D

* * *

Obrazki znowu trochę duże ( 800x600 ) ale już lepsze niż ostatnio. :D

Mack , Paweł czekam na ostrą krytykę :wink:

Mack - a odnośnie programu do obróbki zdjęć, niedługo przesiąde się na jakiegoś kombajna jaki dostałem razem z Fuji, tylko muszę wgrać system i oprogramowanie do nowego kompa bo na laptopa z którego piszę z kilku powodów nie mogę ( nie chcę ) tegoż programu zaistalować :D

PS: Wreszcie wakacje :mrug: :D :lol: :p Czuję się jakbym wyszedł z więzienia :prisoner: :p
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

wt 29 cze, 2010

Zła pora dnia na robienie zdjęć ;) Unikaj tak silnego słońca przy zdjęciach makro - część zdjęć w związku z tym jest przepalona. Ponadto nie koncentruj się na tym aby uzyskać jak największe powiększenie a aby pokazać coś ciekawego. Przy mniejszych powiększeniach będziesz mieć od razu większą GO za free ;) Na 5 jest WB źle ustawiony, na 6 przydałoby się obiekt doświetlić błyskiem bo tonie w cieniu.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

wt 29 cze, 2010

MAck pisze:Zła pora dnia na robienie zdjęć
No wiesz było coś koło 8:30 - ale słońce nieźle jarało :D
MAck pisze:aby uzyskać jak największe powiększenie

No faktycznie mogłem sobie taki zoom darować :p

Dzięki za rady, postaram się do nich dostosować. :D
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 29 cze, 2010

Niektóre zdjęcia prześwietlone inne niedoświetlone ;p
Zresztą co ja Ci tu będę pisał, Mack dobrze gada ;) Rozdzielczość dobra - nie rozciąga forum ani nic, zresztą na większości forach taka rozdziałka jest przyjęta. Z ostrością sobie za niedługo już poradzisz, tylko może faktycznie zrezygnuj z tak dużego zoomu. Mrówka to może być zbójnica. Na 7 faktycznie koniec z owadami :)
Ostrość opanujesz na dniach więc teraz ćwicz nad kadrem ;)
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

wt 29 cze, 2010

Co do piątki - tak, to zbójnica :)
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

sob 03 lip, 2010

Zdjęcia z kilku ostatnich dni:

Na początek brunneuski na kwiatkach przed domem. Słońce raz zachodziło za chmury raz się pokazywało. W rezultacie większoć zdjęć była ciemna. I tu z pomocą przyszedł GIMP, nawet to jakoś wygląda.


1.
Ostrość nawet dobra dlatego mocno przykadrowałem.
Obrazek


2.
Obrazek


3.
Ruszyła się dziadyga i dlatego rozmazne
Obrazek


4.
Jednak na moich zdjęciach najlepiej wychodzą pszczoły :
Obrazek


5.
Obrazek


6.
Obrazek


7.
Ta muszka miała niewiele ponad milimetr :p
Obrazek


I jak panowie nauczyciele? jest jakiś postęp ? :p Mówcie co złe, a co do pampersa :wink:
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 03 lip, 2010

Super się te mszyce ustawiły, można było zrobić cały listek z mszycami, fajnie by wyglądało ;p
1 zdjęcie szumi. 2 i 3 - jakaś taka dziwna ostrość na mrówce, w ogóle przydałoby się doświetlić lampą 1, 2 i 3 ;)
4 i 5 bardzo ładne choć na 4 trochę za centralny kadr ale jest dobrze. Na 6 jednak ostrość nie do końca siadła na bzygu. Kadr też średni, dużo dzieje się w tle i uwagę przyciąga bardziej sam kwiatek. Lepiej byłoby objąć cały kwiatek z bzygiem na jednolitym tle ;)
Muszka - lepiej byłoby gdybyś doświetlił, podłoże nieciekawe.

Robisz postępy robisz :)
ODPOWIEDZ