Mackro telefonem komórkowym?

Makrofotografia - robimy zdjęcia naszym mrówkom

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pt 04 cze, 2010

A więc postanowiłem spróbować co się da wyciągnąć z zestwu Nokia6300 (aparat 2 mln. pixeli) i soczewka od starego aparatu. Ostrość i kolory nie zachwycają ale do identyfikacji by wystarczyło. Spróbuję wyciągnąć coś więcej, no ale narazie zobaczcie to:
ObrazekObrazekObrazek
Pierwsze było najlepiej doświetlone i najlepiej wyszło, jak brakuje światła to moja komórka nie daje rady i wzbogaca zdjęcie o zielone plamki :lol:
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

pt 04 cze, 2010

Po takiej prezentacji nikt nie powinien twierdzić, że nie jest w stanie zrobić dobrych zdjęć mrów - przecież komórkę i lupę w domu ma każdy!
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 04 cze, 2010

Po takiej prezentacji nikt nie powinien twierdzić, że nie jest w stanie zrobić dobrych zdjęć mrów - przecież komórkę i lupę w domu ma każdy!
Nic dodać, nic ująć. Takie zdjęcia w zupełności wystarczą do określenia chociażby tego jaki to rodzaj (np. Formica czy Myrmica) i stwierdzeniu w jaki sposób królowa zakłada kolonię ;)
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 04 cze, 2010

Po takich fotach to spokojnie można powiedzieć, że to jest Lasius brunneus ;p
Ja bym to przykleił.
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

pt 04 cze, 2010

Dodałem link do przyklejonego tematu: viewtopic.php?p=11516

dexter688 daj znać co to za soczewka (przy samej soczewce chyba nie powinno być takiej winiety), od jakiego obiektywu, z jakiej odległości możesz robić takie zdjęcia.
Myślę, że gdyby mrówy były lepiej oświetlone (dzienne światło) to efekt ostateczny byłby jeszcze lepszy.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

sob 05 cze, 2010

Winietę wiem jak usunąć, tylko muszę nabrać wprawy :D Jaka soczewka? A bo ja wiem. Nawet nie jestem pewien skąd ją mam, ojciec mówi że to część obiektywu od aparatu. Jedno jest pewne - jest stara jak świat :lol: Mogę zrobić jej zdjęcie.
Jest takiej wielkości jak aparat przy komórce, więc soczewkę trzymam w pensecie jakieś 0,5 cm od aparatu. Zdjęcia robione z jakichś 5 cm od obiektu fotografowanego.
MAck pisze:Myślę, że gdyby mrówy były lepiej oświetlone (dzienne światło) to efekt ostateczny byłby jeszcze lepszy.
Zapewne. Zdjęcia robiłem wieczorem przy żarówce którą dogrzewam mrówy, tylko to pierwsze doświetliłem bodajże lampką biurkową.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
ODPOWIEDZ